Kettészakad Szlovákia

Bécs/London/Pozsony. 2020-ra az egy főre jutó bruttó hazai össztermék terén csak Szlovénia és Csehország fogja megközelíteni a 25 tagú Európai Unió átlagát, Magyarországon és Szlovákiában a 2005. évi uniós átlagnak megfelelő szinten lesz az egy főre jutó GDP. Ami pedig a versenyképességet illeti, miközben Kelet-Szlovákia leszakad, addig Pozsony az unió egyik legdinamikusabb régiója.

Az osztrák Raiffeisen Zentralbank friss tanulmánya szerint Közép-Kelet-Európában évente átlagosan várhatóan legkevesebb 4,5 százalékos lesz a gazdasági növekedés a következő 5–8 évben, ám még ez a gyors ütem sem elég ahhoz, hogy térségünk éllovasai 2020-ra elérjék az uniós átlagot. A most kirobbanó formában teljesítő Szlovákia például az egy főre jutó bruttó hazai össztermék (GDP) terén 15 év múlva jó esetben ott lesz, ahol az EU tavaly volt.

Az osztrák pénzintézettel párhuzamosan a brit Sheffield University és az amerikai George Washington University által elkészített elemzés megállapítja, hogy nemcsak a régi és az új tagországok között vannak jelentős különbségek a versenyképességet illetően, hanem Európa néhány nagy gazdaságának az egyes régiói is lecsúszóban vannak. Az EU 118 régiójának versenyképességi listáján az első helyen Brüsszel és környéke áll, elsősorban a jelentős állami beruházásoknak, illetve a tudás alapú fejlődésnek köszönhetően. A második helyre Helsinki, illetve a közeli Uusimaa térsége került. A régiók versenyében Párizs a harmadik, Stockholm a negyedik. Az Európai Unió legkevésbé versenyképes térségei Magyarország mellett Szlovákiában (főleg a keleti országrész), Észtországban, Litvániában, Csehországban és Lengyelországban vannak. Az új EU-tagországok közül mindössze két régió, Prága és Pozsony került be az első tízbe, majd a következő legversenyképesebb térség, a Budapest központú Közép-Magyarország csupán a 47. helyen áll. A kutatók a versenyképességi index elkészítésénél a kutatás-fejlesztésre fordított beruházásokat, a közlekedési infrastruktúrát, a vasúti, a közúti és a légi szállítás színvonalát, a személyek mozgásának alakulását, valamint a munka termelékenységét, a béreket és a munkanélküliségi rátát vették figyelembe.

Végezetül említsük meg az unió statisztikai hivatala, az Eurostat arról számol be, hogy 2005-ben az unió 252 régiójából Kelet-Szlovákia a maga 23%-os munkanélküliségi mutatójával a negyedik legrosszabb helyen van. Mögötte már csak Franciaország három tengerentúli megyéje, Réunion, Guadeloupe és Guyana áll. Szlovákiában kelet felé haladva egyre magasabb az állástalanok aránya: októberben Pozsonyban 2%, míg az évek óta sereghajtó Rimaszombati járásban 28,3% volt az idevágó mutató. (MTI, ú, t)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?