Megéri csatlakozni

Pozsony. Pénzügyi szempontból is megéri csatlakoznunk az Európai Unióhoz – állítja Csáky Pál kormányalelnök. Szerinte a csatlakozást követően Szlovákia több pénzt kap majd az uniós alapoktól, mint amennyit befizet.

Csáky a pénzügyi tárca elemzésére hivatkozik, amely – a sajtóban nemrég felröppentett hírekkel ellentétben – nem tartja anyagi ráfizetésnek a tagság első éveit. Tervezett, 2004-es uniós csatlakozásunkat követően az első évben, vagyis 2004-ben 10–11 milliárd koronát kaphatna Szlovákia az uniós előcsatlakozási és kohéziós alapokból. A társfinanszírozás, vagyis a Szlovákia által fizetett összeg ugyanekkor 2–4,5 milliárd korona lenne. Egy évvel később 13-–16 milliárd koronát kaphatnánk, miközben 3–9 milliárdot kellene fizetnünk. 2006-ban a kapott pénz elérné a 30–41 milliárd koronát, miközben Szlovákia 10–25 milliárd koronát fizetne. Ezek az összegek Csáky szerint akkorra az állami költségvetésünk részét képezik majd. Jelenleg csak az EU előcsatlakozási alapjaiból kapunk pénzt. Idén a PHARE-alapból 75 millió eurót, a SAPARD-ból 18 milliót, az ISPA alapból pedig 33 milliót kapunk. Csatlakozásunkat követően az előcsatlakozási alapok szerepe fokozatosan csökken, és a pénzt a kohéziós alapokból folyósítják.

Hogy a pénzhez hozzájuthassunk, az európai normáknak megfelelő régiópolitikát kell kialakítanunk – erről is tárgyalt tegnap a kormány regionális politikával foglalkozó bizottsága. Megvitatta a csatlakozás régiópolitikai fejezetét is, amely részét képezi majd Csáky Pál és Harna István építésügyi és régiófejlesztési miniszter május 29-ére tervezett brüsszeli tárgyalásainak, amikor Michel Barnierrel, az Európai Bizottság régiópolitikai főbiztosával veszik át a fejezet vitás pontjait. Ezt követően még június végéig szeretnék lezárni a régiópolitika fejezetét.

Továbbra sem dőlt el azonban, hogy mely intézmény koordinálja majd az EU kohéziós alapjaiból érkező pénzt. A régiópolitikai kormánytanács szerint ezt az építésügyi és régiófejlesztési tárcának kellene végeznie. Ezzel nem ért egyet sem a közlekedési tárca, sem Mária Kadlečíková integrációs miniszterelnök-helyettes. Megoldásra vár az is, hogy mely intézményen keresztül nyújtsák a támogatásokat. Csáky szerint a pénzügyi tárca mellett hozzák majd létre a központi pénzügyi ügynökséget, hogy a pénz a lehető legátláthatóbb módon jusson el oda, ahol szükség lesz rá. (mi)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?