<p>Változik a társadalom értékrendje a női és a férfi szerepek megítélésével kapcsolatban. Az IVO társadalomkutató intézet több szegmensre kiterjedő felméréséből kiderül, hogy a kilencvenes évek közepe táján a társadalom a nőknél még nem tartotta az elsődlegesen fontos szempontok között azt, hogy minél magasabb végzettséget szerezzenek, vállalkozó szelleműek legyenek; 2006-ra ez az arány jelentősen megváltozott.</p>
Egy 45 éves nőnek már alig van esélye elhelyezkedni
A vállalkozó szellemet, a világban való eligazodás képességét már 34 százaléknyian, a minél magasabb végzettség megszerzését 24 százaléknyian tartják fontosnak a nőknél. Ezzel szemben azt az évtizedeken, sőt évszázadokon át érvényes sztereotípiát, hogy egy nő tudjon háztartást vezetni, az eltelt 10-12 év alapján egyre kevésbé tartja fontosnak a társadalom egy nő megítélésénél.
Noha a „női értékrendek” között ez még mindig első helyen szerepel, hasonlóan, mint 1995-ben, de 86 százalék helyett már csak 70 százaléknyian vélekednek úgy, hogy ez a leglényegesebb tulajdonság egy nőnél. A felmérés arra is rámutat, hogy egyre fontosabb a megjelenés. 1995-ben a megkérdezettek 38 százaléka vélekedett úgy, hogy egy nő esetében fontos a külső, az utóbbi években már 42 százaléknyian.
„A társadalom még mindig úgy véli, hogy a nők hamarabb öregednek, mint a férfiak” – mutatott rá a felmérés egyik eredményére Zora Bútorová, a tanulmány társszerzője. Arra a kérdésre, „hol húzódik a határ a középkorúak és az öregkorúak között”, tehát lényegében mi az az életkor, amikor már „öreg” korosztályról beszélhetünk, a felmérés alapján a társadalom a 46 és 50 év közötti időszakra teszi ezt, 32 százalék a nők esetében, 33 százalék a férfiaknál.
Ám szembetűnő, hogy viszonylag sokan gondolják már a 41-45 éves korosztályról is, hogy már itt kezdődik az öregség – 17 százaléknyian vélik úgy, hogy egy 41-45 éves nő már az „öreg” korosztályba sorolható, a férfiakról 13 százalék gondolja így. Megdöbbentő, hogy nem kevesen, 20 százaléknyian úgy vélik, hogy már a 40 éves nő is idősnek számít. Egy ugyanilyen korú férfiról csak a társadalom 12 százaléka gondolja úgy, hogy már „öreg”.
(A teljes cikk nyomtatott kiadásunkban olvasható.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.