A 2002-es esztendő legnagyobb ötletei

A The New York Times összeállította az idei év legjobb üzleti, vállalati, tudományos, társadalmi és hétköznapi gondolatait, apró találmányait. A teljesség igénye nélkül szemezgetünk. Kezdjük az Intel ötletével.

A gyáraiban világszerte chipeket gyártó Intel megdöbbenve tapasztalta, hogy a különböző üzemekben gyártott részek minősége jelentősen eltér, ez pedig pénzbe kerül a cégnek. Ezért úgy döntött, hogy felépíti az ideáltipikus gyárat, amelyet aztán már csak tökéletes lemásolnak a világ különböző pontjain, olyan pontosan, hogy még a falfestéshez használt eszközök és festékek típusa is egyezzen. Az ideáltipikus gyárat 2002-ben Rio Ranchon, Új Mexikóban húzták fel. A klóngyárak üzemeltetésénél olyan apró részekre is figyelnek majd, mint a dolgozók kesztyűjének típusa és színe.

Késleltető óvszer

Woody Allen a „Játszd újra Sam!“ című darabban a Diane Keatonnel való szeretkezéseik közben orgazmuskésleltés céljából rendszerint a baseballon töprengett. Egyes felmérések szerint a férfiak 30 százalékának van korai magömlés problémái. A problémára most itt a tudományos megoldás: két új óvszertípust – a Trójai Elnyújtott Élvezetet (Trojan Extended Pleasure), és a Durex Performaxot – is benzocaine nevű, gyenge helyi érzéstelenítővel vontak be, amely viselője számára elnyújtja a szerelmeskedés pillanatait.

Bébisírás-fordítószerkezet

Van annál nagyobb frusztráció egy friss szülőnek, amikor újszülött gyermeke vigasztalhatatlan bömböléssel tölti egész estéjét? Mi a baja? Mije fájhat? Éhes? Hasa fáj? Pisi-kaki? Vagy csak unatkozik? Bár korábban azt gondolták, hogy a sírás természetes velejárója egy újszülött alkalmazkodásának a külvilághoz, mára a tudósok már úgy vélik, hogy a bébi ilyenkor kommunikálni igyekszik a külvilággal. Pedro Monagas, egy spanyol elektromérnök, úgy vélte, hogy újszülött fia, Alex sírása valószínűleg a gyermek saját nyelve. Egy évig tanulmányozta a kisfiú, illetve további száz újszülött társának sírását, és azt találta, hogy nincs lényeges különbség a gyerkőcök hangerősségében, frekvenciájában, valamint a sírások közötti szünetekben. Monagas tapasztalatai alapján kifejlesztette a „Miért sír?“ készüléket, amely októberben került a spanyol áruházakba. A szerkezetben lévő mikroprocesszor a sírás alapján 87 százalékos, ha a szülők az egyéb jeleket tartalmazó táblát is nézik mellette, akkor Monagas szerint 98 százalékos pontossággal képes megmondani, hogy a gyermek éhes, álmos, kényelmetlenül érzi magát, feszült vagy egyszerűen csak unatkozik. A készülék iránti érdeklődés óriási, hamarosan már a brit szülők is vásárolhatják.

Abból is lehet grafikus, aki vakon születik

Év elején a New York-i Museum of Modern Art egy eddig ismeretlen művész különleges bemutatójára hívta meg az érdeklődöket. Tracy Carcione geometrikus formái első látásra nem tűntek túl impresszívnek, leginkább csendélethez készített vázlatokhoz hasonlítottak. Annak tudatában viszont, hogy a festőnő vak, ráadásul születésétől fogva világtalan, rendkívül érdekes, hisz így radikális felülvizsgálatra szorul az a régi elmélet, hogy a képalkotás a látás révén történik.

John M. Kennedy, a Torontói Egyetem pszichológia professzora szülétesüktől fogva vak képzőművészekkel végzett kísérlete során azt találta, hogy a képalkotás valószínűleg az agyba oly mélyen beágyazott kognitív folyamat, amely vizuális élmény hiányában is létrejöhet. A képalkotáshoz szükséges élmények elsősorban a tapintásból erednek, így átlagos képességű vak is le tud rajzolni olyan egyszerű hétköznapi tárgyakat, mint egy kolásüveg vagy egy fogkefe.

