Közép-Európa is engedjen

London. A hét vezető ipari hatalom (G7) felajánlja a súlyosan eladósodott szegény országok megsegítését célzó program (HIPC) kedvezményezettjeinek adósságuk leírását – mondta a hétvégén, a Hetek pénzügyminisztereinek és jegybanki vezetőinek londoni találkozóját követő sajtóértekezletén a brit pénzügyminiszter, aki más hitelező országokat, köztük a kelet-európaiakat is hasonló gesztusra szólított fel.

Gordon Brown úgy fogalmazott, hogy a leírás az adott országok adósságának „100 százalékáig terjedhet”, de minden egyes országról eseti alapon fognak dönteni. A gyorsított adósságleírást célzó HIPC-programot, amelynek neve „a nagy mértékben eladósodott szegény országok” angol kifejezésének rövidítése, már 1999-ben elindították, de Brown a szombati ülés utáni sajtótájékoztatón azt mondta: a G7 történetében ez az első olyan zárókommüniké, amely 100 százalékos adósságleírást ajánl fel, és a Hetek képviselői most először vitattak meg egyáltalán ilyen mértékű adósságelengedést.

A brit pénzügyminiszter szerint a londoni G7-konferencián szóba kerültek azok a hitelező országok „Líbiától Romániáig és más kelet-európai országokig”, amelyek nem tartoznak a kormányhitelezők alkotta Párizsi Klubba, de amelyeknek a legszegényebb országok kétoldalú alapon szintén adósai. A brit pénzügyminiszter szombaton mindazonáltal sikeresnek nevezte a londoni G7-értekezletet, amelyre szavai szerint a világ „az adósságleíró G7-konferenciaként fog emlékezni”.

Brown bejelentette azt is, hogy a Hetek londoni ülésén kivételes eljárásként megállapodás született a dél-ázsiai szökőár-katasztrófa által sújtott országok kamat- és tőketörlesztésének 2005 végéig történő felfüggesztéséről, azon országok esetében, amelyek ezt kérik.

Az EU-pénzügyminiszterek többsége támogatná a repülési-üzemanyagadó – esetleg repülőjegyadó – bevezetését, amelyből fejlesztési segélyeket lehetne finanszírozni – közölte az EU soros elnöki tisztét betöltő Luxemburg kormányfője. A kerozinadó az egyik kulcstéma lesz az uniós pénzügyminiszterek májusi csúcsértekezletén is. A repülési adó ötlete a múlt héten került a nemzetközi érdeklődés fókuszába, amikor Németország és Franciaország közösen állt ki az adófajta bevezetése mellett. (MTI)

Mandela támogatást is kért

Ötszáz milliárd dollár segélyt és teljes adósságelengedést kért a leggazdagabb országoktól a legszegényebbeknek péntek este Nelson Mandela. A volt dél-afrikai elnök, aki a világgazdaság összkibocsátásának 70 százalékát adó hét vezető ipari hatalom (G7) pénzügyminisztereinek és jegybanki vezetőinek londoni munkavacsoráján vett részt meghívott vendégként, a szegény országok nevében 2015-ig évente 50 milliárd dollár segélyt kért fejlesztési beruházásokra, és azt, hogy Afrika adósságait teljes mértékben írják le. A londoni Lancaster House-ban tartott díszvacsorán a 86 éves politikus, aki jórészt már visszavonult a közszerepléstől, felszólította a fejlett ipari demokráciákat, hogy ne késlekedjenek a segítséggel, hiszen Afrikában és a többi elszegényedett térségben százmilliók szenvednek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?