Peter Masár, a Szlovákiai Munkáltatói Szövetségek Egyesületének alelnöke:
Ismerve a szociális ügyi minisztérium javaslatait, a 8100 koronás minimálbért kisebb győzelemnek is nevezhetjük. Nehéz tárgyalásokon vagyunk túl, a kompromisszum érdekében sok mindenben engednünk kellett.
Milyen hatással lesz az emelés a kisvállalkozókra?
A minimálbér emelése elsősorban azokat az egyéni vállalkozókat érinti majd hátrányosan, akik a minimálbér alapján fizetik a társadalombiztosítási járulékokat. Nincsenek kevesen, példának említhetem a taxisokat, akiknek több mint 90 százalékát érinti ez a kérdés. Figyelembe kell venni azt is, hogy tavaly októberben 700 koronával emelkedett a bérek alsó határa, ez az ideivel együtt 1200 koronás emelkedést jelent egy éven belül. Természetesen ennek szélesebb hatása is lesz, elsősorban a szolgáltatásokban, például a szálloda- és a vendéglátóiparban dolgozókat érinti majd hátrányos, de hasonlóan a textilipart, az építőipart és részben a gépipart is. A kisvállalkozók mellett a nagyobb munkaadókat is megterhelni. Mindenképpen előnyös azonban, hogy 2008-ban nem fog változni, a következő emelés csak 2009 januárjától lesz érvényes.
A kormány azt ígérte választóinak, hogy a választási ciklus végére az átlagkereset 60 százalékára emeli a minimálbért, ez ma mintegy 13 ezer koronát jelentene. Megvalósíthatónak tartja ezt?
Ezt semmilyen körülmények közt nem tartom elképzelhetőnek, 2010-re ugyanis akár 25 ezer koronára is emelkedhet az átlagkereset, ennek hatvan százaléka 15 ezer korona lenne. (lpj)
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.