Ő az, aki tudja hányas lesz Szoboszlai az FC-, egykori FIFA-sorozatban – Hogy lesz valakiből videójáték-fejlesztő?

FC 25

A vajdaságból származó Rókus Arnold már több 15 éve dolgozik az EA Sportsnak. A korábban FIFA-ként ismert sorozat fejlesztőjeként a játékban szereplő labdarúgók adatbázisáért felel. Interjú.

A beszélgetésből kiderül:
  • Hogyan vált az EA Sports munkatársává?
  • Hogyan indulhat el más is az útján?
  • Hogyan gyűjti be az EA a szükséges adatokat?
  • Mi alapján döntik el, hogy milyen értékelést kapjon egy játékos?
  • Miért lett Szoboszlai Dominik „gyengébb” az FC 25-ben?

Hogyan lett belőled játékfejlesztő?

A labdarúgás szeretetére vezetném vissza az egészet, de rá kellett jönnöm, hogy nem lesz belőlem futballsztár. Persze, a sport továbbra is érdekelt. Aztán a ’98-as vébékor kaptam egy Panini-albumot, és felkerült a számítógépünkre a világbajnokság videójátéka. Itt indult az egész.

Mi volt a következő lépcsőfok?

Édesapám programozó volt akkor, és én is ebben terveztem elhelyezkedni. De úgy voltam vele, hogy helyezzük magasra a lécet, próbáljunk meg egy játékfejlesztő céghez bekerülni. Az aktuális FIFA videójátékban mindig az volt a legfőbb szórakozás számomra, hogy olyan ligákat, csapatokat szerkesztettem be a saját másolatomba, amiket én ott szerettem volna látni.

Ezeket a ligákat, csapatokat valósághűen próbáltad megszerkeszteni?

Igen. 

És nem álltam meg ott, hogy például a 2000-ben bajnokságot nyerő dunaújvárosi Dunaferr SE-t megszerkesztettem. 

Hanem az iskolai csapatomat is, az ellenfeleinket is beépítettem a játékba. Ez egy fontos állomás volt a későbbiekre nézve. Megismertem azt, hogy pontosan hogyan épül fel a játék. Mik azok a dolgok, amelyek hajtják az adatokat, pontosan mi kell ahhoz, hogy egy csapatnak az adatszerkezete teljes legyen és hasonlók.

Ekkor viszont még felhasználóként nyúltál bele a játékba, csak a saját kedvedre.

A saját játékélményem adta az alapokat, aztán egyik nap ráakadtam az EA Sports ún. data reviewer programjára. Ez azt jelenti, hogy első lépésként önkéntes megfigyelőként dolgozol az EA-nek. Adatokat küldesz az adatbázisukba, amely egész évben folyamatosan frissül. 

Olyan személyeket kerestek és keresnek ma is, akik ki tudnak menni mérkőzésekre, vagy hozzáférnek olyan tévécsatornákhoz, amelyek sugározzák az adott liga meccseit.

Jelentkeztem, és 2006-ban elkezdtem dolgozni ebben a szerepkörben.

Egy konkrét játékost, egy csapatot vagy egy egész ligát kellett megfigyelned?

Kétféle pozíció van. Az egyik a visszajelzésküldő, a feedback provider vagy más nevén reviewer. Ezért nem jár fizetés. Ha látnak valamit, beküldenek egy visszajelzést, és akkor a csapat szerkesztője elbírálja, hogy ez valós vagy nem, majd megváltoztatja azt az adatot. A másik pozíció tehát a szerkesztő, ők felelnek ténylegesen az adatokért. Én az elején feedback provider voltam, ezalatt néhány magyar válogatott meccsről, egy AS Roma – Lazio rangadóról és pár cseh csapatról szolgáltattam információt.

Ha tehát feedback providerként azt látod, hogy pl. a Mladá Boleslav jobbszélsője az adatbázisban jobblábas, de gyakrabban használja a bal lábát meccseken, akkor beküldheted, hogy a bal lába a domináns?