Nem káros, ha az egyik gyereket kényeztetik

Régi közhiedelem, hogy ha többgyermekes családban a szülők valamelyik gyereket kényeztetik, az frusztrációkat kelthet a többiekben. A legősibb példa bibliai: Józsefet apja oly mértékben kényeztette 11 bátyjával szemben, hogy azok mérgükben eladták rabszolgának. A frusztrációk elkerülése végett a szülők hajlamosak mindent egyenlően megosztani a gyerekek között. Családdinamikával foglalkozó tudósok legújabb kutatásai szerint azonban nem üt vissza az egyenlőtlen bánásmód abban az esetben, ha a gyermek azt igazságosnak tartja. A University of Illinois pszichológusai 135 olyan családot figyeltek hónapokon keresztül, ahol valamely gyerek a szülőktől több dicséretet kapott. Az esetek 80 százalékában a gyerekek igazságosnak tartották az egyenlőtlen bánásmódot, megértették és egyetértettek a szülők döntésével. Paradox módon azok a gyerekek, akiket favorizáltak – különösen, ha az ő megítélésük szerint ez érdemtelenül történt –, gyakran magatartászavarokkal küszködtek, szorongtak, illetve sokkal visszahúzódóbbak lettek.

A meztelen csirke

Áttörést hozhat a baromfiiparban a tollatlan csirke – a forrázás és a tollszedés erős gyomrot igénylő művelete helyett a csirke egyenesen a leveses fazékba vándorolhat. A meztelen csirke a jeruzsálemi egyetem kutatóinak találmánya: kisméretű, csak tojásai miatt tartott, genetikailag mutáns, tollatlan csirkéket kereszteztek nagy, grillcsirke méretű baromfikkal. A kísérlet eredményeképpen tömegtermelésre alkalmas, átlagos méretű csirkéket kaptak. Az igencsak visszataszító látványt nyújtó csirkék felkeltették az etikai kérdésekkel foglalkozó filozófusok figyelmét is. A The Hastings Center Brave New Birds címmel jelentést is készített a meztelen csirke jelenségről. Az „állatok integritásával“ foglalkozó tudományos dolgozat arra a konklúzióra jutott, hogy az állatoknak meg kell engednünk, hogy önmaguk lehessenek. Azaz a csirkének joga van tollaihoz, a lazacnak pedig ahhoz, hogy vadvizeken nagyokat szökelljen.

Leszoktatás képekkel

Hogyan vegyük rá az embereket, hogy hagyjanak fel a dohányzással? – fogas kérdés sok civil szervezet és állami egészségügyi intézmény számára. Az Amerikai Rák Társaság például kezdetben próbálkozott a humoros megközelítéssel. A TheTruth.com nevű honlapon például ilyen mondatok voltak olvashatók: „A tökéletes világban béke lesz, mindenkinek saját majma lehet, és a dohánygyárak nem ölhetnek meg naponta 1200 amerikait“. A kampány nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, ezért most sokkal egyszerűbb üzenetekkel próbálkozik az amerikai kormány. Országszerte óriásposztereken üzenik, hogy „A dohányzás nagyon, nagyon undorító“. Kanadában ennél is tovább mentek a képviselők: a parlament 16, a tüdőrák, illetve a dohányzás egyéb mellékhatásait – például megsárgult fogakat – ábrázoló, sokkoló képet választott ki, amelyeket a dohánygyáraknak ezentúl a cigarettadobozok hátoldalára kell majd nyomtatniuk. Miután a kampánynak kézzelfogható eredményei vannak, az amerikaiak is követni kívánják a példát.

Béke embargóval

Hogyan lehet véget vetni több évtizede dúló háborúknak? Természetesen a pénzügyi források elapasztásával. Afrikában, Ázsiában vagy Latin-Amerikában a harcokat elsősorban a különböző árucikkekkel – fa, gyémánt, olaj, kokain - való illegális kereskedelemből finanszírozzák. A Világbank egy friss tanulmánya szerint a harmadik világ országaiban egy polgárháború kitörésének annál nagyobb a valószínűsége, minél gazdagabb az állam természeti kincsekben. A fegyvert ugyanis a gerillák többnyire az ásványkincsek illegális exportjából vásárolják. Angolában az olaj mellett a gyémántkereskedelem „éltette“ a harcokat, Kambodzsában pedig a Vörös Khmerek a Thaiföldre irányuló faexportból szereztek pénzt. A közgazdászok szerint a feleket leggyorsabban egy embargó bevezetésével lehetne tárgyalóasztalhoz ültetni. Fontos azonban, hogy az embargó betartását független civil szervezetek felügyeljék.

