<p>Murányi Andrásnak, a Népszabadság főszerkesztőjének felajánlotta a kiadó, hogy álljon elő olyan üzleti modellel, mely révén fenntartható a lap, és akkor újraindítják az újságot. Vasárnap tárgyaltak is a Mediaworks-szel, erről is kérdeztük a főszerkesztőt.</p>
A Népszabadság főszerkesztője az Új Szónak: „Nem pénzügyi döntés volt”
Hozott eredményt a vasárnapi tárgyalás a kiadóval?
A tárgyalás eredménytelen volt. A Népszabadság alapvetése az volt, hogy a lap és az online platform megjelenjen, illetve induljon újra hétfőn. Ezt tekintettük minden tárgyalás alapjának. A cég vezetése hosszasan tanácskozott a tulajdonossal, és végül úgy döntöttek, hogy egy szándéknyilatkozatot szeretnének kiadni velünk együtt. A szándéknyilatkozat tükrözné azokat a felajánlásokat, melyeket a Népszabadság tett ebben az ügyben, jelesül: mi úgy mentünk erre a tárgyalásra, hogy a hétfői megjelenés mellett tettünk bizonyos pénzügyi felajánlásokat a tulajdonosnak. Ezeket a tulajdonos elfogadta, de azt mondta, hogy ezt írásban kell rögzíteni, jogilag alátámasztott formában, mely tartalmazhatja az eladási árat és egyebeket is. Mi szerkesztőségileg úgy döntöttünk, hogy ezután legfeljebb a Népszabadság eladásáról lehet szó, hiszen a Mediaworksben való működés nem lesz folytonos. Hétfőn ugyanis biztosan nem jelenik meg a Népszabadság.
Most hogy látja: politikai vagy gazdasági okai voltak a lap felfüggesztésének?
Miután pénzügyi és gazdasági felajánlást tettünk, azt gondolom, semmiképpen sem pénzügyi döntés született. Ha ehhez hozzávesszük, milyen módon állította le a Népszabadság működését a Mediaworks, akkor azt kell mondjam, ez legalábbis barátságtalan lépés volt. Ilyet gyilkosokkal nem csinálnak, amit velünk megtettek. Nehéz higgadtan értékelni, hiszen ha valóban súlyos pénzügyi-gazdasági okok lennének a háttérben, akkor a tulajdonos már korábban jelez, és határidőt szab arra, hogy találjunk ki valamit. Így működhetett volna a lap tovább, kisebb anyagi keretek között vagy könnyített formában. Ez azonban nem történt meg, egyik pillanatról a másikra gyakorlatilag megszüntették az újságot.
Hónapok óta pörögnek az iparági pletykák, hogy kormányközeli körök vásárolnák fel a kiadót, és ők nem látnák szívesen a Népszabadságot a portfólióban. Ezekből mit látott akkor megalapozottnak, és hogyan vélekedik róluk most?
Rengeteg háttér-információ és akár hivatalosabbnak tekinthető hír jutott el hozzám. Ezek megnyugvásra semmiképpen sem adtak okot, de arra sem, hogy attól kelljen tartanunk, egyik pillanatról a másikra megszűnik a Népszabadság, vagy legalábbis szüneteltetik a működését. Ha olyan tulajdonosváltás következett volna be a Népszabadságban, mely ellentétes a mi irányelveinkkel, még akkor is tudtunk volna működni valahogy, meg tudtuk volna teremteni a működés feltételeit. De így, hogy időnk sem volt semmin gondolkodni, gyakorlatilag kész tények elé állítottak minket, attól függetlenül, ki vagy ki lesz majd a tulajdonos.
NYILATKOZAT A NÉPSZABADSÁG MEGJELENÉSÉNEK FELFÜGGESZTÉSÉRŐL
A Népszabadság felfüggesztésével egy időben váratlanul távozott a Mediaworks éléről Rónai Balázs vezérigazgató. Ennek ön szerint mi lehetett az oka?
Feltételezem – bár nem biztos, hogy így van –, hogy a távozó vezérigazgató nem feltétlenül értett mindenben egyet a Mediaworks tulajdonosával. Primer információim azonban nincsenek.
Mi történik az elkövetkező napokban?
Most éppen a kollégákkal tekintjük át a helyzetet. Én hétfőn mindenképpen bemegyek a Bécsi úti székházba, és azt is tudom, hogy a szakszervezet illetve az üzemi tanács holnap tárgyalásba kezd majd a Mediaworks vezetőségével, hiszen sok munkajogi kérdést kell tisztázni. Ebben a pillanatban eddig látok előre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.