A tűzoltók tegnap megmutatták, hogy kell betörni az ablakot, ha az autóban hagyott gyermek már életveszélyes állapotban van. Kulcsfontosságú, hogy a gyermektől legtávolabb eső ablakot törjük be
A felforrósodott autóban percek alatt meghalhat a gyermek
Elsősorban a rendőrséget és a tűzoltókat kell kihívni, ha egy parkolóban álló felforrósodott autóban magára hagyott gyermeket látnak; bizonyos esetekben viszont a járókelő is büntetlenül feltörheti az autót – közölte tegnap Ľubomír Ábel, az országos rendőrfőkapitány helyettese.
Az elmúlt hetekben nemegyszer előfordult, hogy a rendőröknek tűző napon hagyott autóba zárt gyermekeket kellett kiszabadítaniuk. Turócszentmártonban, Trencsénben, Bazinban és Svitben sikeres volt az akció, egy trsztenái (Trstená) bevásárlóközpont előtt leparkolt autóban felejtett 2,5 éves gyermek életét viszont már nem sikerült megmenteni; az autóból való kiszabadítás után 46 fokos volt a testhőmérséklete, ami egy felnőtt számára is életveszélyes.
Mivel a figyelmeztetések ellenére is egyre gyakoribbak ezek az esetek, a rendőrség a nyári szünet során egy speciális „Ne felejts az autóban” kampánnyal fogja figyelmeztetni a szülőket a fenyegető veszélyre. Ennek keretében röplapok ezreit fogják kiosztani, főként a bevásárlóközpontok parkolóiban.
Percek alatt pokol
30 fokos melegben a tűző napon hagyott autó utasterében már 10 perc után 37 fokra, fél óra után 46 fokra, egy óra után pedig már 56 fokra emelkedik a hőmérséklet. Ilyen hőség már halálos veszélyt jelent nemcsak a gyermekeknek, hanem a felnőtteknek is, ezért ha valaki a parkolóban gyermeket talál az autóban, azonnal cselekedni kell. „Ha bevásárlóközpont vagy üzlet parkolójában vannak, megpróbálhatják az üzlet hangosbemondóján keresztül kihívni a szülőket. Ha erre nincs lehetőség, azonnal hívni kell a rendőröket vagy a tűzoltókat, akik pontosan tudják, hogyan kell ilyen esetekben eljárni” – mondta Ábel.
Megjegyezte, ha nyilvánvaló, hogy a gyermek élete forog kockán, akkor maga a járókelő is büntetlenül széttörheti az ablaküveget. Ügyelni kell viszont arra, hogy azt az ablakot törjék szét, amelyik a legtávolabb van a gyermektől, nehogy sérüléseket okozzanak neki a szilánkok. Természetesen mindeközben ajánlott kommunikálni a 112-es telefonszámon szolgálatot teljesítő diszpécserrel, a mentés közben már hívni kell a rendőröket és a gyorsmentőket.
Hogyan lehet megkülönböztetni azt, hogy alszik-e a gyermek az autóban vagy már elvesztette az eszméletét? „Tapasztalatból tudjuk, hogy az autó utasterében a hőmérséklet nagyon gyorsan eléri a 60 fokot is. Ilyen forróságban a gyermek nem fog nyugodtan aludni. Ha még eszméleténél lesz, akkor bizonyára sírni fog, mert rosszul lesz a nagy melegben. Bizonyos idő után aztán lelassul a légzése, elveszíti az eszméletét, s a belső szervei fokozatosan felmondják a szolgálatot” – mondta tegnap Henrich Bartovič, az országos mentőszolgálat képviselője.
Büntetlen feltörés
Ábel szerint ha a gyermek élete forog kockán, azonnal cselekedni kell, s ha úgy értékelik ki a helyzetet, nincs idő megvárni a rendőrök kiérkezését, szét kell törni valamivel az ablakot és kiemelni a gyermeket az autóból. „A büntető törvénykönyv szerint az ilyen cselekedettel okozott kár nem lehet nagyobb annál, ami a beavatkozás nélkül keletkezne” – fűzte hozzá a rendőrfőkapitány helyettese.
Bartovič szerint, ha sikerült kivenni a felforrósodott autóból a gyermeket, azonnal árnyékba kell vinni, és el kell kezdeni lehűteni a testét. Például úgy, hogy hideg vízbe mártott törülközőt vagy rongyokat, ha van rá lehetőség, jeget helyezünk a hóna alá, végtagjaira.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.