<p>Pozsonyban, Kassán, de további városokban is élőláncot alkotva követelték az oktatás helyzetének javítását. A sztrájkoló nővérek is támogatják a kezdeményezést. Az oktatási miniszter, Juraj Draxler kedden fogadja a demonstráló tanárok vezetőit.</p>
Élőlánccal követelték az oktatás helyzetének javítását
Szlovákiai Pedagógusok Kezdeményezésének (ISU) vezetője, Vladimír Crmoman hétfőn élesen bírálta a kormányt. Szerinte a kabinet nem teljesítette a kormányprogram oktatásra vonatkozó pontjait.
Beáta Dupaľová Ksenzsighová az oktatási minisztérium szóvivője a sajtónak elmondta, a tárcavezető kedden 14:00-kor, a parlament oktatási bizottságában fogadja a tanárok tiltakozó kezdeményezésének vezetőit.
Közben tovább folytatódik a pedagógussztrájk. Jelen pillanatban azonban nehéz megmondani, hány iskola csatlakozott a munkabeszüntetéshez, mivel hétfőn félévi tanítási szünet van az oktatási intézményekben.
Élőlánccal az oktatásért
Az oktatás nehéz helyzetére hétfőn országszerte élőláncokkal hívták fel a figyelmet. Pozsonyban a kormányhivataltól, az elnöki palotát érintve, egészen a Štefánik utcáig kígyózott az emberek alkotta lánc. A megmozduláshoz a pozsonyi diákok is csatlakoztak. Crmoman szerint a nyilvánosság őket támogatja. Nagyából háromszázan tüntetek a városban.
Kassán a városháza előtt álltak élőláncba a sztrájkoló tanárok. A városban négy iskola intézményileg kapcsolódott be a munkabeszüntetésbe.
A nővérek és Nagyszombat polgármestere is csatlakozott
A pedagógusok kezdeményezéséhez, a szintén sztrájkoló nagyszombati nővérek is csatlakoztak. A város polgármestere, Peter Bročka is részt vett az élő láncban, de a nagyszombati egyetem pedagógia szakos hallgatói is csatlakoztak a demonstrációhoz.
A pedagógusok többek közt azt követelik a kormánytól, hogy emeljék meg az iskolák dolgozóinak fizetését, és hogy 2016-ban 400 millió euróval több pénzt fordítson a kormány az iskolaügyre.
A magyar oktatás ügyét is felvállalták
Korábban a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) levélben fejezte ki egyetértését és támogatását a sztrájkot illetően. A támogatásról szóló levelet azonban a nemzetiségi iskolákra vonatkozó jogos kérésekkel egészítették ki.
Az SZMPSZ és több szlovákiai magyar civilszervezet azt kérte a szlovák sztrájkszervezőktől, hogy azok vegyék fel követeléseik közé például a magyar anyanyelvi oktatásra szánt óraszámok kérdését (9≠5) és a kisebbségi oktatásügy finanszírozásának kérdését is. Ezt a szlovák sztrájkszervezők elfogadták.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.