Babiš menekül ŠtB-s múltja elől

<p>Pozsony. Andrej Babiš cseh pénzügyminiszter nem volt ügynök – vallotta tegnap az egyik pozsonyi járásbíróságon a szlovák származású milliárdos politikus egykori tartótisztje. Szakértők veszélyes precedenstől tartanak, ha a bíróság Babišnak adna igazat.</p>

ÖSSZEFOGLALÓ

Két volt állambiztonsági tiszt meghallgatásával folytatódott tegnap Pozsonyban Andrej Babiš és a Nemzeti Emlékezet Intézete (ÚPN) pere. Babiš azt állítja, az ÚPN jogtalanul vezeti őt aktáiban ŠtB-ügynökként.

Az egyik tagad, a másik nem emlékszik

Az első tanú, Július Šuman a cseh miniszter első tartótisztje volt. Vallomása szerint sohasem találkozott a Bureš fedőnéven vezetett politikussal, aki akkoriban egy külkereskedelmi vállalat munkatársa volt. A beszervezésre – akkor még csak besúgónak, nem ügynöknek – 1980-ban került sor.

Az egykori tiszt szerint két évvel később felettese kikérte az aktát, majd pár héttel később azzal adta neki vissza, hogy Babišt beszervezték ügynöknek, s tartótisztjeként írja alá a dokumentumot. Állítása szerint ő ezt megtagadta, ám mivel felsőbb szintről is ugyanezt a parancsot kapta, aláírta az iratot.

„Babiš az irat létrehozásáról nem tudott, senki sem vette fel vele a kapcsolatot. Nem írta alá a belépési nyilatkozatot. A Bureš ügynök beszervezéséről szóló jelentés tehát hamis” – mondta a bíróság előtt a volt ŠtB-s tiszt.

František Hakač, aki Šumantól „vette át” Babišt, semmire sem emlékszik. „Több mint harminc éve történt, két agyvérzésen is túl vagyok, sok mindenre nem emlékszem” – vallotta tegnap a bíróságon az egykori ŠtB-s tiszt. Az ÚPN ügyvédje megmutatta neki az iratot, s azt kérdezte, az ő aláírása szerepel-e rajta. „Nem vagyok benne biztos, hogy az enyém, ez vitatható” – mondta erre Hakač.

A rendszer nem volt hanyag

Az ÚPN tegnap újabb iratokat mutatott be, amelyekben szerepel a Bureš fedőnevű ügynök. Ezzel együtt Babiš saját aktáján kívül összesen már öt olyan irat van, amelyben a pénzügyminisztert említik. Az ÚPN szakértői szerint több mint kétséges, hogy ennyi aktát meg lehetett volna hamisítani a kommunista rendszerben, miközben az érintett a 80-as években nem volt sem prominens, sem olyan személy, akit a rendszer le akart volna járatni.

Szakértők szerint, ha a volt ŠtB-s tisztek vallomásai alapján felmentenék Babišt, ez veszélyes precedenst teremtene, többen próbálhatnák meg megkérdőjelezni a sötét múltjukat jegyző iratokat.

„Az ügynöki beszervezés többlépcsős folyamat volt, nem lehetett meghamisítani” – mondta lapunknak Bukovszky László történész, aki korábban évekig a „cseh ÚPN” igazgatója volt. A tartótiszten kívül annak parancsnokának és a kerületi parancsnoknak is bele kellett egyeznie. Bukovszky elmondta, ilyen esettel korábban nem találkoztak, s valószínűtlennek tartja, hogy a Babiš állítását igazolni kívánó egykori állambiztonságiak igazat mondtak.

„Ilyen kockázatot nem vállaltak volna a tartótisztek” – mondta a történész, rámutatva: ebből alig lett volna hasznuk, egyedül a fiktív kapcsolat tartásáért számlázhatták volna a költségeket. „De ezek kis összegek voltak” – tette hozzá Bukovszky, szerinte ezért ekkora kockázatot nem vállaltak volna.

Abszurd helyzet

Bukovszky rámutatott: Csehországban is ez zajlott a múltban. Volt ŠtB-s ügynökök egykori tartótisztjeik „megkenésével” mosták tisztára magukat. A volt tisztek a bíróságon azt vallották, hogy az ügynökök valójában nem is voltak ügynökök, mire a bíróság arra kötelezte az állambiztonsági múltat kutató cseh szervezeteket, hogy töröljék internetes keresőikből a felmentettek nevét.

Ondrej Krajňák, az ÚPN igazgatója szerint a döntés veszélyes precedenst teremthet. „Ez abszurd helyzetet eredényez. Ahelyett, hogy az ÚPN az ŠtB-s ügynököket és tiszteket perelné egykori tevékenységük miatt, azt kell bizonygatnunk, hogy az iratok hitelesek” – mondta Krajňák. A per május 15-én folytatódik, Babiš a tegnapi tárgyalási napon nem vett részt. (MSz, SITA)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?