Vagy akár azt, hogy levágatta a haját, vagy, hogy elkezdte térd fölé húzni a lábszárvédőt.

Ha ilyen apróságokat is ki kell szúrni, honnan tudod egyáltalán, hogy mire kell figyelni?

A visszajelzésküldő is hozzáfér a játék adatbázisához. Látod, hogy mi a hozzárendelt adat egy játékoshoz, ezt összehasonlítod a valósággal.

Felteszem, jól végezted ezt a munkát, és ennek eredményeképpen állást ajánlott az EA.

Nem ért teljesen váratlanul, amikor produceri állást ajánlottak a cégnél 2009-ben. 

Azt akarták, hogy Kölnben dolgozzak az EA adatbázisán. 

De mivel akkor még csak szerb állampolgár voltam elhúzódott a vízumkérelem. Mire megkaptam, addigra már találtak valaki mást. 2011-ben ajánlottak egy következő lehetőséget, akkor már magyar állampolgárként fel tudtam ülni az első buszra Németországba, és másnap kezdeni. Erőltetett menet volt.

Mi mindennel foglalkoztál eddig a cégnél?

Jelenleg egy olyan programfejlesztői csapat vezetője vagyok, amely szorosan együttműködik egy innovációért felelős kis produceri csapattal. A napom nagyjából úgy néz ki, hogy kiosztom a feladatokat, kiértékelem, hogy hogyan állunk a kitűzött célokkal, felmérem, hogy hol lehet szükség több időre, emberre, ezt pedig kommunikálom a feletteseimnek. Illetve mentorálom azokat, akik olyan feladatokat végeznek mint én korábban. Az első években adatproducerként dolgoztam, vagyis egy-két liga adataiért voltam felelős, aztán az Ultimate Teamben látható képekért. Valójában az én feladatom volt, hogy kialakítsam a játékos- és csapatképek beszerzésének rendszerét.

Milyen nyelven kommunikálsz a munkatársaiddal Kölnben?

Angolul. Az évek során szerintem 40-50 különböző nemzetiségű emberrel dolgoztam együtt. Most olyan 30 nemzetiség képviselteti magát a csapatomban. A kulturális különbségeknek többnyire a pozitívumait tapasztalom. És mivel a dolgozók kilencven százaléka futballrajongó könnyű megtalálni az összhangot. Még a rivális csapatok szurkolói is jól kijönnek egymással. Ami pedig nagy plusz, hogy a többség hozzám hasonlóan végigjárta a ranglétrát, így tudják, mit kell és mit lehet teljesíteni például külsős szerkesztőként.
 

Térjünk rá magára a játékra, azon belül is a téged érintő részre. Hogyan áll össze egy játékos adategyüttese?

A csapatok, bajnokságok és tornák is sok adatból állnak össze, de talán a játékosok adatlapja épül fel a legtöbb egységből. Ott vannak a játékos személyes információi, mint például a magasság, születési dátum, az anyakönyvezett név. 

Gondoljunk csak arra, hogy akit Ronaldóként ismerünk, és a játékban is így látunk, portugál és a teljes neve 7-8 elemből áll. 

Ezt mi dokumentáljuk, és persze azt is, hogy mit használ a mezén. Szintén alapinformáció a játékos szerződése, aztán jön, hogy milyen poszton játszik, mennyire jó a cselezőképessége, milyen gyakran mutat be trükköt. A következő a megjelenés, milyen kiegészítőket visel. Csak ezek után érünk el a legfontosabb részhez: a játékosok attribútumaihoz. 

Mindent összevetve olyan 300-400 adatponthoz jutunk.

 

A saját élő adatbázisotokon kívül mások statisztikáit is figyelembe veszitek? Magyarán, van az EA Sportsnak szerződése más adatgyűjtő rendszerekkel?

