Az új Scenic meglepően tágas tasteret kínál, de kompakt formáinak köszönhetően városban is kényelmes utastárs
Kipróbáltuk: Érdekes tetővel érkezik az elektromos Scenic
A Renault újabb autóval bővítette ki villanyautóinak kínálatát. A Megane után már a Scenic is elektromos meghajtású. Legnagyobb előnye a márka képviselői szerint az, hogy egyetlen feltöltésre több mint 600 kilométert is megtehetnek vele. S bár teljes újdonságnak számít, a szakértőket már meggyőzte, hiszen sikerült elnyernie az Év Autója díjat. Ezért sem akartam kihagyni a lehetőséget, hogy az elsők között ülhessek a volánja mögé.
A Scenic 1996-ban forradalmat okozott az autók világában, hiszen ez volt az első európai kompakt családi MPV. A tervezők úgymond bentről kifele tervezték meg, s különös figyelmet szenteltek annak, hogy az autó minden utasának meglegyen a kényelmes élettere. Közel harminc évvel később a Scenic még él, de teljesen megváltozott.
Akár tetszik valakinek, akár nem, az autógyártók sorra dobják piacra az elektromos meghajtású autókat. Sok közismert modell már csak elektromos változatban elérhető, ami egyebek mellett azzal jár, hogy az áruk is jelentősen megugrik. Ez volt a Megane esete, és hasonló sorsa jutott a Scenic is, melynek ára Szlovákiában 43 900 eurón kezdődik. Csak a margóra jegyzem meg, hogy a kisebb Megane jelenleg 42 900 euróba kerül, tehát csak ezer euróval drágább. Érdekes árpolitika. A Scenic E-Tech három kivitelezésben lesz elérhető, a felszereltségi szintek az Evolution, a Techno, és az Iconic neveket kapták, a legdrágább változat 49 700 euró. Az Alpine felszereltségi szint nagy valószínűséggel Szlovákiában – minimum eleinte –, nem lesz elérhető.
Jean-Michel Jarre
Ami a Scenicen első ránézésre megtetszett, azok az egyedi formái. Az öblös, aerodinamikus vonalvezetés helyett inkább az éles élek jellemzőek az autóra, s ennek köszönhetően modern, figyelemfelkeltő. Különösen a hátsó rész kialakítása tetszett.
A Scenic 4,47 méter hosszú, a szélessége pedig 2,78 méter, s ezeknek a méreteknek köszönhetően a hátsó sorban az utasoknak 278 mm-es tér áll a rendelkezésükre. Említést érdemel az érdekes kialakítású hátsó középső könyöktartó is, amely tovább növeli a kényelmet. Az aránylag mély csomagtartó 545 literes, és a padló alatt több rekeszt találunk különböző holmik, például a töltőkábel elhelyezésére.
A márka képviselői nem győzték hangsúlyozni, hogy a Scenicben hallható különböző hangok komponálását, vagy talán inkább kifejlesztését Jean-Michel Jarre zeneszerzőre bízták. Az ő nevéhez fűződik az üdvözlő hang, amikor beszállunk az autóba, vagy az a művileg generált hang, amit alacsonyabb sebességeknél a járókelők hallhatnak.
Könnyű kikapcsolás
Díjazom, hogy a műszerfalon egy külön gombot kapott az előírt sebesség betartására figyelmeztető rendszer kikapcsolása. Az új uniós szabályozás szerint minden autóban elindulás után aktiválódnia kell ennek a rendszernek, amely hangjelzéssel figyelmeztet arra, ha az előírt sebességnél gyorsabban haladunk. Úgy tűnik, az egyes autógyártók megkezdték a versengést abban, ki tud praktikusabb és egyszerűbb megoldást találni ennek a rendszernek a deaktiválására. Jelenleg az én véleményem szerint ezen a téren a Renault Scenic E-Tech vezet.
Az autó az AmpR (korábban CMF-EV) platformra épült. Az elem a padlóba került, amely ennek köszönhetően teljesen egyenes – még hátul is –, ami már első ránézésre is nagyon szokatlanul néz ki. Az egyenes padló miatt az elülső ülést azonnal magasabbra kellett állítanom, hogy kényelmesebben üljek.
