Ha fáj a fog, fizess!

Pozsony. Minden 15 éven felüli állampolgárnak fizetnie kell majd a fogászati kezelés teljes költségét, ha a kormány és a parlament is elfogadja az egészségügyi ellátás terjedelméről szóló törvényt.

„A fogak állapota teljes mértékben a higiéniai előírások megtartásától függ, ezért kézenfekvő, hogy akinek hanyagsága miatt rosszak a fogai, az maga térítse a kezelés költségeit” – véli Rudolf Zajac egészségügyi miniszter. A 15 évesnél fiatalabbak számára teljesen ingyenes marad a fogászati kezelés, mely tartalmazza a rendszeres fogászati ellenőrzéseket is. Néhány sztomatológiai kezelés esetében kivételt tesz a törvény: azok, akiknek genetikai adottságaik miatt romlanak fogaik, továbbra is a biztosító téríti a kezelés költségeit. „Az ilyen betegek aránya azonban elenyésző, alig néhány ezrelék” – állítja Zajac. A fogászati kezelés árának betegekkel való megfizettetését indokolja a Nemzetközi Egészségügyi Szervezet (WHO) felmérése is, mely szerint az embereknek sokkal több rossz foguk van azokban az országokban, ahol teljesen ingyenes a fogászati kezelés. A felmérést 12 éves korú gyerekeken végezték, a legrosszabb a helyzet Romániában, ahol a gyerekeknek átlagosan több mint hét foga hiányzik vagy már kezelésre szorult. Szlovákia az utolsó harmadban szerepel, a 12 éves gyerekeknek átlagosan 4,5 fogát kezelte már orvos. A felmérés szerint a legjobb fogakkal Svájc, a Benelux és a skandináv államok lakosai rendelkeznek, ahol a kezeléseket teljes mértékben a beteg fizeti. Ott átlagosan kevesebb mint egy rossz foguk van a 12 éveseknek. Az egészségügyi minisztérium 10 éves átmeneti időszakkal számol, ez alatt az idősebbek fogászati kezelésének egy részét továbbra is a biztosító téríti. A fogászati kezeléseket a lakosság többsége a kevésbé fontos betegségek közé sorolja. A Focus januári felmérése szerint a lakosságnak mindössze 1,4 százaléka tartja fontosnak. A legtöbben, a megkérdezettek 74,2 százaléka a szív- és érrendszeri megbetegedések gyógyítását tartja a legfontosabbnak, a második helyen a rák kezelése szerepel 68,8 százalékkal, a harmadik pedig a cukorbetegség lett 26,2 százalékkal. Nem rontotta az egészségügyi szolgáltatások elérhetőségét a 20 és 50 koronás díjak bevezetése, állítja a miniszter. „Ugyan jelentősen, mintegy 10 százalékkal kevesebben látogattak el a körzeti orvoshoz, de ez csak annyit jelent, hogy kizárólag a valódi betegek keresték fel orvosukat” – mondta Zajac. Ezt támasztja alá szerinte az, hogy a szakorvosokat ugyanannyian keresték fel a díjak bevezetése után is, mint előtte. A lépés nyomán lassabb növekedtek a gyógyszerkiadások. (lpj)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?