Vannak élelmiszerek, amelyeknek hosszabb a szavatossági idejük, mint gondolnánk, és a csomagoláson feltüntetett dátum után is egy bizonyos ideig biztonságosan elfogyaszthatók. Összeállítottuk annak a 15 leggyakoribb élelmiszernek a listáját, melyek sokszor idő előtt kerülnek a kukába.
Ne pazaroljunk! Mutatjuk azt a 15 élelmiszert, amelyek sokszor idő előtt fölöslegesen a kukába kerülnek…
Az élelmiszerpazarlás sok háztartás problémája. Talán meglepő, de számos hétköznapi élelmiszer sokkal hamarabb kerül a szemétkosárba, mint kellene. Ha megfelelően tároljuk őket, sokkal tovább eltarthatók, és még a csomagoláson lévő dátum után is biztonságosan fogyaszthatók.
1. Tojás
A tojás a hűtőben akár 3-5 hétig is eláll a felhasználhatósági időn túl. A frissesség ellenőrzéséhez végezzünk egy egyszerű tesztet: tegyünk egy tojást egy pohár vízbe! Ha lesüllyed az aljára, akkor rendben van, ha úszik, ideje kidobni.
2. Kemény sajtok
Az olyan sajtok, mint a parmezán, a cheddar vagy a gouda több hétig is eltarthatók a szavatossági időn túl, ha megfelelően tároljuk a hűtőben. Ha penész jelenik meg a sajton, csak le kell vágni ezt a részt – a többi még biztonságosan fogyasztható.
3. Kenyér
A kenyér az egyik leggyakoribb élelmiszer, amely a kukában végzi a penész miatt. Ha azonban a fagyasztóban tároljuk, akár 6 hónapig is eláll. Kenyérmorzsának vagy krutonnak is használhatjuk.
4. Hagyma
A hagyma akár 2-3 hónapig is eltartható, ha száraz, sötét helyen tároljuk. Ha elkezd csírázni vagy megpuhul, akkor is felhasználhatjuk főzéshez, de nem szabad a hűtőszekrényben tárolni, ahol az eltarthatósága megrövidül.
5. Burgonya
A burgonya 2-4 hónapig eltartható, ha hűvös, száraz helyen tároljuk. Ha csírázni kezd, csak távolítsuk el a csírákat, és a burgonya még használható!
6. Sárgarépa
A sárgarépa akár 3-4 hétig is eltartható, ha légmentesen záródó edényben tároljuk a hűtőszekrényben. Ha kezd megpuhulni, csak be kell áztatni néhány órára hideg vízbe, és visszanyeri ropogósságát.
7. Szárított tészta
A száraztészta nagyon hosszú ideig eltartható, a felhasználhatósági idő után akár 1-2 évig is, ha száraz helyen tároljuk. Minősége nem változik, így nincs okunk idő előtt kidobni.
8. Méz
A méz azon kevés élelmiszerek egyike, amelyek soha nem romlanak meg. Ha kikristályosodik, csak melegítsük fel vízfürdőben, és visszanyeri eredeti állagát! Évekkel a csomagolásán lévő dátum lejárta után is fogyasztható.
9. Rizs
A fehér rizs a felhasználhatósági idő után több évvel is biztonságosan fogyasztható, ha megfelelően, száraz helyen tároljuk. A barna rizs rövidebb ideig, körülbelül 6-12 hónapig eltartható, de fagyasztva tovább friss maradhat.
10. Diófélék
A diófélék akár 6 hónapig is elállnak a hűtőben, de ha lefagyasztjuk, az eltarthatóságuk 1 évre meghosszabbodik. Bár ízük kissé megváltozhat, még mindig alkalmasak sütéshez vagy ételek összetevőjeként való felhasználásra.
11. Tej
A tej 5-7 nappal a felhasználhatósági idő lejárta után is biztonságosan fogyasztható, ha hűtőben tartjuk. Ha jó az illata és az íze, akkor még mindig jó.
12. Vaj
A vaj a felhasználhatósági idő után több hétig is eláll a hűtőben. Ha lefagyasztjuk, akár 6 hónapig is tárolhatjuk minőségromlás nélkül.
13. Fokhagyma
A fokhagya 3-5 hónapig eltartható, ha száraz helyen tároljuk. Ha elkezd csírázni, akkor is felhasználhatjuk – csak el kell távolítani a csírákat, és a fokhagyma ugyanolyan jó ízű lesz.
14. Alma
Megfelelően tárolva a hűtőszekrényben az alma 4-6 hétig is eltartható. Ha kicsit ráncosodik, még mindig jó sütéshez, turmixok készítéséhez vagy főzéshez.
15. Szárított hüvelyesek
A szárított bab, lencse vagy borsó hihetetlenül hosszú ideig eltartható – akár 2 évig is a felhasználhatósági időn túl, még ekkor is biztonságos és finom.
(Pluska)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.