Arról értekezett a minap egy szlovák kolléga az egyik frekventált napilapban, hogy miként és miért halnak majd el ebben az országban előbb-utóbb a többségi, azaz a kortárs szlovák irodalmi műveket gondozó „kis könyvkiadók”.
A könyv nem csupán áru!
Hangsúlyozandó, a Szlovákiában piacra kerülő, szlovák nyelvű minőségi irodalmat reprezentáló könyvekről volt szó eddig. Amelyek piaca törvényszerűen nagyságrenddel nagyobb, mint a magyar vagy egyéb kisebbségi nyelven megjelenő könyvkiadói produktumoké. Talán világosabb most már, hogy milyen helyzettel kell szembenézniük a jobbára „kisebbségi irodalmi műveket” gondozó kiadóknak. Ugye, az is egyértelmű eztán, hogy kellő szintű támogatási források híján bele sem lenne érdemes szagolni ebbe a szakmába? Még szerencse, hogy a világ minden táján létezik valamilyen támogatási forma, amely a minőségi, következésképpen a csak rétegolvasmánynak(!) számító irodalmi művek megjelentetését szolgálja. Tekintettel arra, hogy minálunk ez idő tájt tulajdonképpen fehér hollónak számít a magánmecenatúra, ezt a feladatot szinte teljes egészében az államnak kell magára vállalnia. Visszaforgatva a mindenkori adófizetők pénzének töredékét a kulturális szférába. Amelynek nyilvánvalóan igencsak vékonyka szegmense a könyvkiadás…
Azon túl, hogy e sorok írója gyakorló kiadóként érintett a felvázolt problematikában, vajon miért is terheli gondjaival az olvasót? Csak azért, hogy rávezesse őt arra, a legkevésbé sem szabad irigyelnie a könyvkiadóktól az állami dotációt. Mert jó, ha tudja, az aktuális kulturális támogatások nyomán mostanában föl-fölparázsló vitákat a legkevésbé sem holmi – a kaparj kurta, neked is jut alapon történő – könyöklés motiválja. Hanem a kisebbségi könyvkiadók puszta létének veszélyeztetettsége generálja azokat. Mivel a kisebbségi kultúra egyéb szegmensei, nevezetesen a lapkiadók, a képzőművészeti csoportosulások, a hivatalosan „élő kultúra” művelőiként nyilvántartott társadalmi rendezvények ötletgazdái, szervezői stb. is efféle gondokkal küszködnek, jó lenne, ha a közvélemény a lehető legobjektívebben tájékozódhatna a kisebbségi kultúrák költségvetési finanszírozásának témájában. Ez egyrészt a sajtó felelőssége. Másrészt bizonyos „konkurens szekértáborok” vérmes lobbistáitól, de főként a kulturális dotációkért felelős fórumok jelölt tagjaitól várható el, hogy az általában úgy is megfoghatatlan ideológiai és esetleg nagyon is konkrét személyi antipátiáktól mentesen képviseljenek egy olyan kulturális értékrendet, amely szinte egyedüli fenoménként szavatolja a vonatkozó patetikus prédikációk során is oly előszeretettel ragozott „egészséges” nemzeti önazonosság-tudatot. Minden, ami főként politikai meggondolásokból ezen felül elhangzik témánkban, legalább olyan fölösleges és haszontalan, mint a zabhegyezés...
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.