<p>Fellebbeznek a Vatikánnál a magyarországi bencések, mivel a Szentszék megszüntette a szerzetesek komáromi rendházát.</p>
Fellebbeznek a komáromi rendház ügyében a bencések
Várszegi Asztrik bencés főapát élni fog a kánonjog adta lehetőségeivel, hogy fellépjen a komáromi rendházról hozott vatikáni döntés ellen. A bencések vezetője a SITA hírügynökségnek adott állásfoglalásában elmondta, hogy a kánonjog biztosít a rend számára jogorvoslati lehetőséget. A rend ugyanis nem ért egyet a Szentszék Szerzetesi Kongregációjának döntésével. Ez a testület a közelmúltban a komáromi rendházat és a hozzá tartozó több mint egy milliárd euró értékű szántóföldeket a Nagyszombati Egyházmegyére bízta, miközben a komáromi bencés közösséget feloszlatta.
A Magyar Bencés Kongregáció közleményét ide kattintva olvashatják. Ebben Várszegi Asztrik a Szentszék Szerzetesi Kongregációját arra kéri, hogy vonja vissza döntését.
Egy éven belül két egymással ellentétes döntést hozott a Vatikán
Január 19-én Vatikánból megrótták Ján Orosch nagyszombati érseket, és semmisnek nyilvánították azt a dekrétumát, amellyel 2014 novemberében feloszlatta a Pannonhalmi Magyar Bencés Kongregáció fennhatósága alá tartozó rendházat. November 13-án ugyanaz a kongregáció a rendház megszüntetéséről döntött, és annak minden vagyonát a szlovákiai katolikus egyháznak adományozta.
Orosch átíratta
Ján Orosch érsek 2014 júliusában előzetes figyelmeztetés nélkül a Nagyszombati egyházmegyére íratta a Komáromi Bencés Rendház Kolozsnéma és Füss területén található ingatlanjait. A bencések a jogtalan kisajátítás miatt panaszt tettek az ügyészségen, és miután a vádhatóság igazat adott nekik, Orosch egyszerűen megszüntette őket egy dekrétummal. Azzal érvelt, hogy a rendházban nincs szerzetesi élet, a komáromi közösség tulajdonképpen nem létezik. Tény, hogy a kolostor épülete felújítás alatt állt, tagjai Pannonhalmára költöztek, de rendszeresen miséztek Komáromban. Orosch érsek a kifogásairól a pannonhalmi főapátot sem értesítette, egyszerűen a saját dekrétumára hivatkozva kérte 2014. november elején a kulturális minisztériumban a Komáromi Bencés Rendház jogalanyiságának megszüntetését. Miután a minisztérium eleget tett a kérésnek, a Nagyszombati egyházmegye a Komáromi Bencés Rendház jogutódjának nevezte ki magát. Megszüntette a rendház számláit, magára íratta a Besztercebányai egyházmegyében található ingatlanjait, és követelte a rendház gazdasági dokumentációjának átadást. A bencések az ügyben a Szentszékhez fordultak.
Csak Vatikán dönthet
A szerzetesi kongregáció először a bencéseknek adott igazat, de Nagyszombat felülvizsgálatot kért a szentszéki államtitkárságtól. Ara hivatkozott, hogy a rendház nem teljesítette a Ján Sokol volt nagyszombati érsek 1990 szeptemberében kiadott dekrétumában rögzített feltételeket. Várszegi Asztrik főapát szerint azonban Sokol érsek csupán tudomásul vette, hogy az újra megnyílt rendház Pannonhalmához fog tartozni. Mivel a bencés rend pápai alapítású, a megyéspüspökök sem működéséről, sem megszüntetéséről nem rendelkezhetnek. Rendházait is csak a Szentszék oszlathatja fel – ezt érte el most Rómában a nagyszombati érsekség. Tény, hogy az utóbbi évben diplomáciai nagyüzem volt Szlovákiában – márciusban Paul Gallagher vatikáni külügyminiszter, szeptemberben José Luis Carballo, a szerzetesi kongregáció főtitkára járt Pozsonyban. November elején a szlovákiai püspökök látogattak a Vatikánba, látogatásuk idején született meg a kongregáció döntése a magyar bencés rendház felszámolásáról. A kongregáció ezúttal azt írta, hogy „a helyzet alapos tanulmányozása és a szentszéki államtitkárság véleményének meghallgatása után” döntött a rendház felszámolásáról.
Egymilliárd cserél gazdát
A Nagyszombati egyházmegye nyilatkozatban üdvözölte a döntést, hangsúlyozva, hogy a továbbiakban is támogat minden arra irányuló törekvést, hogy a Szláv Bencés Kongregáció keretében új szerzetesi közösség alakuljon. Szlovákiában még a Besztercebányai egyházmegyében található Samporban működnek bencések, ők eredetileg a lengyel kongregációhoz tartoztak. A Komáromi Bencés Rendház több mint egymilliárd euró értékű szántófölddel és erdővel rendelkezett, Füss, Deáki, valamint Garamszentkereszt térségében. Ezek mind a nagyszombati érsekség tulajdonába mennek át. Várszegi Asztrik már korábban azt mondta, a rend legfelsőbb vezetése tanulmányozza a kongregáció határozatát és a napokban reagálni fog. „Nem hagyjuk annyiban a dolgot, bár azt írják, a döntés végleges, mi csak a halált tekintjük annak” – mondta.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.