Az ingatlanfejlesztők szerint az ügyfeleik közül már most is sokan megkövetelik, hogy az épület megfeleljen a szigorú környezetvédelmi kritériumoknak.
A szigorúbb környezetvédelmi szabályok miatt az ötödével drágulhatnak a lakások
A közeljövőben akár az ötödével is drágulhatnak a lakások. Ez az emelkedés az új környezetvédelmi előírások és technológiák számlájára írható, ezeket ugyanis az építőknek minden új épületben be kell majd vezetniük. A szakemberek szerint nem szabadna megfeledkeznünk azonban az előnyökről sem.
Az épületek energiateljesítményéről szóló uniós irányelv szerint 2030-tól minden új épületnek nulla kibocsátású szabványoknak kell megfelelnie. A cél az épületek energiaintenzitásának a csökkentése, ezek ugyanis az összes kibocsátás mintegy harmadáért felelősek. Ez a tendencia nemcsak az új épületeket érinti, hanem az öregebbeket is, amelyeket az új környezetvédelmi előírásokhoz kell majd igazítani, vagyis ezeket is fel kell újítani. Bár ez hosszú távon megtakarítást hozhat, magasabb kezdeti beruházást is igényel, ami az ingatlanárakra is hatással lesz.
Az árakra gyakorolt hatás
Az ingatlanfejlesztők szerint az új technológiai követelmények akár húsz százalékkal is növelhetik a lakásárakat. Marcel Soural, a Trigema ingatlanfejlesztő társaság vezetője a cseh e15.cz portálnak elmondta, hogy az új technológiákkal felszerelt lakások már most 10–15 százalékkal drágábbak. Figyelembe kell venni azonban a szlovákiai sajátságokat is, nálunk ugyanis már most is szigorú előírások vonatkoznak az épületek hőszigetelésére és egyéb energetikai paraméterekre. Szlovákiában például a 3 rétegű ablaküveg már évek óta szabványos az új épületekben, míg Csehországban még mindig gyakran alkalmazzák a 2 rétegű üvegezést.
Jelentős különbségek
Ha figyelembe vesszük az egyéb jövőbeli paramétereket, amelyek hatással lesznek a lakások árára, a helyzet még összetettebb. „Ez számos tényezőtől függ majd, a megújuló energiaforrások elérhetőségétől egészen a projektszegmensig. Az ingatlanok prémium szegmensében, ahol már most is olyan modern technológiákat alkalmaznak, mint a kényszerített szellőztetés, az áremelkedés 5–10 százalék közötti lehet. Ezzel szemben az ingatlanok alacsonyabb szegmensében az épületek úgynevezett zöldítése 20–30 százalékos költségnövekedést jelenthet, ami a végső az árban is megjelenik” – mondta Juraj Nevoľník, a Penta Real Estate szlovákiai ügyvezető igazgatója. Hozzáteszi, hogy ezek a technológiák bizonyos kockázatokkal is járnak, miközben az élettartamuk nem korlátlan, és rendszeres karbantartást igényelnek, ami szintén növeli a költségeket. „Persze, ezeket a költségeket nagymértékben ellensúlyozza majd az ilyen épületek alacsonyabb energiafogyasztása” – magyarázza Nevoľník.
Rastislav Valovič, az Alto Real Estate ügyvezető igazgatója megerősíti, hogy míg az új irodaházakat általában már nulla szén-dioxid-kibocsátással tervezik, addig a lakásépítésben a zöldtechnológiák egyelőre kevésbé elterjedtek. „Fejlesztőként azonban a lakásprojekteket úgy tervezzük és valósítjuk meg, hogy több mint öt évvel megelőzzük a technológiai előrelépést a törvényi előírások előtt. Az ilyen szigorú energetikai szabványok megvalósításának a költségei ugyanis a teljes építési költségek nagyjából ötödét teszik ki” – figyelmeztet Valovič.
Megvannak az előnyei
Az ingatlanfejlesztők számára kihívást jelent, hogy hogyan reagáljanak a megnövekedett költségekre. Ha minden költséget azonnal beépítenék az áraikba, a piac és a vevők reakciója valószínűleg azonnali lenne. „A szlovák piac már régóta ki van téve az új trendeknek. Hozzá kell szoknia a magasabb beszerzési árakhoz, de figyelembe kell vennie az ezekből adódó alacsonyabb üzemeltetési költségeket is” – véli Valovič.
Nevoľník szerint már manapság is rengeteg olyan szabályozás van, amely befolyásolja az építkezést, a kínálatot és a keresletet. Szerinte a piac hosszú távon szinte bármilyen változást képes kezelni, a drágulás miatt átmenetileg azonban nehezebb lesz majd lakáshoz jutni. „A kereskedelmi szegmensben nem számítok nagy változásokra, hiszen már most is azt látjuk, hogy az új, modern és zöld épületek jobb bérleti feltételeket biztosítanak a régebbi versenytársakhoz képest” – állítja a Penta Real Es-tate szlovákiai vezetője.
Energiát spórolhatunk
Michal Hájek, a Corwin ingatlanfejlesztő társaság szlovákiai marketingvezetője viszont úgy véli, hogy a szigorúbb környezetvédelmi kritériumok a felhasználók szempontjából sok pozitívumot hoznak majd, amelyek felülírják a növekvő árak hatását. „A fenntartható épületek nagyszerű lehetőséget jelentenek az üzemeltetési költségek csökkentésére, az energiaszámlák megtakarítására, és persze az sem mellékes, hogy egészséges és kényelmes lakó- és munkahelyet kínálnak” – mondja Hájek. Szerinte a fenntartható épületek üzemeltetéséből származó megtakarítások különösen az energiaárak közelmúltbeli jelentős emelkedése során váltak nyilvánvalóvá. „Az épületek esetében nemcsak az azonnali költségeket, hanem a hosszú távú életciklusköltségeket is figyelembe kell vennünk, amelyek egyértelműen a fenntartható épületek mellett szólnak. Az ügyfelek már most pozitívan reagálnak, és sokan megkövetelik, hogy az épület megfeleljen a szigorú fenntarthatósági kritériumoknak. A vállalkozások esetében ez még hangsúlyosabb” – teszi hozzá a szakember. Hájek azonban arra is felhívta a figyelmet, hogy a lakhatást drágító tényezők közé tartozik a lassú engedélyezési folyamat is, amely hátráltatja az építkezést, és hiányhoz vezet az ingatlanpiac kínálati oldalán. „A lakáshiány pedig az árakra is hatással van, egyes becslések szerint emiatt akár több tíz százalékkal is magasabbak az ingatlanárak” – véli Hájek.
RADOVAN ŽUFFA
A szerző a Trend gazdasági hetilap munkatársa
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.