Elektronikus pénzszórás

Pozsony |

<p>Egyre több problémára mutatnak rá a szakemberek és a civil szektor képviselői az állam informatizációs projektjei kapcsán. Százmilliók folytak már el úgy, hogy az eredmény értékelhetetlen. Most épp 27 millió eurót kíván az állam az elektronikus egészségügyi kártyákra költeni, amit alighanem szintén megspórolhattunk volna.</p>

Az elektronikus egészségügyi kártyák beszerzésére idén szeptember elején írta ki a pályázatot az egészségügyi minisztérium, 27 millió eurót szánva rá. Az elektronikus egészségügyi kártya egy olyan kódot fog tartalmazni, amelynek segítségével a biztosított hozzáférést nyer egészségügyi dokumentációjához. Mindez azonban teljesen felesleges, állítják civil szervezetek képviselői, hiszen ezt a szolgáltatást az elektronikus személyi igazolványokon keresztül is biztosíthatták volna. Ez utóbbit 2013 decemberétől adják ki a hatóságok, és bevezetése 40 millió euróba került.

Az Aliancia Fair-play és a slovensko.digital nevű kezdeményezés képviselői tegnapi pozsonyi sajtótájékoztatójukon felszólították az államot, állítsa le az elektronikus egészségügyi kártyák beszerzésére kiírt pályázatot. „Az állam annak dacára akar kidobni eurómilliókat, hogy már 40 milliót költött az elektronikus személyi igazolványra, amely bizonyítottan elláthatja ezt a feladatot is. Ezt a mi pénzünk és az európai pénzek hihetetlen pazarlásának tartjuk” – áll az Aliancia Fair-play közleményében.

Nemrégiben informatikus szakemberek tettek közzé egy videót az interneten, melyben arra mutattak rá, hogy 2007-től 900 millió eurót költött az állam az elektronikus szolgáltatásokra, miközben a rendszer gyakorlatilag használhatatlan. A slovensko.digital nevű projektet olyan szlovákiai szakemberek indították el, akik az informatikai szektor legjelentősebb hazai vállalatainak és civil szervezeteknek dolgoznak. Köztük van például Anton Zajac, az ESET vírusirtógyártó cég társtulajdonosa, Rasťo Kulich, a szlovákiai Google vezetője, Dalibor Jakuš, a Profesia.sk alapítója, illetve pozsonyi egyetemek informatikus professzorai. Online felhívásukhoz eddig hozzávetőlegesen 6500 ember csatlakozott. A civilek arra kérik a döntéshozókat, gondolják újra az informatizációs projektet úgy, hogy az valóban megkönnyítse az állampolgárok életét. 

Kiska is szégyelli

A tiltakozó civilek mellett az informatizációs hiányosságokat élesen kritizálta Andrej Kiska államfő is. A pozsonyi ITAPA-kongresszuson Kiska kifejtette, az informatizáció jó gondolata elveszett az állami bürokrácia rengetegében. „Nemrégiben Észtországban jártam. Amikor láttam, hogy működik az ottani rendszer, majd rákattintottam a slovensko.sk-ra, egyetlen szó jutott az eszembe: szégyen” – mondta Kiska.

Az elektronikus egészségügyi kártya használatához szükséges további technika kifejlesztése korábbi becslések alapján újabb tízmilliókat emészthet még fel.

Peter Bubla, az egészségügyi minisztérium szóvivője szerint az elektronikus személyi igazolványok nem helyettesíthetik az egészségügyi kártyákat. Az előbbiek egyelőre önkéntes alapon kérhetőek ki, míg az utóbbiakat mindenki meg fogja kapni, mondta a TASR hírügynökségnek Bubla. Ugyanakkor a pénzügyminisztérium is arra kérte az egészségügyet, vizsgálja meg, hogyan láthatná el az elektronikus személyi az egészségügyi kártya szerepét is. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?