Nagyon fontosnak tartjuk, hogy egy teljesen egyedi adatbázist biztosítsunk a felhasználóinknak, hogy megfelelően reprezentált legyen a valós élet a játékban. Ezért tiszteletben tartjuk a további adatokkal, statisztikákkal foglalkozó portálokat. 2023 óta szerződésünk van az Optával, ami egy nagyon fontos mérföldkő volt a játék számára. Így sok adatpont létrehozását automatizálni tudjuk.

A válaszaid alapján viszont azt veszem ki, hogy a saját megfigyelő hálózatotok is nagyon kiterjedt. Összesen hányan foglalkoznak az EA-nél adatgyűjtéssel?

Az adatküldők száma kb. 10 ezerre tehető. Akadnak azonban köztük olyanok is, akik évente kétszer-háromszor jelentkeznek be, és küldenek be adatokat. Persze vannak, akik imádják látni a munkájukat a játékban. A külsős szerkesztőink száma pedig 150-200 főre tehető. Átlagosan 3-4 szerkesztő jut egy bajnokságra.

A spanyol vagy angol bajnokságról viszont sokkal egyszerűbb begyűjteni a szükséges adatokat, mint például a cseh ligáról.

Maradjunk a Mladá Boleslavnál, mert ezzel van tapasztalatom. Nem volt hozzáférésem olyan tévéadókhoz, ahol nézni tudtam volna a meccseiket. Az volt a szerencsém, hogy a cseh csapatok már akkor egész jó digitális hálózattal rendelkeztek. Jó volt a weboldaluk, a mérkőzésekről rendszeresen készültek felvételek, híreket közöltek. 

Nem volt nehéz kideríteni, hogy ki a sztárjátékos, ki az, akitől többet várnak, ki az, aki a jövő embere, így könnyebben össze lehetett állítani egy valós képet a játékosokról. 

De nem minden liga ilyen szervezett.

Mi van akkor, ha olyan képességet kell felmérni, ami egyáltalán nem mutatkozik meg egy adott játékosnál? Például hogy határozod meg azt, hogy valaki mennyire jó szabadrúgásokban, ha sosem ő rúgja ezeket?

Az adott bajnokság szintjéhez, és az ott szereplő játékosok képességeihez viszonyítjuk ezt a mutatót. Vannak bizonyos értékhatárok, amelyek a liga szintjétől és a játékos posztjától, tapasztaltságától, életkorától függenek. Ezeket minden évben átnézzük, frissítjük.

Elméletileg 1-től 99-ig értékelődnek a játékosok készségei. Mit kell tudni ahhoz, hogy mondjuk egy futballistának 50-es legyen a passzolási képessége?

Lényegében majdnem minden adatnak van egy minimum és egy maximum értéke. Általában, aki egy kicsit jobban benne van az FC vagy előzőleg a Fifa világában, nagyjából tudja, hogy mit jelent egy 60-as, mit egy 70-es érték.

Vegyük a sprintsebességet: a minimális érték 35. 

Egészen 55-ig lassúnak számít egy játékos, 55-től 65-ig közepes, 65-től 75-ig viszonylag gyors, 75-től 85-ig gyors, 85-től pedig különleges sebességet tud elérni. Ha egy játékosnál belőtted ezt, akkor már könnyű összehasonlítani mással, és az értékhatárokon belül pontosítani.

35-ös érték alatti sprintsebesség mit jelentene?

Ez már a játék kódolásával kapcsolatos kérdés is. Azt láthatták az ezért felelősek, hogy ha ezen alul adunk meg értéket, akkor az már bezavar a játékélménybe. És felmerül, hogy van-e egyáltalán ennyire lassú focista. Végül is élsportolókról beszélünk.

Nagyon nehéz lehet megítélni egy „kiscsapat” harmadik számú kapusát. Minden egyes adatot átlagból megállapítani… nem biztos, hogy reális képet ad.

Ez szinte lehetetlen, pláne ha még a felkészülési időszakban sem lépett pályára. Ha igen, az már valamit segít. Abból is lehet következtetni, hogy milyen márkákkal szerződött, vagy az érte fizetett átigazolási díj is árulkodó lehet. De a játékos becsült piaci értéke félrevezethet: 

rendszerint magasabbra taksálják a nagy presztízsű akadémiák fiataljait, mint mondjuk a DAC utánpótlásából kikerülteket. 

