Hamarosan változások jönnek az időszakos műszaki vizsgák gyakoriságát illetően. A kedvező változások előreláthatóan május 20-tól érvényesek.
A mopedesek és a traktoristák örülhetnek
Belátható időn belül szűkülhet azon gépjárművek sora, amelyekkel rendszeresen el kell járni időszakos műszaki vizsgára (STK); néhány esetben pedig jelentősen kitolják az első kötelező vizsga időpontját. Ezek a változások több ezer ember életét fogják megkönnyíteni még akkor is, ha nem érintik a személyautókat (M1) és a haszongépjárműveket (N1).
Mint ahogy arról lapunkban már korábban tájékoztattunk, a közúti forgalomban használt gépjárművekről szóló új törvény májustól 165 euróról 55-re csökkenti az érvénytelen műszaki és környezetvédelmi vizsgákért járó büntetéseket azoknak, akik utólag pótolják a hiányzó vizsgát, és időben kifizetik a büntetést. A törvényhez kidolgozott rendeletek viszont ettől több, műszaki vizsgákkal kapcsolatos változást is tartalmaznak. Ezek, a csökkentett bírságokkal ellentétben, már nem vonatkoznak minden gépjárműre.
Jelentős módosítás vár az L3e–L7e kategóriába sorolt motorbiciklikre, a traktorokra és utánfutókra. Ezekkel a minisztérium javaslata alapján csak hat év után kellene először műszaki vizsgára menni, ezt követően pedig csak minden negyedik évben. A rendelet viszont nem vonatkozik az összes traktorra. A meghosszabbított határidők ugyanis csak azokra a kerekes traktorokra vonatoznak, amelyek haladási sebessége nem lépi túl a 40 km/órát. Minden más traktor esetében a műszaki vizsgák időpontjai változatlanok, az elsőt négy év után, minden továbbit pedig kétéves időközönként kell elvégezni.
A tárca a műszaki ellenőrzést teljesen eltöröli az L1e és az L2e kategóriába tartozó kis hengerűrtartalmú két- és háromkerekű motorkerékpárok, segédmotorral kiegészített kerékpárok esetében. Ezekkel eddig négy év után kellett az első vizsgára menni, a továbbiakat pedig ugyancsak négyéves időszakonként. Ezekbe a kategóriákba olyan járművek tartoznak, amelyek végsebessége nem haladja meg a 45 km/órát, s amelyek hengerűr-tartalma legfeljebb 50 cm3 belső égésű motor esetében, vagy a legnagyobb folyamatos teljesítménye legfeljebb 4 kW, elektromos motor esetében.
Karolína Ducká, a közlekedésügyi tárca szóvivője lapunknak elmondta, annak ellenére, hogy a vonatkozó törvényt már elfogadták, a hozzá tartozó rendeleteknek még át kell menniük tárcaközi egyeztetésen ahhoz, hogy hatályba lépjenek. Ha nem lesznek jelentőseb módosító javaslatok, akkor a rendeletek május 20-án lépnek hatályba.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.