Fico és Danko között nagy az egyetértés abban, hogy a médiát szigorúbban kell szabályozni, de az ezzel kapcsolatos törvényjavaslat elfogadása már több mint fél éve húzódik. Arról, hogy miért nem sikerült még mindig dűlőre jutni a kérdésben, a koalíció hallgat
A parlament napirendjéről eltűnt a médiatörvény módosítása, az SNS hallgat
A parlamenti képviselők az év utolsó ülésén sem szavaznak a médiatörvény szigorításáról, mivel a programpont eltűnt a napirendről. Kiderült, hogy a javaslatot benyújtó SNS-es képviselők saját maguk kérvényezték a tárgyalás elhalasztását, de hogy erre miért került sor, arról hallgatnak a nyilvánosság előtt.
A cikkből kiderül:
Hogyan támadta Robert Fico ismét az újságírókat;
Állítása szerint miben hazudik a média;
Mióta húzódik a médiatörvény elfogadása;
Milyen lehetséges okok állhatnak a szigorítás halogatása mögött.
Miután a parlament kedden megszavazta a jövő évi állami költségvetésről szóló javaslatot, Robert Fico (Smer) miniszterelnök sajtótájékoztatót tartott, melyen vulgáris szavakkal illette az újságírókat és kritizálta a média működését. Azt állította, a főáramú sajtó hazudik arról, hogy a koalíciónak problémái vannak a törvények elfogadásával, bizonyítékként pedig az éppen elfogadott költségvetési javaslatra hivatkozott.
Hazudik a média?
A sajtóban az utóbbi hetekben gyakran emlegetett téma volt a koalíció parlamenti többsége, mivel az SNS frakciójából kiváló, Rudolf Huliak körül csoportosuló képviselők azt mondták, nem lesznek hajlandóak beállni a Smer–Hlas–SNS tengely mögé, ha Fico nem teljesíti a követeléseiket.
Nélkülük a koalíciónak 76 képviselője van, ami a legszűkebb parlamenti többségnek felel meg. A decemberi ülésen láthattunk is példát arra, mi történik, amikor egy időre felbomlik a koalíció belső egysége: Samuel Migaľ (Hlas) nem volt hajlandó támogatni az SNS sporttal kapcsolatos javaslatait, így a képviselők nem is szavaztak róluk.
Ezzel kapcsolatban friss fejlemény, hogy Migaľ csütörtökön ismét a szavazás elhalasztását kérte, mert ilyen formában nem támogatja Andrej Dankóék törvényét. A déli voksolás során a parlament nem is volt határozatképes.
Ennek ellenére a költségvetés elfogadása nem okozott problémát a koalíciónak, végül még Huliakék is beálltak a javaslat mögé.
„Elismerem, szűk többségünk van, és ezzel foglalkozunk kell, de a parlament működik”
– hangoztatta Fico a már említett sajtótájékoztatóján, hozzátéve, a médiamunkások csak kárt okoznak az államnak.
Fico támad
Az utóbbi hetekben nem ez volt az első alkalom, hogy a kormányfő felszólalt az újságírók ellen.
„Egy ügyvédnek, közjegyzőnek, bírónak vagy jogásznak jogi diplomával kell rendelkeznie. Miért ne lehetne érvényben, hogy csak az lehet újságíró, aki újságíró szakon tanult vagy átesett valamilyen továbbképzésen? Talán valamilyen szakmai testületben kellene tagoknak lenniük, amelyben fegyelmi eljárás indulhat önök ellen, csakúgy, mint az ügyvédek esetében”
– mondta a miniszterelnök az újságíróknak október elején. Hozzátette, szerinte a szlovákiai újságírók azt csinálnak, amit akarnak, és semmilyen felelősséget nem kell vállalniuk a tetteikért.
A kormányfő média elleni hadjáratának nagy támogatója Andrej Danko (SNS), a parlament alelnöke. Ő már idén márciusban is azt hangsúlyozta, egy új hivatalt kellene létrehozni, amely a média szabályozásáért felel.
Danko nem sokkal később a tettek mezejére is lépett: néhány képviselőtársával együtt ki is dolgozott egy törvénymódosító javaslatot, amely újraértelmezné a helyreigazításhoz való jogot, illetve növelné a bíróság által kiszabható büntetési tételek nagyságát.
Állandó halasztás
Úgy tűnik azonban, hogy a Fico és Danko egyetértése ellenére a médiatörvény módosításának elfogadása egyelőre problémákba ütközik. Dankóék már tavasszal is beterjesztették a tervezetet a parlament elé, de le is vették a napirendről. Szeptemberben ismét felmerült a téma, de az SNS vezetője ezúttal Martina Šimkovičová kulturális miniszter segítségével a kormány elé küldte a tervezetet, amit a kabinet jóvá is hagyott.
Azóta viszont a javaslat beterjesztői folyamatosan kérvényezik, hogy a programpont kerüljön le a napirendről: a parlament hivatalos honlapján található információk alapján a képviselőknek októberben, novemberben és decemberben is tárgyalniuk kellett volna a dokumentumról, de erre egyszer sem került sor. Jelen állás szerint a plénum jövőre, a februárban kezdődő ülésen foglalkozik majd a törvénnyel.
Nagy a csend
A tárgyalás elhalasztásának okairól az SNS képviselői hallgatnak. A parlament napirendjéről teljes csendben tűnt el a tervezet, a párt nem is tájékoztatta róla a nyilvánosságot. Felkerestük az SNS sajtóosztályát és rákérdeztünk, miért kérvényezték a képviselők a halasztást, de cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ kérdéseinkre.
Nemrégiben lapunk is beszámolt arról, hogy az SNS további módosításokat tervez a média működésében. Roman Michelko, a párt képviselője az igazságügyi minisztériummal együttműködve felgyorsítaná a sajtóperek működését.
Michelkót is kerestük, azt kérdeztük tőle, hogy a halasztás összefüggésben áll-e a tervezett változtatásokkal, de a képviselő sem válaszolt lapunknak.
A lehetséges indokok közt továbbá felmerült, hogy a látszat ellenére még sincs akkora egyetértés a médiatörvény szigorításában. Kérdéses a Hlas szerepe, amelynek képviselői Ficóhoz és Dankóhoz képest kevésbé állnak bele a főáramú sajtó működésébe. A párt sajtóosztályát szintén megkérdeztük, mi a véleményük a javaslatról, de ők is hallgatnak az ügyben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.