Opel Grandland: egyráncfelvarrás, ami jót tett

Opel
Pozsony |

A ráncfelvarrások az autók esetében nem mindig teljesítik az elvárásokat. Rendszerint visszafogott, minimális módosításokról van szó, amelyek egyfajta bemelegítőt jelentenek az igazi modellfrissítés előtt.

Az Opel Grandland esetében viszont lényegesen több dolog történt egy egyszerű ráncfelvarrásnál. Tán az egyik legkevésbé fontos változás, hogy a Grandland nevéből eltűnt az X. Az aktuális modellelnevezés tehát már nem Grandland X, hanem csak Grandland. Ráadásul a modellelnevezés az autó hátulján felváltotta az Opel emblémáját. Ez manapság olyan trend, amelyet egyre több autógyártó használ.

A külső

A legjelentősebb átalakításon a járgány orra esett át, az újfajta dizájnnyelvet a gyártó Opel Vizornak hívja. A hűtőrács mintha háttérbe szorulna, eltűnne az autóról, s helyette a fényes elemek és az aránylag keskeny fényszórók kapnak domináns szerepet. Nekem ez a megoldás különösen tetszett, letisztult és elegáns megjelenést biztosít az autónak.

Külön említést érdemelnek a járgány fényszórói. A Grandland számára ugyanis már elérhető az IntelliLux LED Pixel Matrix megvilágítás. Mindegyik fényszóró 84 szegmensből áll, amely az egyes egységek automatikus kikapcsolásával alkalmazkodik a forgalmi körülményekhez. Más szóval, a fényszórók önállóan, a sofőr beavatkozása nélkül dolgoznak. Automatikusan bekapcsolják a távolsági fényeket, a fény intenzitását is korrigálják, így ha például egy megvilágított városban közlekedünk a fényszóró nem olyan intenzív, mintha teljes sötét úton haladnánk. Természetesen a fényszórók kiárnyékolják a szembe közlekedő gépkocsikat, de mindezt úgy, hogy közben megvilágítják az autó környékét. A Grandland így senkit nem vakít meg, de mindent, amit látnunk kell, megvilágít.

Egy másik újdonság, ami a ráncfelvarrással érkezett, az éjjellátó funkció. Ez nem más, mint egy továbbfejlesztett infravörös kamera, amely jelentősen javítja a 300 méternél távolabb található, a fényszórók normál hatótávolságán kívül eső dolgok láthatóságát, és felismeri a sötétben a gyalogosokat vagy állatokat. A videót közvetlenül a digitális műszeregységen jeleníti meg. Ha bármi túl közel kerülne, működésbe lép az automatikus vészfékező rendszer. Sajnos a rendszer figyelmeztetésének velejárója egy nagyon kellemetlen hang, amit vagy kibírnak, vagy nem.

A vészfékező gyalogosfelismeréssel automatikusan működik az 5–140 km/órás sebességtartományban. 30–140 km/h sebességtartományban a rendszer legfeljebb 50 km/órával csökkenti a sebességet. Ezen a küszöbértéken felül a vezetőnek saját magának kell fékeznie a sebesség további csökkentéséhez.

Galéria

Az utastér

Az utastér is a vártnál jelentősebb módosításon esett át, a Grandland egy új elrendezésű műszerfallal büszkélkedhet. Ezt a megoldás Opel Pure Panelnek hívják. Tulajdonképpen két képernyőről van szó, amelyek első ránézésre úgy néznek ki, mintha össze lennének kapcsolva. Ugyancsak olyan megoldásról van szó, amely már más márkáknál is megjelent. A digitális műszeregység 12 colos, és különböző megjelenítésre ad lehetőséget. Amit díjaztam, hogy az Opel nem vitte túlzásba a digitalizáció adta lehetőségeket, így a műszeregység csak azt jeleníti meg, amire valóban szükségünk van.

A kisebb képernyő 10 colos, érintésekre is reagál és a médiarendszer kijelzőjeként funkcionál. Kicsit úgy tűnt, mintha a rendszer reakcióideje lassúbb lenne, de ez nem olyannyira zavaró, hogy ne lehetne megszokni. Ami viszont zavart, az például az volt, hogy a digitális rádió gyakran elveszítette az adást és súgott. Ilyenkor segített, ha átkapcsoltam FM vételre, majd visszakapcsoltam ismét a DAB digitális adásra. Nem értem azt sem, miért nem tudja megjegyezni a rendszer, hogy az utóbbi vezetés közben a vezetékmentes Bluetoothon keresztül hallgattam zenét, s miért kapcsolja be ehelyett minden elindulásnál a rádiót.

Nagy dicséretet érdemel viszont az Opel azért, hogy nem tüntette el az összes vezérlőgombot, minek köszönhetően a Grandlandban például külön felületet kapott a klíma vezérlése.

Grandland

A motor

A Grandland esetében kétfajta motorból válogathatnak. Az 1,2-es 96 kW/130 LE teljesítménnyel rendelkező benzinmotornak alternál az ugyanolyan teljesítménnyel rendelkező 1,5-ös CDTI dízelmotor. A két erőforrást aztán kézi hatgangos vagy automata nyolcgangos váltóval tudják kombinálni. A maximális 230 Nm-es forgatónyomaték 1750 fordulaton elérhető.

A háromhengeres benzinmotor határozottan a jobbak közé tartozik, még akkor is, ha nem bánik annyira takarékosan az üzemanyaggal. Meglepően kellemes a hangja. A 100 km/órás sebességet 10,3 másodperc alatt éri el, s ez a dinamika a sofőrök jelentős részének teljesen elégséges lesz. A gyártó szerint 6 literes átlagfogyasztásra számíthatnak, ám erről az értékről megfeledkezhetnek. Városban a 8–9 literes átlagfogyasztás sem számít kivételnek.

Az Opel Grandlandnak nagyon jót tett a ráncfelvarrás, bár azt el kell ismerni, hogy a számos módosítás és új technológia miatt megugrott a járgány ára, hiszen már alapban is 29 890 euróba kerül.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?