Pozsony. Két felmérést is nyilvánosságra hoztak tegnap a politikai pártok népszerűségéről. Bár mindkettőben a kormányzó Smer-SD végzett az első helyen, a közvélemény-kutatások eredményei között jelentős eltérések vannak. Az állami statisztikai hivatal felmérése a kormánypártoknak, egy magáncégé az ellenzéknek mutatott ki kedvezőbb adatokat. A politológus szerint ez nem véletlen.
Két felmérés – két eredmény
A második helyen az MVK szerint a Mikuláš Dzurinda vezette SDKÚ végzett 15,5 százalékos népszerűséggel. Az ÚVVM ezzel szemben a Szlovák Nemzeti Pártot hozta ki a második helyen 12,9 százalékos szavazati aránnyal.
A Magyar Koalíció Pártja az MVK felmérése szerint a harmadik legnépszerűbb párt az országban, 10,7 százalékos támogatottsággal. A statisztikai hivatal szerint azonban nem az MKP, hanem a HZDS végzett a képzeletbeli pártdobogó harmadik fokán, szintén 10,7 százalékkal. Az MKP-t ők az SDKÚ-val együtt csak a negyedik helyre sorolták, egyaránt 10–10 százalékos támogatottsággal.
A fenti adatokból kitűnik, hogy az állami ÚVVM több mint 5 százalékponttal alacsonyabb népszerűséget mutatott ki az ellenzéki SDKÚ-nak.
Öllős László szerint ez jelez valamit, ugyanis egyes közvélemény-kutató cégek közel állnak valamely politikai erőkhöz „Az állami statisztikai hivatal élére egy, a Smer-hez közel álló személy került” – mondta lapunknak a politológus. Hozzátette, szándékosan vagy véletlenül is előfordulhat, hogy a közvélemény-kutatás során más-más összetételű és szimpátiájú reprezentatív mintát szólítanak meg, és az is előfordulhat, hogy a kérdezőbiztosok sem annyira semlegesek. „Megfigyelhető, hogy a statisztikai hivatal felméréseiben hónapok óta a kormánypártok végeznek előkelőbb helyen, ez az eredmény már tendenciaszerű, és valamit jelez” – fogalmazott. Öllős szerint egyébként a nyári felmérések amúgy sem pontosak, megbízhatósági szintjük alacsonyabb, a hibahatár is tágabb.
Ezzel a véleménnyel egyetért a szociológus is. A lapunk által megkeresett Oľga Gyárfášová, az IVO társadalomtudományi intézet munkatársa azonban nem tartja elképzelhetőnek, hogy manipulálnák a statisztikákat. Szerinte nem egymással kell összehasonlítani az egyes kutatások eredményeit, hanem azt érdemes figyelni, milyenek a trendek az egyes intézetek esetében. Hozzátette, felelőtlenség lenne két-három statisztika alapján megítélni, egy-egy intézet esetleges politikai kötődéseit.
Öllős László szerint nem szlovákiai sajátosság, hogy bizonyos közvélemény-kutatók politikailag nem semlegesek. „Magyarországon közbeszéd tárgya, hogy a Századvég, a Tárki vagy a Gallup Fidesz-közeli felméréseket készít, míg például a Szonda Ipsos inkább az MSZP-hez húz” – emlékeztetett. A politológus szerint egyébként a választási eredmények pontos előrejelzése az igazán fontos, az évközi felmérések a pártpreferenciák állásának mindig csak egy-egy adott pillanatát mutatják. (jéel, s, t)
Pártpreferenciák, kétféleképpen
MVK
Smer-SD 39,7
SDKÚ-DS 15,5
MKP 10,7
SNS 10,5
ĽS-HZDS 7,8
ÚVVM
Smer-SD 42,8
SNS 12,9
ĽS-HZDS 10,7
MKP 10,0
SDKÚ-DS 10,0
(Adatok százalékban. Forrás: SITA, TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.