Bár ezek az elektromos furgonok drágábbak, az alacsony üzemeltetési költségüknek köszönhetően az áruk megtérül
Opel Vivaro-e: mire jó az elektromos furgon?
Lassan már megszoktam, hogy ha nem is minden héten, de kéthetente elektromos autó kerül a kezem ügyébe, az árammeghajtás pedig már a haszongépjárművekből is kezdi kiszorítani a belső égésű motorokat. Ebbe az elektromos furgon kategóriába tartozik az Opel Vivaro-e, amelyet az utóbbi napokban tettem próbára.
Már nem csak a személyautók sofőrjeinek kell megismerkedniük az elektromos meghajtás előnyeivel és hátrányaival. A technológia a kis- és nagyvállalkozók által is használt furgonok világában is egyre gyakrabban ragozott témává válik.
Miért az e-furgon?
Nem véletlenül kezdi az Opel, s végül is az egész Stellantis konszern a furgon kategóriába tartozó modelljeinek elektromos meghajtásra való átalakítását. Az Európai Unió területén forgalomba helyezett haszongépjárművek károsanyag-kibocsátását is fokozatosan csökkenteni kell, konkrétan 2030-ig 30 százalékkal a 2020-as értékekhez képest. A márkáknak pedig nem volt nehéz kiszámolni, hogy ilyen radikális csökkenést csak az elektromos meghajtásnak köszönhetően lehet majd elérni. A Stellantis ugyanakkor közölte, ahhoz, hogy ezt a célkitűzést teljesítsék, 2030-ig az EU területén eladott kis és közepes méretű furgonok 27 százalékának színtiszta elektromos meghajtással kell rendelkeznie. Röviden ezzel magyarázható az Opel Vivaro-e modell érkezése.
Miért a Vivaro-e?
Ez a furgon a nagyobb Movano-e és a legkisebb Combo-e közé sorolandó, s elsősorban arra a többéves tapasztalatra alapozták, amelyet az Opel a haszongépjárművek gyártása és árusítása során szerzett. Nem véletlenül nyerte el bemutatása után az Év Nemzetközi Furgonja díjat.
A Vivaro-e rövidebb M és hosszabb L változata 50 és 75 kWh kapacitású elemekkel is megrendelhető, ez utóbbi a WLTP ciklus szerint 330 kilométeres hatótávolságot biztosít egyetlen feltöltésre. A tesztelt M méretű, tehát nem egész öt méter hosszú Vivaro-e padlójában is ezt az elemet rejtették el.
A rakodótér használható hossza jelen esetben 2516 mm volt, ám a sofőr melletti ülés alatt található nyílásnak köszönhetően a 3,5 méter hosszú tárgyak elszállítása sem okozhat gondot. A rakodótér térfogata a tesztelt változat esetében 5,3 és 5,8 köbméter között mozog, ám azt is meg kell jegyezni, hogy a Vivaro-e egy egytonnás utánfutó vontatására is képes, és a maximális teherbírása közel egy tonna.
Ezek az értékek is igazolják, hogy a Vivaro-e megpróbál lépést tartani a klasszikus, belső égésű motorral rendelkező Vivaróval. Az egyetlen dolog, ami nekem hiányzott a klasszikus modellből, a teljes értékű pótkerék.
A már említett 75 kWh kapacitású akkumulátornak köszönhetően a Vivaro-e számára nem okoz gondot a városi furikázás, de még az országutakat és az autópályát sem kell feltétlenül elfelejteni. Városban könnyedén elérik a 23 kWh fogyasztást száz kilométeren, míg városon kívül ez az érték 26 kWh-ra ugrik, autópályán pedig attól függ, mennyire sietős a dolguk. A kombinált fogyasztás végül 29,3 kWh lett 100 km-en.
Jó hír, hogy a 27 modulból álló akkumulátor üres állapotból mindössze 45 perc alatt feltölthető az optimális hatótáv 80 százalékára egy 100 kW-os nyilvános töltőállomásról. A 100–150 kilométeres hatótávolságot, ha a töltő tényleg 100 kW teljesítménnyel tölt, már 20 perc alatt elérik, ami tényleg nem jelent nagy korlátozást.
A Vivaro-e is rendelkezik úgynevezett regeneratív fékezéssel. A fékrendszer ilyenkor visszanyeri a fékezés közben fellépő kinetikus energiát, és ezt a hatótáv növelésére használja fel. A legmagasabb, B-szintű beállítással a rövidebb utakat ráadásul a fékpedál nélkül is megtehetik.
Milyen beülni?
Miután gondosan telepakolta a rakodóteret, itt az idő, hogy a sofőr beüljön a volán mögé a sofőrülésre, amely hat különböző irányba állítható. Mivel a volán is mozgatható, igazán mindenki megtalálja azt a legkényelmesebb pozíciót, amely komfortossá teszi a vezetéssel eltöltött hosszú órákat.
Nem szabad megfeledkezni arról, hogy az elektromos váltókar első szintjén a rükverc van, tehát az R, az előremenetre szolgáló D csak az utolsó a sorban. Aki nincs ehhez hozzászokva, azzal előfordulhat, hogy elinduláskor véletlenül tolatni kezd. A középkonzolon találják még az egyes üzemmódok kapcsológombját, ezek közül leggyakrabban a Comfortot használtam. A Power üzemmódnak csak akkor van értelme, ha tele van a rakodótér, az Eco pedig olyankor ajánlott, ha üres a furgon, és spórolni akarnak az energiával. Mivel ez utóbbi hatással van a klíma és a fűtés működésére, túl nagy melegben vagy hidegben nem érdemes használni.
Drágább, de…
Az árjegyzéktől értelemszerűen ne várjanak csodákat, a Vivaro-e 30 650 eurónál kezdődik, a tesztelt változat alapja 35 750 euró. Nem szabad viszont megfeledkezni arról, hogy az elektromobil használata olcsóbb. Egyebek mellett azért, mert az elektromos meghajtás szervizelése a belső égésű motorral rendelkező változathoz képest lényegesen kevesebb pénzbe kerül. Példának okáért: nincs szükség olajcserére, s mivel a használat során a megszokottnál jóval ritkábban kell használni a hagyományos fékeket, ezek nem kopnak olyan gyorsan, csökkentve így az ehhez kapcsolódó karbantartási költségeket. Az Opel ráadásul összesítve ötéves garanciát (200 ezer kilométerig) kínál a furgonra – két év teljes értékű garancia, plusz további három év a motorra és a váltóra. Ezek pedig olyan információk, amelyeknek köszönhetően az áram már a haszongépjárművek világában is érdekes alternatívának számíthat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.