Bírálat érte a szlovák fegyverexportot

Pozsony A Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet tegnap hozta nyilvánosságra jelentését a szlovákiai fegyverkereskedelemről. A HRW szerint a kormánynak intenzívebben kellene dolgoznia azon, hogy ellenőrzése alatt tartsa e területet.

Pozsony A Human Rights Watch (HRW) nemzetközi jogvédő szervezet tegnap hozta nyilvánosságra jelentését a szlovákiai fegyverkereskedelemről. A HRW szerint a kormánynak intenzívebben kellene dolgoznia azon, hogy ellenőrzése alatt tartsa e területet. A jelentés leszögezi, 2000-ben és 2001-ben tett ugyan az ország bizonyos lépéseket, de még mindig akadnak kiskapuk, melyek kihasználásával fegyvereket lehet továbbítani olyan – túlnyomórészt afrikai – országokba, ahol megsértik az emberi jogokat. A szervezet azt állítja, Szlovákia nemcsak fegyverexportőr, de tranzitországként is működik. Amikor Szlovákia szeretett volna a NATO-hoz és az EU-hoz csatlakozni, felajánlotta, hogy megteszi a szükséges intézkedéseket és rendet teremt ezen a téren. A csatlakozás küszöbén be kell fejezni ezt a folyamatot, mondta Lisa Misol, a HRW szlovákiai képviselője, a jelentés szerzője.

A szervezet beszámolója szerint a vizsgált időszakban három erősen vitatható ügy akadt. 2000-ben és 2001-ben nemzetközi fegyvercsempészek azt használták ki, hogy országunkban nem kielégítő az ellenőrzés. Javítás ürügyén harci helikoptereket hoztak be, majd azokat Libériába továbbították, amely embargó alá esik. 2001 szeptemberében a pozsonyi reptéren száz darab iráni páncéltörő gránátot foglaltak le. Ebben az esetben Szlovákia tranzitország volt. Erre a törvényi szabályozás bizonyos joghézagai miatt kerülhetett sor. Szintén 2001-ben a hadsereg állományában feleslegessé vált vadászgépeket adtunk el Angolának, ezzel az ország megsértette az EU Magatartási Kódexét, melynek betartására kötelezte magát.

Lisa Misol elismerte, hogy javul az ellenőrzés, de Szlovákiának még sokat kell tennie azért, hogy az illegális fegyverkereskedelem miatt szerzett rossz hírnevén javítson. A HRW javasolja a kormánynak, hogy távolítsa el a joghézagokat, szabályozza a közvetítők és a kereskedők tevékenységét, és felelős módon váljon meg a feleslegessé vált arzenáltól.

Human Rights Watch

A nemzetközi szervezet az emberi jogok védelmével foglalkozik. A diszkrimináció és az emberellenes magatartási formák ellen küzd, s igyekszik elősegíteni a politikai szabadságjogok kiteljesedését. Rendszeresen nyilvánosságra hozza azokat az eseteket, amikor az emberi jogok sérültek, és igyekszik elérni a vétkesek felelősségre vonását. A szervezet fegyverkereskedelemmel foglalkozó divíziója 1992-ben alakult. Célja, hogy ellenőrizze azt, különösen a világ azon országaiban, ahol az állam nem tiszteli az emberi jogokat. Hosszú ideje küzd a taposóaknák betiltásáért. (kcr)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?