Tanítóink helytálltak

Komárom. A Helytállásért Társaságot alkotó 14 magyar parlamenti képviselő döntése értelmében 2002-ben a Pro Probitate Díjat a szlovákiai magyar pedagógusok közössége kapta, mégpedig iskoláink, anyanyelvünk, kultúránk védelmében és fejlesztésében tanúsított sok évtizedes következetes áldozatkészségéért.

A díjat Ádám Zita, a Szlovákia Magyar Pedagógusok Szövetségének leköszönő elnöke és Pék László, a szervezet szombaton megválasztott új vezetője vette átSomogyi Tibor felvételeA díjat Ádám Zita, a Szlovákia Magyar Pedagógusok Szövetségének leköszönő és Pék László, a szervezet szombaton megválasztott új elnöke vette át tegnap Komáromban, a Tiszti Pavilon dísztermében rendezett ünnepségen. Bárdos Gyula, az MKP frakcióvezetője beszédében felidézte gróf Esterházy János emberi nagyságát, a kisebbségi jogok és az egyetemes emberi értékek melletti töretlen, bátor kiállását. „Kilencedik alkalommal találkozunk, hogy fejet hajtsunk azok előtt, akik gróf Esterházy Jánoshoz hasonló kitartással, hittel, akarással és elkötelezettséggel szolgálták közösségünket, a szlovákiai magyarságot, s magatartásukkal, tetteikkel, példaértékű életvitelükkel segítették nemzetrészünk megmaradását és fejlesztették önbecsülését, amelyre egy kisebbségi sorsba jutott népcsoportnak talán mindennél nagyobb szüksége van” – emelte ki Bárdos. A szlovákiai magyar pedagógusok több évtizedes áldozatkész munkáját Duka Zólyomi Árpád, az MKP alelnöke méltatta: „Nemcsak a nemzet nagyjainak helytállása, hanem a magyar nép egyszerű fiainak bátorsága, merészsége, helytállása kellett ahhoz, hogy megmaradjunk. Annak ellenére, hogy mindig voltak olyanok, akiket megtört a hatalom vagy a környezet hatása és behódoltak, népünk tanítóinak többsége, a pedagógusok nagy része – helytállt.” Beszédében megemlékezett a magyar iskolák háború utáni bezárásáról, majd 50 évvel ezelőtti újraindításukról, az azt követő látszólag nyugodtabb évtizedekről, amikor azonban a közigazgatási átszervezések, körzetesítések áldozatául estek iskoláink, de a közelmúlt történéseiről, az alternatív oktatás bevezetésére tett kísérletekről is. „Ha tárgyilagosan vizsgáljuk meg a szlovákiai magyar nemzeti közösségünk sorsát, azt tapasztaljuk, hogy az igazi magyar lélekkel és szívvel bíró tanítók ott voltak mindenütt, ahol szükség volt rájuk” – mondta Duka Zólyomi. A díjat átvevő Pék László szerint egy közösség önbecsülését jelzi, hogy észreveszi a tetteket, a jövőbe mutató értékeket és azokat, akik részt vállalnak a közös munkából. Az ünnepséget követően a résztvevők – köztük a Bugár Béla, az MKP elnöke, továbbá az MKP vezető politikusai, parlamenti és helyi képviselői – megkoszorúzták Széchenyi István emléktábláját. (vkm)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?