Az üvegtető
A Scenicben elöl és hátul is elég hely van, az üvegtetőnek köszönhetően pedig elég fény is. Egyébként a tető volt a kedvencem. A napellenző ugyanis egyedi kialakítású. Az üvegben folyékony kristály van, amely gombnyomásra elsötétül, de nem egyszerre, az egész felület, hanem fokozatosan, mintha egy reális napellenzőt húznánk el. Ennek köszönhetően a tetőablakot egyszerűen besötétíthetjük csak az elülső, vagy csak a hátsó ülések felett. Úgy tűnik, hogy a sötétítés hatékony és jól kiszűri a napfényt, bár ennek letesztelésére a nyári hónapokat kellene megvárni.
Egy kivitelezés
Ami a meghajtást illeti, a Scenic csak egyetlen kivitelben lesz elérhető, 160 kW (220 LE) teljesítménnyel, a forgatónyomaték 300 Nm-es, az elem kapacitása pedig 87 kWh lesz. Egyetlen feltöltésre 625 kilométert is megtehetnek, amihez jelentősen hozzájárul az is, hogy az autó meglepően könnyű, csupán 1,8 tonnás. A reálisabb áramfogyasztást ilyen rövid tesztelések során nem nagyon lehet lemérni, elindulásnál, száz százalékra feltöltött elem mellett viszont a fedélzeti számítógép 625 kilométeres hatótávolságot mutatott, az átlagfogyasztás pedig a körülbelül 150 kilométeres távolság megtétele után 17 kWh volt, ami kezdetnek nem rossz. Egyébként a technikusok gondoskodtak róla, hogy az akkumulátor 12 elemét szükség esetén külön-külön is ki tudják cserélni, ami jelentősen csökkenti az esetleges szervizeléssel összefüggő kiadásokat.
Ami a töltést illeti, a Scenic DC és AC töltésre is lehetőséget kínál, az utóbbi teljesítménye egészen 22 kW lehet. Ebből a villanyautóból sem hiányzik az akkumulátor előmelegítésének funkciója, amely automatikusan aktiválódik, ha a betelepített Google Maps alkalmazásban bejelöljük, mely töltőállomásnál szeretnénk tölteni. A rendszer aztán gondoskodik róla, hogy mire odaérünk, az akkumulátor optimális 25 Celsius fokos hőmérséklettel rendelkezzen. Ennek köszönhetően félórányi töltéssel 200 kilométer megtételére elegendő áramot tudunk az autóba juttatni.
A franciák nem csak arra ügyeltek, hogy az autóban felhasznált anyagokat újrahasznosíthassák. A Scenicet és az elemeit is Franciaországban gyártják, a felhasznált alkatrészek 54 százaléka francia beszállítóktól származik, s ezek több mint fele kevesebb mint 100 kilométerre van a gyártól, így a beszállítással összefüggő károsanyag-kibocsátás is csökken.
Milyen vezetni?
Azt le kell szögezni, hogy a Scenic kényelmes. A volán mögül nagyon jó a kilátás, a „gázpedál” letaposása után pedig valóban érezni a dinamikát. Lehet egy kicsit túlságosan is. A Scenic ugyanis csak elsőkerék-meghajtással rendelkezik, s mivel – mint minden villanyautó esetében – a teljesítmény azonnal rendelkezésre áll, aránylag gyakran előfordult, hogy az elülső kerekek meg-meg csúsznak az erőteljesebb gyorsulásnál. Ennek alapvető oka, hogy az autó túl könnyű, s bár súlypontja alacsonyan van, és a motor is előre került, az orra mégsem nehezedik olyan súly, mint a belső égésű motorral szerelt autókra, ezt pedig néha egyszerűen érezni. Ezért talán nem ártana, ha idővel a Scenic összkerékhajtással is rendelhető lenne, bár mint megtudtuk, a Renault ezt egyelőre nem tervezi.
Összességében a Scenic E-Tech kellemes meglepetést okozott. Amit nem értek, hogy miért olyan kicsi az árkülönbség a Megane és a Scenic között, hiszen ha már valaki francia villanyautó megvásárlásán gondolkozik, bolond lenne a Scenic helyett Megane-t venni. Minimális többletkiadásért egy sokkal tágasabb, de nem eltúlzottan nagy elektromos meghajtású családi autót kap, amelyet városban de hosszabb utakon is kellő kényelmet biztosít.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.