Nem sajnálja, hogy 1992-ben nem sikerült elfogadtatni a Beneš-dekrétumok miatt kitelepítettek kárpótlását?

Duray Miklós, az MKP stratégiai alelnöke:

Sokan nem értik meg azt, hogy a kárpótlás alatt általános kárpótlást értek. Ha meghatározom a kárpótlás egyfajta módját, akkor ezzel egy időben nem jelenthetem ki azt, hogy nem igénylek kárpótlást a magánvagyonokon esett sérelem miatt, mert arra nincs jogom.

Duray Miklós, az MKP stratégiai alelnöke:

Sokan nem értik meg azt, hogy a kárpótlás alatt általános kárpótlást értek. Ha meghatározom a kárpótlás egyfajta módját, akkor ezzel egy időben nem jelenthetem ki azt, hogy nem igénylek kárpótlást a magánvagyonokon esett sérelem miatt, mert arra nincs jogom. Az elkobzott magyar közvagyont igényelhetem úgy, hogy közösségi kárpótlást kérek érte, például egy alapítvány létrehozását.

Tehát akkor az volt az elfogadhatatlan a megegyezésben, hogy a pártoknak vállalniuk kellett volna, hogy a kárpótlás és a Beneš-dekrétumok kérdését a jövőben nem nyitják meg?

Ez volt a naivitás, a szakszerűtlenség. Nem lehetséges a magánvagyonokról a pártnak lemondania, tehát nem jelentheti ki azt, hogy nem igényli. Nem emlékszem ugyan a tervezet részleteire, de úgy vélem, hogy akkor is ez volt az oka. Bocsánatkéréssel nem megyünk semmire. Az elképzelhető a táncparketten, amikor valakinek a rálépnek a tyúkszemére, de amikor embereket gyilkoltak meg, amikor emberek haltak bele a rendelkezések következményeibe, amikor százezrek jutottak koldusbotra, akkor elég a bocsánatkérés? A koncentrációs táborokért, a munkatáborokért elég a bocsánatkérés?

Akkor egy hektikus, háborús korszak volt, elképzelhetőnek tartja, hogy egyénileg mindenkit kárpótolni lehet az akkori sérelmekért?

Hektikus kor volt, ez igaz, de a hektikusság meg volt tervezve, tudatos volt, nem véletlenszerűen történt, ez állampolitika volt, azé az államé, melynek mai jogutódja Szlovákia.

Tehát Ön személyesen azt szeretné elérni, hogy a kitelepítettek személyes anyagi kárpótlásban részesüljenek?

Ők ezt akarják, és több ezren vannak.

Az a változat sem megfelelő Önnek, melyet Csáky Pál ismertetett a napokban, és amely nagyon hasonlít az 1992-es kárpótlás tervezetére?

Csáky Pál nem mondta senkinek, hogy az elkobzott magántulajdonról való lemondásba a párt beleegyezik. A közalap létrehozása az elkobzott közvagyon alapján lehetséges. A magánvagyonról nem mondhat le a párt, nem javasolhat olyan megoldást, mely lehetetlenné teszi a visszaadását.

De a Csáky Pál által ismertetett javaslatban sem szerepel a magánvagyon visszaadásának a követelése.

De a fordítottját sem mondta. Amit most ismertettem nem a párt álláspontja, csak elmélkedés az adott témára. A pártnak akkor lesz ebben határozott álláspontja, ha papírra vetjük és beterjesztjük.

Lát esélyt arra, hogy valaha is születik olyan törvény, mely visszaadná a kitelepítettek magánvagyonát?

Bármilyen más megoldásra pillanatnyilag van esély? Attól függetlenül, hogy most mire van esély, egyértelművé kell tennünk az álláspontunkat, és ezt a párt meg fogja tenni. Várhatóan ebben az évben ez ki fog derülni. Először a civil kezdeményezéseket kell hagyni dolgozni. Ahhoz, hogy a párt teljes mellszélességgel felsorakozhasson egy javaslat mögé, ahhoz a civil társadalomtól kell kapnia megbízatást. (l-p-j)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?