Holnap hozzák haza Ivan Lexát

Pretoria/Pozsony. Holnap szállítják haza a szlovák titkosszolgálat volt igazgatóját Dél-Afrikából. Ezt megerősítette Ivan Šimko belügyminiszter is. Szlovákiai őrizetbe vételéről a bíró dönt, az sem kizárt, hogy ezért össze kell hívni a parlament rendkívüli ülését.

„Mint illegális bevándorlót kezeljük, és a saját hazájába deportáljuk” – nyilatkozta Ivan Lexáról a dél-afrikai rendőrség szóvivője, Mary Martins-Engelbrecht. A kiutasításnak az az előnye a kiadatással szemben, hogy sokkal gyorsabb. A dél-afrikai törvények értelmében Lexát addig tartják őrizetben, amíg el nem hagyja az országot. A dél-afrikai hatóságok folyamatosan egyeztetnek a szlovák szervekkel, és kapcsolatban áll egymással az Interpol szlovák és dél-afrikai központja is. Lexát valószínűleg dél-afrikai rendőrök kísérik hazáig. Korábban a rendőrségi szóvivő azt mondta, lehetséges, hogy a kiadatás bonyolódhat, ha kiderül, hogy Lexának más állampolgársága is van. Ilyen esetben a dél-afrikai külügyminisztérium dönt arról, melyik országba utasítják őt ki. A szóvivő szerint azonban csak a Szlovákiába való kiutasítás került szóba. Lexa nem kért politikai menedékjogot sem a hatóságoktól, jelenleg Pretoriában van előzetesben, folyamatosan kihallgatják.

Az eredeti hírekkel ellentétben a volt titkosszolgálati vezetőt nem egy repülőtéren és nem hamis iratok miatt fogták el. Egy Durban melletti üdülőtelepen, Umhlanga Rockson – a helyi Beverly Hillsnek számít – vették őrizetbe, mert egyáltalán nem voltak nála papírok, s csak később észlelték, hogy nemzetközi elfogatóparancs van ellene érvényben. A rendőrök szerint az őrizetbe vételkor Lexa egyedül volt, nem ellenkezett, sőt együttműködött a rendőrökkel. Őrizetbe vétele után közölte, saját ügyvédje van, valószínűleg dél-afrikai állampolgár. Elképzelhető, hogy Lexa két évig bujkált Dél-Afrikában, ahol körülbelül ezer szlovák él, Durban környékén is több szlovák család lakik. Az sem kizárt, hogy ők biztosították Lexa rejtőzködését.

Lexa őrizetbe vételéről bíró dönt, ám jogászok szerint elképzelhető, hogy nem lesz elegendő a parlament 2000-ben hozott határozata a képviselő vizsgálati fogságba helyezéséről. Jaroslav Ivor volt főnyomozó szerint azonban minden a bírótól függ, ugyanis kérhet új parlamenti határozatot, hiszen korábban Lexát háromhavi fogva tartás után szabadon engedték. Ha a bíró ezt kéri, rendkívüli parlamenti ülést kell összehívni, előtte a kérést meg kell tárgyalnia a mandátumvizsgáló bizottságnak, az egész procedúra minimum két hétig tartana, s nehéz lenne a szabadságukat töltő képviselőket is összeterelni. Ilyen esetben, amíg a parlament nem hozza meg döntését, Lexát szabadon kell engedni.

Ján Čarnogurský igazságügyi miniszter szerint a parlamentnek nem kell ismét tárgyalnia Ivan Lexa vizsgálati fogságba helyezéséről. „A törvényhozás 2000-ben elfogadott 988. számú határozatával beleegyezett a titkosszolgálat volt igazgatója elleni büntetőeljárás megkezdésébe. Ebben az időben adták ki a Lexa elleni nemzetközi elfogatóparancsot. Ehhez is kellett a parlament beleegyezése” – nyilatkozta a tárcavezető.

Szlovákia intenzív tárgyalásokat folytatott a dél-afrikai hatóságokkal Ivan Lexa hazaszállításának módjáról. Mivel a két ország között nincs közvetlen repülőgépjárat, a tárgyalásokba más európai országokat is be kellett vonni. Ján Čarnogurský nem tudta megmondani, hogy Lexát a dél-afrikai hatóságok hol adják át a szlovák rendőrségnek. „Ez valahol a Dél-Afrika és Szlovákia közötti úton fog megtörténni” – mondta a miniszter.

A szlovák titkosszolgálat egykori igazgatóját az Interpol a világ 177 országában körözte. Az ellene folyó eljárásokat hazatérése után is a megszokott módon folytatják. Ifj. Michal Kováč elrablásának ügyében Ivan Lexának már nem kell bíróság elé állnia, mivel a Pozsonyi Kerületi bíróság úgy döntött, hogy ebben az esetben hatályos Vladimír Mečiar államfőként kiadott amnesztiarendelete. Čarnogurský meggyőződése, hogy a választásokig egyetlen Lexa elleni ügyben sem születik bírósági döntés. (rudas, s, t)

Pretoria. Lexán kívül két szlovák állampolgárt tartanak fogva még Dél-Afrikában, mindkettőjüket védett állatok csempészése miatt. Börtönbüntetésük az év végén ér véget. M. K. és M. J. panaszkodott a dél-afrikai börtönökben uralkodó állapotok miatt. Nem ritka a szexuális zaklatás, az erőszak, a foglyok körében elterjedt betegség az AIDS. (TASR)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?