Üvegzsebbel a korrupció ellen

Paradox módon az olajjal és egyéb ásványkincsekkel bőségesen megáldott harmadik világbeli országokban a lakosság jelentős része egyre szegényebb. A legellentmondásosabb a helyzet talán Angolában. Afrika potenciálisan leggazdagabb országának olajkészlete óriási, lakossága pedig csupán 12 millió. Az olajpénzek évtizedeken át finanszírozták az idén tavasszal véget ért polgárháborút, miközben az angolai lakosság életszínvonala meredeken zuhant. Hogy hova vándorolt az elmúlt öt évben az olajból származó 4 milliárd dolláros bevétel? Szőrén-szálán eltűnt, s eközben a nemzetközi segélyszervezetek évente 200 millió dollárt költenek az elszegényedett angolaiak élelmiszersegélyeire. Ebből az ördögi körből való kitörést segíti az új szlogen: „Hozd nyilvánosságra, amit fizetsz!“. A mozgalom mögött elsősorban a harmadik világ országaival üzletelő nemzetközi vállalatok állnak. Terveik szerint a jövőben nem kezelnék üzleti titokként, hogy milyen összegeket fizettek az országok kormányainak az ásványkincsek kitermeléséért, így a korrupt kormányokra nyomás nehezedne, hogy az ismert összegeket saját bankszámlájuk növelése helyett inkább társadalmi célokra fordítsák. Tony Blair brit miniszterelnök azonnal felkarolta az ötletet, és kért minden, az olaj és egyéb ásványanyagok kitermelésében érintett brit céget, hogy önként csatlakozzon a mozgalomhoz. Bár az ötlettel szimpatizál a Világbank és Soros György is, a Bush adminisztráció érezhetően ódzkodik attól, hogy a mozgalom élére álljon. A legtöbb olajkitermelő cég utálja a gondolatot: félnek, hogy a nyilvánosságot kerülő konkurensek jobb helyzetbe kerülhetnek. Nem irracionális félelemről van szó, hisz amikor a BP bejelentette, hogy nyilvánosságra hozza, mekkora összegeket fizetett az angolai kormánynak, az szerződésszegés vádjával fenyegette meg a céget.

Vállalati bukások és naiv CEO-k

Valaha a multinacionális vállalatok vezérigazgatóit az a mítosz lengte körül, hogy ők a földkerekség legmagasabb rendű emberei, akik ezt az elismerést sziporkázó képességeikkel, verhetetlen memóriájukkal, óriási munkabírásukkal, hatalmas tudásukkal és kiugróan magas intelligenciájukkal érdemelték ki. Senki nem kérdőjelezte meg azt a tételt sem, hogy a nem mindennapi munkáért csillagászati összegű fizetés jár. Idén azonban lehullt a lepel az amerikai vezérigazgatókról: kiderült, hogy csupán szerencsétlen flótások, akiket a beosztottjaik orruknál fogva vezetnek. Amikor Bernard Ebberst, az adócsalással vádolt WorldCom vezérigazgatóját felelősségre vonták, ő tagadta, hogy bármiről is tudott volna. Ugyancsak a vezérigazgató háta mögött történtek a sötét üzelmek az USA legnagyobb olajipari cégénél, a tavaly decemberben csődbement Enronnál is. Ken Lay, az Enron első embere ugyanis a hitszegő alkalmazottak áldozataként igyekezett magát beállítani a nyilvánosság előtt. Jack Welch, a GE nyugdíjba vonult első emberének szintén fogalma sem volt arról, hogy miért is kap túlontúl bőséges nyugdíj-hozzájárulást és egyéb kedvezményeket cégétől. Ugyancsak értetlenül állt a vádak előtt Dennis Kozlowski, a Tyco vezérigazgatója: őt azzal a vádolták, hogy a Tyco költségén számtalan házat, versenyvitorlást vásárolt, valamint finanszírozta felesége nagyvonalú születésnapi partiját. Kozlowski nem érti, hogy kerültek ezek a tételek a cég főkönyvében.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?