Ez logikus, hiszen nagyobb az esélye, hogy a Dinamo Zagreb neveltje sikeresebb lesz, de nem kizárt, hogy a DAC-ból kikerül egyszer egy világsztár. Azt szintén érdemes ilyenkor figyelni, hogy hogyan kommunikál róla a klub. Ő maga mit posztol magáról a közösségi médiában. Megoszthatja például, hogy lefutott egy adott játékost edzésen, vagy megmutathatja az izomzatát. Apró sztorikból kell összerakni egy képet.

Hogyan jön ki valaki összegzett értékelése, overall ratingje? Fogjátok az egyes adatokat –figyelembe véve a játékos posztját – és egyszerűen átlagoltok?

Alapvetően az overall az egyes attribútumokból tevődik össze. A lényeg, hogy ne az összegzett érték határozza meg, hogy milyen jól ad be egy játékos, vagy, hogy milyen jól szerel, hanem fordítva. Így jelenítjük meg jól a labdarúgót a játékban. Vannak azonban, akik marketing szempontjából prioritásnak tekinthetők, ilyenek a nagy sztárok, illetve akikkel szerződésünk van. 

Esetükben, ha az overall úgymond nem adható el jól, akkor megpróbáljuk megemelni az értékelésüket. 

Gyakorlatilag az év végén összeülünk a különböző részlegekről és megbeszéljük, hogy a top 100 játékos, illetve minden liga top 10 játékosa megfelelően értékelt-e ilyen nézőpontból is.
 

Vagyis egy közkedvelt focista értékelését nem lehet nagyon levinni, mert az árt a brandnek?

Végülis igen. De szerintem az overall körül túl nagy a felhajtás. Idén erre nagyon jó példa Szoboszlai vagy Dybala.


Miért?

Az előző játékban az argentin mint támadó – ún. support striker – szerepelt az adatbázisban. Így volt 86-os az értékelése. Az indviduális attribútumaihoz rendelt értékek a mostani játékban minimálisan változtak, olyannyira, hogy egy overall változás egyáltalán nem lenne alátámasztva. Most mégis 87-es Dybala. Ez egyszerűen csak azért történt, mivel az elsődleges pozíciója támadóról támadó középpályásra változott. De így jobban érvényesülnek azok a tulajdonságok (és a hozzájuk rendelt számadatok), amelyek ebben a szerepkörben fontosabbak.

És Szoboszlai?

Ugyanez érvényes rá is. Ő az előző játékba balszélső középpályásként került be, így volt 83-as. Az FC 25-be pedig támadó középpályásként van feltüntetve, így 81-es. Ha viszont összevetjük az egyes attribútumait, azt fogjuk látni, hogy a főbb értékek feljebb mentek. Ennek ellenére a játékban Szoboszlai középpályásként alacsonyabb összértéket képvisel, mint szélsőként. De ez logikus, hiszen ő kivételesen gyors. És mi lenne fontosabb egy szélsőnek, mint a sebessége? Mindenesetre 

Szoboszlai példája jól mutatja, hogy mennyire csalóka adat lehet az overall, hiszen különálló adatokra lebontva erősebb lett, mégis alacsonyabb az összértéke az elsődleges posztjának megfelelően.

Utolsó pontként rátérnék az Ultimate Team játékmód sikerére. Tulajdonképpen ez a Panini-albumokra hajaz.

Szerintem ez is közrejátszik ebben, igen. Az, hogy nem tudod, hogy milyen játékosokat kapsz, össze akarod gyűjteni a teljes csapatot, vagy azokat akarod összegyűjteni, akik a kedvenceid… ez az eredeti matricás kártyák gyűjtésénél is jelen volt. És az, hogy teljesen a saját elképzelésünk szerint alakíthatunk egy csapatot, minden futballrajongónak fontos.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?