Fizetés a börtönben is

Pozsony. Eddig fizetetlen szabadságon volt, most pedig tartalékállományba kerül a földművelésügyi minisztérium egyik hivatalnoka, akit szeptemberben közvetlenül 200 ezer korona csúszópénz átvétele után tartóztattak le. Az agent provocateur segítségével lefülelt Ľubomír P.

Pozsony. Eddig fizetetlen szabadságon volt, most pedig tartalékállományba kerül a földművelésügyi minisztérium egyik hivatalnoka, akit szeptemberben közvetlenül 200 ezer korona csúszópénz átvétele után tartóztattak le. Az agent provocateur segítségével lefülelt Ľubomír P. eddig egy fillér bért sem kapott, mostantól fizetésének legalább a felét felveheti, miközben munkába nem jár, hiszen vizsgálati fogságban van. Elbocsátani nem lehet, hiszen az ártatlanság vélelme vonatkozik rá mindaddig, amíg be nem bizonyítják bűnösségét. Súlyos fegyelmi vétség vagy egyéb gyanú esetén a köztisztviselők ellen fegyelmi eljárást lehet kezdeményezni, és akár a munkaszerződését is fel lehet bontani, de ugyanazon vétségért két büntetést nem lehet adni. Mivel Ľubomír P. ellen már büntetőeljárás folyik, a szaktárca hivatalvezetője, Angyal Béla – bármennyire is szeretett volna minél hamarább megszabadulni az egész ágazatra rossz fényt vető alkalmazottól – nem kezdeményezhetett fegyelmit. Kikérte a Köztisztviselői Hivatal véleményét, hogy az úgynevezett ideiglenes köztisztviselők esetén ilyenkor mi a teendő. Azt a választ kapta, hogy tartalékállományba csak véglegesített státusú alkalmazottat lehet sorolni, azaz kiderült: a korrupt hivatalnoktól nem könnyű megválni. Angyal végül azt találta ki, hogy mivel az illető börtönben ül, és nem jár munkába, fizetetlen szabadságra küldik. Az eset iránt azonban érdeklődni kezdett az igazságügyi miniszter is, akinek nem tetszett, hogy bár az ország igyekszik harcolni a korrupció ellen, az ezzel gyanúsított alkalmazottal nem tudnak mit kezdeni.

A Köztisztviselői Hivatal a héten felülbírálta korábbi véleményét, és Ľubomír Plai, a hivatal elnöke új levelet írt Angyal Bélának. Eszerint a vonatkozó jogszabályt nem kell feltétlenül a szó szoros értelmében magyarázni, alkalmazható egy tágabb értelmezés is. „Alkotmányunk kimondja, hogy a törvény előtt mindenki egyenlő. A felkészülési és ideiglenes státusban lévők nem képezhetnek kivételt, rájuk is ugyanolyan büntetésnek kell vonatkoznia, mint a véglegesített állami alkalmazottakra” – mondta lapunknak Szeles István, a Köztisztviselői Hivatal alelnöke. A januártól életbe lépő törvénymódosítás már nem tesz lehetővé többféle magyarázatot: az úgynevezett nominált státusban lévőket súlyos vétség esetén tartalékállományba helyezhetik, a többiekkel szemben pedig ugyanúgy lehet majd eljárni, mint akikre a munkatörvénykönyv vonatkozik. Azaz indokolt esetben akár a munkaszerződést is azonnal fel lehet majd bontani, ami jelenleg nem lehetséges.

Paradox módon Plai véleménymódosítása az adófizetők számára drágább megoldás a korábbinál, hiszen a korrupcióval gyanúsított hivatalnok ezentúl még „zsebpénzt” is fog kapni. Ha pedig nem ítélik el, visszamenőleg megkapja a béréből lefaragott összeget. Ha azonban elítélik, neki nem kell visszaadnia az „ingyen” kapott pénzt.

Értesüléseink szerint annak, akit agent provocateur segítségével kapnak el, rendkívül kicsi az esélye a felmentésre. (sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?