Samuel Migaľ (Hlas) miatt szerdán és csütörtökön is a koalíció működésképtelenségéről szóltak a hírek (TASR-felvétel)
Most a sporttörvény és egy Hlas-partizán tett keresztbe a koalíciónak
Ízelítőt kapott a héten a koalíció abból, milyen módon zajlik majd a törvények elfogadása egy fős többséggel a parlamentben: egy ellenkező képviselő miatt nem sikerült elfogadtatni egy törvénymódosítási javaslatot – az új erőviszonyok közepette pedig mindenki könnyebben tudja zsarolni a koalíciót a saját ötleteivel.
A probléma ezúttal némileg különbözik attól, ami Rudolf Huliak háromfős csoportjának kilépésével keletkezett. Huliak ugyanis a koalíciós tanácson való jelenlét mellett leginkább egy minisztériumot szeretne kiharcolni a Nemzeti Koalíciónak. Ezúttal Samuel Migaľ (Hlas) azért döntött az engedetlenség és a szavazás kihagyása mellett, mert nem tetszett neki a sporttörvény – valamint a Sporttámogatási Alap – módosítására vonatkozó két SNS-es előterjesztés.
A Hlas képviselője szerint „mindössze” arra lenne szükség, hogy érdemben figyelembe vegyék a saját módosító javaslatait a témához, az SNS viszont nem érti, miért akar egy külsős szereplő beleszólni a tárcájukat érintő kérdésbe és erőből szeretné áttuszkolni a törvényt a parlamenten.
Sport: magánterület
Egy éve, a három koalíciós párt osztozkodása során a Smer, a Hlas és az SNS elvben lefektette, melyik párt hatáskörébe melyik terület tartozik. A sport (és az idegenforgalom) területe az SNS kezébe került, a pártnak korábban is voltak nagyratörő tervei ezen a téren, ráadásul a tisztviselői és a hozzá kötődő üzletemberek révén viszonylag jól be van kötve a sportéletbe. A területre szakosodott külön minisztérium 2024 elején alakult meg. A pozícióban nem egy, az SNS-hez gyengén kötődő káder ténykedik, mint Tomáš Taraba vagy Martina Šimkovičová, hanem Dušan Keketi miniszter égisze alatt Ján Krišanda államtitkár, akinek jó kapcsolata van a legtöbb sportszövetség vezetőjével.
A nemzeti párt egyik célkitűzése – ami nem kap túlságosan nagy teret a sajtóban, helyi szinten azonban komoly hasznot hozhat a pártnak – a sporthoz kapcsolódó mindennapi tevékenységek finanszírozásának javítása.
A sportra vonatkozó törvényi szabályozás már egy korábbi, a harmadik Fico-kormány alatt is változott: 2015-ben átláthatóbbá tették az állami támogatásokat és könnyítette a kisebb egyesületek adminisztratív feladatait, képlethez kötötték az egyes sportszakágak támogatását. Összességében azonban elmondható, hogy a szlovákiai sporttevékenységek továbbra is komoly forráshiánnyal küzdenek.
Ezen az állapoton kívánt volna javítni az SNS a saját törvényével, amelynek révén évi 60 millió eurós támogatást biztosított volna az önkormányzatoknak, szervezeteknek a sporthoz kötődő infrastruktúra támogatására – és aminek az elfogadását Migaľ a saját hatáskörében legalább decemberig leblokkolta.
Danko dühös sajtótájékoztatón reagált a koalíciós szerződés „durva megszegésére” és arra szólította fel a Hlas képviselőjét, hogy személyesen magyarázza el a sportszövetségek képviselőinek, miért lehetetlenítette el a jövő évi támogatásukat – a tervezetről egyébként az SNS a legfontosabb szövetségekkel egyeztetett, nem egy radikális átalakítást próbáltak megvalósítani. Amennyiben idén nem születik döntés, Danko szerint a források végleg elvesznek, miközben komoly eredménynek tartja, hogy a megszorítások közepette sikerült kiharcolniuk a soron kívüli támogatásokat.
A kormánykoalíciónak valójában egy hete van arra, hogy valamilyen módon döntést hozzon a kérdésben: valószínűleg nagyon nehéz lesz teljesen figyelmen kívül hagyni Migaľ követeléseit.
Az elégedetlenkedő Hlasos képviselőnek valójában két tervezettel van problémája – az egyik javaslata egy autonóm, belsős sporthoz kötődő ügyekben döntőbíróság megalakításához kapcsolódik, a másikkal pedig kiszélesítené a sporttámogatásra jogosultak körét. Az SNS vádjai szerint valójában a hozzá kapcsolódó szervezeteket szeretné jobb helyzetbe hozni.
A konfliktus valójában nem váratlanul robbant ki a november végi szavazáson. Migaľ különféle módokon már korábban is próbálta közvetíteni az elképzeléseit az SNS felé, hivatalos és kevésbé hivatalos csatornákon, csak épp akkor még úgy tűnt, a véleménye figyelmen kívül hagyásának nem lesz komolyabb következménye.
Képviselői káosz
Migaľ állítása szerint hajlandó tárgyalni a tervezetről és amennyiben figyelembe veszik a kéréseit, már támogatja az SNS által benyújtott javaslatokat. Kérdéses azonban, hogy születik-e bármiféle kompromisszum a hétfőre tervezett egyeztetésen.
A Hlas-t látszólag váratlanul érte az egyik képviselőjének engedetlensége, Róbert Puci frakcióvezető a szavazás után arról beszélt megpróbálja meggyőzni a képviselőt. A konfliktus valószínűleg megoldódik, de a lépés miatt tovább romlottak a Hlas és SNS közti egyébként sem harmonikus kapcsolatok.
Danko szerint értékelni kell, hogy a Hlas pártelnöke, Matúš Šutaj Eštok is biztosította a probléma megoldásáról, de mindentől függetlenül megerősítést nyert, hogy elég egyetlen engedetlen és önjáró képviselő az újabb válságok kiváltásához.
Migaľ már korábban is hangoztatta a különvéleményét, többek között a Hlas megállapodása ellenére sem volt hajlandó megszavazni Michal Šimečka leváltását a parlament alelnöki tisztségéből – akkor ez a lépés azért nem okozott problémát, mert Rudolf Huliak csoportja még a kormánykoalíció stabil részének számított. Később is akadhat egy törvénymódosítási javaslattal elégedetlenkedő képviselő és megismétlődhet a november végi forgatókönyv a kölcsönös vádaskodással és utólagos egyezkedéssel.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.