Csökkentettük a feketemunkát

Mindenféle hivatalos ígérgetés ellenére a kelet-szlovákiai járások tartják munkanélküliségi szintjüket, és bár pillanatnyilag sok embert megmozgat a legújabb foglalkoztatási program, a munkanélküliségen ez nem sokat segít. Ugyanakkor a nemsokára végzős és elhelyezkedni nem tudó iskolások újra megemelik a munkanélküliek számát. Ján Gabštúrral, a kassai kerületi munkaügyi hivatal igazgatójával beszélgettünk.

A résztvevők 37%-a az átképzés után el tudott helyezkedni, ez jobb az európai átlagnál, ami körülbelül 25%A szerző felvételeHány munkanélküli van most a kerületben?

Tavaly év végén mintegy 97 000 munkanélkülit tartottunk nyilván a kassai kerületben, a foglalkoztatási törvény módosításának köszönhetően ez lecsökkent 93 00-re. Ennek ellenére a tőketerebesi, szobránci, rozsnyói és nagymihályi járásokban még mindig 30% körüli a munkanélküliség, és ez bizony riasztó.

Mit lehet tenni a csökkentés érdekében?

Jelenleg az említett törvényből eredően minden község foglalkoztathatja a három hónapnál régebben nyilvántartott munkanélkülieket, akik kötelesek elvállalni a felkínált munkát. Ellenkező esetben a polgármester jelentése alapján törlik őket a nyilvántartásból.

Gondolja, hogy ezzel megoldódik a munkanélküliek kérdése?

Ha a munkanélküliség kérdését nem is oldjuk meg, de a feketemunkát nagymértékben korlátozni tudjuk. Ugyanakkor egy kis nyomással álláskeresésre tudjuk kényszeríteni azokat is, akik eddig ezzel nem törődtek, és hagyták, hogy maga a munkaügyi hivatal keressen és kínáljon nekik munkát. Sajnos, a munkanélküliséget valóban nem oldjuk meg, annál is inkább, mert a szociális helyzet a mi kerületünkben nem változik, egyrészt mert a nagy külföldi cégek, mint a Siemens, a US Steel, az iglói Embraco, a korompai Macusita vagy a kassai Molex munkahelyei telítődtek. Ha ehhez hozzávesszük az érettségizőket és a végzős főiskolásokat, akiknek a száma a mi kerületünkben tízezer, akkor a helyzet ugyanolyan marad, mint volt.

Mennyire hatékony a munkanélküliek átképzési programja?

A hatékonysága tavaly 37%-os volt, ami azt jelenti, hogy a résztvevők 37%-a az étképzés után el tudott helyezkedni. Ez jobb az európai átlagnál, ami körülbelül 25%. Én sokkal hatékonyabbnak tartom a célirányos képzéseket, amikor egy bizonyos felkérésnek eleget téve szervezzük meg a képzést, tehát azt befejezve biztosítva van a munkahely is. Példaként említhetném a nagymihályi Siemens céget, amely 80 személyt kívánt felvenni és az átképzés után valamennyit alkalmazta.

Többször elhangzott, hogy az elmaradott régiók nagyobb támogatást kapnak. Mi az önök hivatalának szerepe ebben a folyamatban?

A munkaügyi hivatal foglalkoztatáspolitikával már valószínűleg csak az év végéig foglalkozik, a jövőben a közvetítés, a tanácsadás és az átképzés lesz a fő feladata. Jelenleg fut a MINIMIS program, amelynek keretében egy-egy vállalkozó akár hárommillió korona támogatást is kaphat.

A kerületben működő munkaügyi hivataloknak hány alkalmazottjuk van?

Tizenegy járásban 770, beleszámítva a kerületi munkaügyi hivatalt is. Kisebb járások 40 emberrel, a nagyobbak közel százzal dolgoznak.

Változik a munkaügyi hivatalok struktúrája az EU-csatlakozás után?

Az interneten már megtekinthető a kormány elképzelése. A munkaügyi hivatalokat várhatóan összevonják a jelenlegi járási hivatalok szociális osztályaival, ami nagyon sok munkát jelent majd, hiszen akkor már nem csak a munkanélküli segélyt fogjuk folyósítani, hanem a szociális juttatásokat is. Ez különösen a nagyobb járási hivatalokban jelent majd terhet, hiszen ott így is megfordul havonta majd 30 000 ember, emellett a munkatársaink kiutaznak a nagyobb községekbe, hogy ezzel megtakarítsák az útiköltséget a munkanélkülieknek. Ám azt a munkát, amit a terepen végeznek, az irodában még számítógépbe kell vinni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?