Szelmenciek washingtoni meghallgatása

Washington. A szlovák–ukrán határon csaknem hatvan éve kettévágott magyarlakta falu, Szelmenc ügyében tartott meghallgatást tegnap az amerikai kongresszus emberi jogi frakciója.

Washington. A szlovák–ukrán határon csaknem hatvan éve kettévágott magyarlakta falu, Szelmenc ügyében tartott meghallgatást tegnap az amerikai kongresszus emberi jogi frakciója. Tagjai a hónap elején levelet intéztek Mikuláš Dzurinda kormányfőhöz és Leonyid Kucsma ukrán elnökhöz, hogy segítsék elő a határátkelőhely megnyitását. A csaknem kétszáz tagot számláló csoport két társelnöke a magyar származású Tom Lantos demokrata párti, valamint Frank Wolf republikánus párti képviselő. A falut 1944-ben szakították ketté, amikor Kárpátalját a Szovjetunióhoz csatolták, egyetlen éjszaka húzták meg az államhatárt, s volt olyan porta, amelynek gazdája reggel már nem meríthetett vizet a saját kútjából, mert az már a Szovjetunióban volt. A határ családokat szakított ketté, rokonokat, barátokat választott el. A szelmenciek a határ két oldalán jól látják és hallják egymást (amióta eltávolították a magas deszkapalánkot és nem büntetik az átkiabálást), de ha meg akarják látogatni egymást, száz kilométeres kerülőre kényszerülnek. Hosszadalmas és fáradságos a 30 dolláros vízum beszerzése is. Nagyszelmencen ma 620, az ukrajnai Kisszelmencen 210 ember él.

Az amerikai törvényhozók tegnap lapzártánk után hallgatták meg Tóth Lajos nagyszelmenci és Illár József kisszelmenci polgármestert, szakértőként Zelei Miklós magyar írót, A kettézárt falu című könyv szerzőjét, Szlovákia és Ukrajna nagykövetét, Rastislav Kacert, illetve Mykhailo B. Reznicket, valamint Nagy Sándort, a washingtoni magyar lobbiszervezet vezetőjét. Tóth Lajos hangsúlyozta, a gyalogos határátkelőn kívül ingyenes vízumot is szeretnének. Szlovákia és Ukrajna államközi egyezménye értelmében ugyanis a szlovákiai ruszin, illetve a kárpátaljai szlovák falvak lakói ingyen jutnak ehhez. Nagy Sándor, a washingtoni lobbiiroda vezetője hangsúlyozta, hogy minden követ meg fognak mozgatni, és ha nem lesz változás, kongresszusi határozatot kezdeményeznek. A két falu sorsát szívén viseli a másfél milliós amerikai magyarság, és képviselőikkel, az iroda kongresszusi szövetségeseivel tovább fáradoznak a határátkelő megvalósításáért.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?