Roman Michelko, az SNS képviselője szerint túlságosan sokáig húzódnak a sajtóperek Szlovákiában, ezért egy külön bíróságnak kellene foglalkoznia a kérdéskörrel
A koalíció az utóbbi hetekben nyilvánvalóvá tette a médiatörvény szigorításával kapcsolatos szándékát, most pedig kiderült, azzal sem elégedettek, hogy a sajtóperek túlságosan elhúzódnak.
Boris Susko (Smer) igazságügyi miniszter a kormány szerdai ülése előtt beismerte az újságírók előtt, fontolgatják egy olyan speciális bíróság kialakítását, amely kifejezetten csak a médiát érintő ügyekkel foglalkozna. A tárcavezető a tervezett módosítást a személyiségvédelemmel kapcsolatos bírósági tárgyalások elhúzódásával indokolta, szerinte ezek az eljárások gyakran olyan sokáig tartanak, hogy kezdik elveszíteni a céljukat és az értelmüket.
Susko ugyanakkor leszögezte, a médiaügyi bíróság létrehozásával nem az újságírók munkáját akarják megnehezíteni, és nem is az elrettentés a cél.
Mégis hogyan lehetne felhasználni a bírósági döntéseket arra, hogy valakit megfélemlítsenek?
– tette fel a kérdést a miniszter az újságírók előtt, hozzátéve, azzal sem ért egyet, hogy az intézkedés „perekkel árasztaná el” a sajtótermékeket.
A tárcavezető megjegyezte, a bírósági ügyek elhúzódása nemcsak a médiát érinti, az előző kormány igazságügyi reformjának köszönhetően minden területen nehezebbé vált a bíróságokhoz való hozzáférés.
Az SNS szívügye
A média működésének átalakítása láthatóan az SNS egyik fontos célkitűzése. A kormány nemrégiben jóváhagyta Andrej Danko pártelnök és képviselőtársai javaslatát, amely újraértelmezné a helyreigazításhoz való jogot, és amelynek értelmében a sajtótermékek akár 15 ezer eurós büntetést is kaphatnának a bíróságoktól. Danko az elmúlt hónapokban többször is hangsúlyozta, szabályozni kell a főáramú sajtó működését, és ezen törekvéseiben támogatóra lelt Robert Fico (Smer) miniszterelnök személyében.
A médiaügyi bíróság létrehozása mögött szintén az SNS–Smer tengely fedezhető fel: a Denník N információi szerint a Susko által igazgatott tárca a javaslat kidolgozásában szorosan együttműködik Roman Michelkóval, az SNS parlamenti képviselőjével. Michelko azzal érvel, hogy egy-egy sajtóper esetében a bírósági döntés manapság gyakran 4 évig is elhúzódik. Mivel azonban az eljárások hosszának korlátozása szembe menne az alkotmánnyal, ezért a képviselő szerint az lehet az egyetlen megoldás, hogy egy bíróság külön csak ezekkel az ügyekkel fog foglalkozni.
A Denník N értesülései alapján a koalíció képviselői a Pozsonyi IV. Városi Bíróságot szemelték ki erre a célra, amely egyébként is a személyiségi jogi ügyekkel foglalkozik, amelyekhez a sajtóperek is tartoznak. Az új elképzelés szerint az ország összes sajtóperét ez a bíróság tárgyalná. Az érintett intézmény a napilap megkeresésére megerősítette, már mérik fel az érdeklődést a bírák körében egy ilyen szakirány iránt.
Parlament előtt a médiatörvény
A médiaügyi bíróság létrehozása egyelőre csak terv szintjén létezik, legalábbis nem került nyilvánosságra semmilyen ezzel kapcsolatos dokumentum. A már említett, helyreigazításhoz való jogot szigorító médiatörvény azonban már fel is került a parlament napirendjére, a képviselők várhatóan a november 26-án, azaz jövő kedden kezdődő ülésen tárgyalnak majd a javaslatról. Az SNS és a Smer között láthatóan nagy az egyetértés a törvénymódosítás kapcsán, de a Hlas képviselői egyelőre nem foglaltak állást. A témával kapcsolatban ugyan kerestük a párt sajtóosztályát, de nem válaszoltak a kérdéseinkre.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.