Danko és Huliak együtt büntetné a sajtót, pedig már szóba sem akarnak állni egymással

Andrej Danko, az SNS elnöke már hónapok óta emlegeti, hogy szükség lenne a médiatörvény szigorítására. A javaslatot közösen dolgozták ki Rudolf Huliakkal, akivel azóta nagyon megromlott a viszonya
Pozsony |

A kormány múlt héten jóváhagyta az SNS képviselőinek javaslatát, amely szigorítaná a médiatörvényt. A képviselők szerint szükség van a szigorúbb szabályozásra, a szakmabeliek azonban úgy gondolják, az új törvény csak megnehezítené az újságírók munkáját.

A cikkből kiderül:
  • Hogyan változtatna az SNS javaslata a médiatörvényen;
  • Milyen problémákat okozna az újságíróknak a bírósági perek során;
  • Milyen feltételekhez kötnék a hozzászólások írását a hírportálok felületein;
  • Miért ütközhet akadályba a törvény elfogadása a parlamentben.

Az SNS javaslata újraértelmezné a helyreigazításhoz való jogot, amely hasonló formában ugyan jelenleg is megtalálható a hatályos jogszabályokban, de a törvénymódosítás szigorúbb feltételeket szabna az újságírók számára.

A dokumentum beterjesztői szerint a jelenlegi társadalmi és politikai helyzetben szükség van a személyiségi jogok védelmének megerősítésére a médiában terjedő hamis vagy hiányos információkkal szemben.

„A helyreigazításhoz való jog intézménye a jelenlegi jogszabályokból indul ki, viszont az új törvénytervezet megerősítené ezen intézmény alkalmazásának feltételeit”

– olvasható a dokumentum indoklásában.

15 ezer eurós büntetés

Az új törvény értelmében a helyreigazítást követelő személynek vagy intézménynek nyolc napja lesz arra, hogy a hamis információkat tartalmazó cikk megjelenése után eljuttassa a kérvényét a szerkesztőségekbe. Az elektronikus hírportálok üzemeltetőit a törvény kötelezi, hogy létrehozzanak egy e-mail-címet, ahová a helyreigazítási kérelmek érkezhetnek. Amennyiben a kérvény megfelel a törvényben foglaltaknak, a portáloknak három napon belül közzé kell tenniük a helyreigazítást (vagy a megjelenési gyakorisághoz viszonyított észszerű határidőn belül, amely nem lehet hosszabb, mint 60 nap). 

Ha az adott portál nem publikálja a helyreigazítást, bíróság elé kerülhet az ügy, és az eljárás végén akár 15 ezer eurós bírságot is kiszabhatnak. 

A törvényjavaslat indoklásában továbbá megemlítik, hogy a bizonyítási teher az eljárás során a kiadót vagy a hírportál üzemeltetőjét terheli.

Bajban a forrásvédelem?

A szakértők szerint a bizonyítási teher problémákat okozhat a szerkesztőségeknek a bíróság előtt, hiszen az újságírók gyakran bizalmas forrásokkal dolgoznak, akiknek a kilétét nem fedhetik fel a nyilvánosság előtt. A politikusoknak ezzel szemben nem kell majd bizonyítaniuk a saját igazukat. Pavol Szalai, a Riporterek Határok Nélkül (RSF) munkatársa úgy gondolja, a törvény egy újabb eszköz lehet az újságírók munkájának megnehezítésére.

„Bár végső soron a helyreigazításról a bíróság dönt, de a helyreigazításhoz való jog homályos meghatározása és a javaslat egyéb elemei megteremtik a feltételeket az újságírókkal szembeni visszaélésekre”

– nyilatkozta Szalai az Euroactiv.sk hírportálnak.

A törvényjavaslat továbbá arra kötelezné a szerkesztőségeket, hogy azokon a hírportálokon, melyeken olvasói hozzászólásokra van lehetőség, a kommentelőktől bekérjék a személyazonosságuk azonosítására alkalmas adatokat, így a valódi név mellett például meg kellene adni a születési számot, a lakhelyet, az állampolgárságot vagy a telefonszámot.

Danko és Huliak közös javaslata

Mivel a javaslat a múlt héten zöld utat kapott a kormányban, most már a parlamenten múlik, hogy életbe lép-e. A koalíciónak az elmúlt napokban kisebb problémákat okozott a törvények elfogadása, mert az SNS frakciójából kilépő három képviselő - Rudolf Huliak, Pavel Ľupták és Ivan Ševčík - nem volt hajlandó részt venni a szavazáson. Ahhoz, hogy a koalíció működhessen, be kellett hívni Ján Blcháčot, a Hlas képviselőjét, aki daganatos megbetegedéssel küzd.

A médiatörvénnyel tárgyalása előtt az a furcsa helyzet állt elő, hogy a beterjesztők között van Andrej Danko, az SNS vezetője, valamint Rudolf Huliak is, aki ugyan az SNS listáján került be a parlamentbe, de az említett két képviselőtársával együtt kilépett a frakcióból, és jelenleg súlyos konfliktusban áll Dankóval. A múlt héten például a Rádio Expres déli vitaműsorában arra utalt, hogy az SNS vezetőjének alkoholproblémái vannak.

Az, hogy a Smer képviselői támogatni fogják az SNS javaslatát, egészen bizonyos. Robert Fico (Smer) miniszterelnök nemrégiben élesen bírálta az újságírókat, és egyetértett Dankóval abban, hogy szükség van a helyreigazításhoz való jogra.

Kérdéses, hogyan viszonyul a javaslathoz a Hlas, hiszen az utóbbi hónapokban többször is előfordult, hogy nem álltak be az SNS javaslatai mögé. A témával kapcsolatban megkerestük a párt sajtóosztályát, de cikkünk megjelenéséig nem reagáltak a megkeresésünkre.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?