Fico szankciókkal fenyegeti Ukrajnát, megtorló tervét azonban saját kormánya lehetetlenítheti el

fico zelenszkij

A kormányfő, Robert Fico (Smer) még karácsony előtt vetette fel annak lehetőségét, hogy szankciókkal vágjon vissza Kijevnek az ukrán gázszállítás leállításáért. A felek kezdetben szerették volna rendezni az ellentéteiket, végül azonban még az utolsó lehetőségként emlegetett davosi békéltető tárgyalására sem került sor. A miniszterelnök ehelyett bejelentette, hogy magyar kollégája, Orbán Viktor személyében új szövetségest avatott. Azonban hiába az országhatáron túlról érkező támogatás, ha Fico koalíciós partnerei nem segítenek a megtorló terv végrehajtásában.

Amikor tavaly év végén egyértelművé vált, hogy Ukrajna a továbbiakban nem szállít orosz gázt Európába, a szlovák kormányfő, Robert Fico fenyegetéssel próbálta jobb belátásra téríteni az ukrán elnököt, Volodimir Zelenzskijt. Fico közölte, kész leállítani az Ukrajnába irányuló áramexportot, valamint drasztikusan csökkenteni a Szlovákia területén tartózkodó ukrajnai menedékkérők támogatását. A miniszterelnök később tovább bővítette a tervezett intézkedések listáját a humanitárius segély leállításával, és kijelentette, uniós pedig kész vétózni. 

A kormányfő zsarolása egyelőre nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, így a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor pozsonyi látogatásakor úgy döntöttek, együtt fokozzák a nyomást. Orbán közölte, kész segíteni szlovák kollégájának a válaszlépések kivitelezésében. Azonban hiába a külföldi szövetséges, Ficónak belföldön kellene támogatást szereznie a legtöbb szankciók végrehajtásához. 

Szerződést szegnének

Robert Fico egyik fő fegyverének az Ukrajnába irányuló áramexport leállítását tartja.

Ezt azonnal megtehetem 

– jelentette ki korábban, majd azt is elmagyarázta, magabiztossága abból fakad, hogy a koalíciós partnerei sem állhatják útját, mivel a villamosenergia-hálózatot felügyelő állami vállalat, a SEPS a Smer jelöltje által vezetett pénzügyminisztérium irányítása alá tartozik.

A miniszterelnök azzal érvelt az intézkedés létjogosultsága mellett, hogy az állam bevételei egyetlen centtel sem csökkennének, mivel a SEPS önként lemondott a fizetségről. Fico olvasatában ez annyit jelent, hogy gyakorlatilag következmények nélkül büntethetné Kijevet. Azt azonban elfelejtette megemlíteni, hogy az áramexportért felelős cég tavaly nyáron, az ő kormányzása idején, egy 2025 júniusáig érvényes megegyezésben vállalta, hogy szükség esetén biztosítja a zavartalan áramellátást. Egy ilyen válaszlépéssel a kormányfő szerződést szegne, és szembe menne az uniós szabályokkal is, amelyek szerint az országok kötelesek segíteni egymásnak. Mindezt pedig értelmetlenül tenné, mert Lengyelország már jelezte, készek segíteni Ukrajnának.

A támogatás összege eleve elenyésző

A kormányfő az áramexport leállítása mellett leginkább a Szlovákiában tartózkodó ukrán menedékkérők támogatásának megvonása mellett kardoskodik. Azt azonban elfelejtette megemlítenie, hogy a hozzájárulást egy év leforgása alatt kétszer is drasztikusan csökkentették. Lakhatási támogatásra mostanra a gyermekek, az idősek, a rászorulók és a fogyatékkal élők jogosultak, ezen kívül pedig főként étkezési- és gyermekgondozási segélyt folyósítanak. Mivel ezek a pénzösszegek a sérülékeny csoportokhoz kerülnek, így maga Fico is elismerte, nehéz dolga lesz.

Valószínűleg gondot fog okozni a segélyek csökkentéséről, esetleg teljes megvonásáról szóló törvény elfogadása, mert ehhez érdemi parlamenti támogatásra van szükség

– utalt az igencsak megfogyatkozott koalíciós többségre Fico.

Saját kormánya blokkolhatja

Robert Fico és miniszterei még decemberben hagytak jóvá egy újabb Kijevnek szánt segélycsomagot, amely tartalmát szakaszosan, 2024 decembere és 2025 májusa között, szállítanák Ukrajnába. A kormányfő úgy véli, van elég szavazata ahhoz, hogy megakadályozza a kézbesítést. Tomáš Taraba (SNS-jelölt) hétvégi kijelentése azonban teljesen másról árulkodik. A környezetvédelmi tárca vezetője ugyanis jelezte, nem lát okot a humanitárius segély leállítására. Ennek fényében nem kizárt, hogy Fico képtelen lenne átvinni a tervet saját kormányán.

Egyetlen eszköze maradt

A szlovák kormányfő így csak egy dolgot tehet. Magyar kollégájával, Orbán Viktorral karöltve a vétójoggal élve megpróbálhatják blokkolni Ukrajna uniós támogatását. Érdemes azonban megjegyezni, hogy Brüsszelben korábban már megtalálták a módját, hogyan kerüljék meg a renitens tagállamokat, így ez a megoldás se bombabiztos.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?