A Pozsonyon áthaladó D1-es sztráda feljárataira már kikerültek a város végét és az autópálya kezdetét jelölő táblák
Változik az előírt sebesség! Hol vezethetünk gyorsabban?
Megemelik a sebességet a városon áthaladó autópályán és többé nem lesz kötelező, hogy közlekedési baleset után márkaszervizbe vigyük gépkocsinkat – ezek a legfontosabb módosítások, amelyekről az elmúlt napokban döntött a parlament, jövő július 6-án lépnek hatályba.
A jelenleg hatályos előírások szerint községben 50 km/óra a legmagasabb megengedett sebesség, s ha a lakott területen keresztül autópálya is húzódik, ezen legtöbb 90 km/órával haladhatnak a gépkocsik. A módosított törvényből viszont kiesik a 90 km/óráról szóló szabályozás. Az új előírás szerint a községen áthaladó sztrádán a 3,5 tonnánál nem nehezebb gépjárművek maximális megengedett sebessége 130 km/óra. A gyorsaságot természetesen ideiglenesen közlekedési táblákkal csökkenthetik.
A közlekedési minisztérium szerint azért szükséges módosítani a törvényt, mert az újonnan hatályba lépő uniós rendelet szerint minden új gépkocsinak, amelynek gyártását 2022 július 6-a után hagyják jóvá a vonatkozó hivatalok, rendelkeznie kell sebességet korlátozó rendszerrel. Mint ahogy arról korábban írtunk, az ISA (Inteligent Speed Assistent) rendsze villogó kijelzővel vagy hangjelzéssel figyelmezteti a sofőrt az előírt sebesség túllépésére. A rendszer az út mentén található közlekedési táblák, a GPS-adatok, esetleg mindkettő kombinációja alapján szerez tudomást az aktuális sebességkorlátozásokról.
Már tesztelik
Bár a közlekedési tárca által kidolgozott törvénymódosítás hivatalosan csak jövő júniustól lép hatályba, a fővárosban már tesztelik. A városon áthaladó D1-es sztráda minden egyes feljáratára a sztrádát jelölő táblával együtt kihelyezték a lakott terület végét jelölő táblát (Pozsony felirat áthúzva), minek következtében automatikusan engedélyezték a 130 km/órás sebességet. A Pozsony táblák ismét minden, városba vezető lejáratnál vannak kihelyezve, 50 km/órára csökkentve a sebességet.
A módosítás aránylag nagy felháborodást váltott ki a fővárosi önkormányzat részéről. Matúš Valló főpolgármester arra figyelmeztetett, hogy a gépjárművel, ha gyorsabban haladnak, automatikusan nagyobb zajt generálnak, ráadásul az autók károsanyag-kibocsátása is megemelkedik. Példaként hozta fel a nyugat-európai országokat, ahol épp ellenkezőleg, a községeken áthaladó sztrádákon próbálják a lehető leginkább csökkenteni a gépkocsik sebességét. Ausztriában ráadásul a vonatkozó büntetés dupláját kapja az a gépjárművezető, aki ilyen területen túllépi az előírt sebességet. A változást ennek ellenére Pozsonyban bevezették. Az esetek többségében 120 km/órás sebességet engedélyeznek, ha sűrűbb a forgalom, akkor a sztrádán kihelyezett digitális kijelzőkön 90 km/órára csökkenti a gyorsaságot. A módosítás negatív vagy pozitív hozadékait néhány hónapos tesztelés után fogják kiértékelni. A gyakorlat azt mutatja, hogy a sebesség megemelése a D1-es pozsonyi szakaszán csak minimális, 1-2 perces időmegtakarítást jelent.
Nem mindig kell márkaszerviz
A törvénytervezet másik fontos módosítása, hogy eltörlik az úgynevezett tanúsítvánnyal rendelkező szervizek (certifikované miesto opravy) fogalmát. Eddig ugyanis kötelezően márkaszervizekben lehetett csak elvégezni a komolyabb javításokat, a gépkocsi tulajdonosa nem vihette el az autót egy úgymond független szervizbe, ha például nem akarta elveszíteni a garanciát.
Újonnan minden balesetnél, mely során a gépjármű biztonsági elemei károsultak, mint például a kerékfelfüggesztés, a légzsákok vagy a fékek, az autót bármilyen szervizbe elvihetik, ha a munkát a gyártó által meghatározott módon és az előírt technológiai berendezéssel végzik el. Ilyen esetekben nem kell majd kötelezően márkaszervizhez fordulni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.