Egyszerű és átlátható rendszer

Jelentős visszhangot váltott ki a pénzügyminisztérium koncepciója, amely szerint jövőre a jelenlegi 25-ről 20 százalékra mérsékelnék a társasági adót, a természetes személyek jövedelemadója egységesen 20% lenne, végezetül a termékek, szolgáltatások árába beépülő hozzáadottérték-adót szintén egységesen 20%-ban állapítanák meg. A tervezet kihatásairól Podstránsky Vladimil pénzügyminisztérimi államtitkárt kérdeztük.

„A tárcaközi egyeztetésen levő tervezetünk nem számol az öregségi nyugdíjak megadóztatásával.” Somogyi Tibor felvételeNapjainkban a vállalatok nyereségadójának felső határa 25 százalék, a természetes személyek jövedelemadója pedig 10 és 38 százalék között mozog. A pénzügyi tárca azt javasolja, hogy jövőre mindkét esetben egységesen 20 százalék legyen az adóteher. Mi indokolja e lépések megtételét?

Koncepciónk abból indul ki, hogy a gazdaság alultőkésített, ezért a cégek a kívánatosnál kevesebbet tudnak fordítani fejlesztésekre, beruházásokra. Ezért ha csökkentjük adóterheiket, akkor több pénz áll rendelkezésükre, nagyobb invesztíciókat finanszírozhatnak. Ez viszont újabb lökést ad a gazdaságnak, ami a munkanélküliség csökkenéséhez vezet. Vagyis határozottan jótékony hatást várunk a társasági adó alacsonyabb arányától. A lakosság jövedelemadójának egységessé tétele egyrészt egyszerűsíti az adózást, másrészt mindenkinek valamivel több marad a pénztárcájában, s ezt saját belátása szerint költi el. Tervezetünk jelenleg a tárcaközi egyeztetés útját járja, s várhatóan májusban kerül a kormány elé.

A hozzáadottérték-adó szintén egységes, 20 százalékos szintje viszont meglehetősen magasnak tűnik, különösen ha arra gondolunk, a jelenleg kisebb adókulcscsal sújtott élelmiszerek 2004-től érezhetően drágulhatnak.

Napjainkban 14 és 20 százalékos a hozzáadottérték-adó kulcsa. Ez azt jelenti, hogy jövőre a 20 százalékos szint néhány termék, szolgáltatás árát valóban drágíthatja. Ami pedig az üzemanyagok, dohánytermékek és az alkohol árába beépített adók érezhető emelését illeti, tárcánk ragaszkodik ezek növeléséhez, ami döntően szükségszerű folyamat, egyrészt ha egyforma szintre akarjuk hozni a fogyasztói adó magasságát a környező országokéval (üzemanyagok) és esetleg arra a szintre, amelyek az Európai Unió országaiban érvényesek (dohánytermékek). Egy terület tekintetében van esély a kivétel megtételére, ez pedig a csendes borok kategóriája. A jelenleg 0 százalékos adókulccsal forgalmazott borok esetében is előzetesen fontolgatott fogyasztói adó nehéz helyzetbe hozhatja a hazai őstermelőket. Mivel a legtöbb bortermelő országban a bort nem terhelik fogyasztói adóval, így nem kizárt, hogy nálunk is maradunk a jelenlegi állapotnál.

Számos szakértő szerint a 20 százalékos jövedelemadó és a 20 százalékos hozzáadottérték-adó együttesen több jövedelmet vesz ki a polgárok zsebéből, mint a jelenlegi adókulcsok. Mi erről a pénzügyminisztérium véleménye?

Hogy több marad-e vagy kevesebb a pénztárcánkban, az attól függ, mit teszünk a fogyasztói kosárba, vagyis milyen termékek, szolgáltatások várható árából indulunk ki. Egyébként a jövő évi állami költségvetés tervezete gondol azokra a nyugdíjasokra is, akik a változások révén átmenetileg nehezebb helyzetbe kerülnek. Számukra 3,8 milliárd koronát különít el kompenzációkra. Természetesen az adókulcsok megváltoztatásának előkészületei során számos előzetes prognózist készítettünk, s felkérésünkre több gazdasági kutatóműhely dolgozott ki forgatókönyvet. Az adatok összegzését követően tárcánk a biztonságra törekvő, konzervatív formulát, a kétszer 20 százalékos variánst választotta, mivel a költségvetési hiány mélyülése gondot okozna a további reformok – szociális, egészségügyi és nyugdíjreform – megvalósításánál. Persze, egyáltalán nem kizárt, hogy a kevésbé konzervatív szemlélet szerint a hozzáadottérték-adó 18 százalékra történő mérséklése sem okozna érezhető bevételkiesést. Az adókulcsok végleges verziójáról egyébként is a kormány, illetve a parlament dönt.

A napokban felröppent a hír, hogy az adóreform keretében esetleg az öregségi nyugdíjakat szintén megadóztatják. Később a sajtó arról cikkezett, hogy csak egy bizonyos bevételi szint felett lesz adózás. Valóban tervezték a nyugdíjasokra is kiterjedő 20 százalékos adó kivetését?

A tárcaközi egyeztetésen levő tervezetünk nem számol az öregségi nyugdíjak megadóztatásával. Minden egyéb híresztelés nem felel meg a valóságnak. Csupán arról van szó, hogy ha valaki nyugdíjasként dolgozik, akkor a munkából származó jövedelme ugyanúgy adóköteles, mint bárki más esetében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?