Pozsony. Folytatódik a Szlovák Televízióban dolgozó újságírók tiltakozása, lapunk információi szerint a Híradó szerkesztőinek többsége tegnap távozással fenyegette meg a köztévé vezetését. Veszélyben forgott az esti híradó is, mivel kezdetben nem voltak hajlandók riportokat készíteni.
Elmaradt a tévéforradalom
„Ahelyett, hogy a vezetés tagjai, a felelősök levonták volna az esetből a megfelelő, magukra vonatkozó konzekvenciát, azt kezdték terjeszteni, hogy ez előre meg volt szervezve, összeesküvés történt” – magyarázta lapunknak álláspontját Žiaková. – Ezt már én is sértőnek éreztem, és úgy láttam, hogy ilyen körülmények között nem tudom folytatni a munkát. Elfogadhatatlan volt számomra az a feltételezés, hogy az emberek nem saját döntésük alapján távoztak, hanem valakinek az utasítására.”
Később azonban visszavonta felmondását. „Miután a szerkesztők túlnyomó többsége követni akart, és kész volt beadni a felmondását, nem vállalhattam a felelősséget azért, hogy a Híradó teljesen szétesik” – magyarázta lapunknak álláspontját Žiaková. Ő úgy véli, hogy a köztévében nincs politikai cenzúra, abban azonban egyetért a távozott újságírókkal, hogy több rossz döntés is történt a vezetés részéről. A véleménye megváltozásában szerepet játszott az is, hogy személyesen tárgyalt Radim Hrehával, a tévé vezérigazgatójával. „A helyzet stabilizálódásáig biztosan maradok, hogy a Híradó ne kerüljön veszélybe” – mondta a főszerkesztő-helyettes.
Tegnap felmerült az is, hogy újabb szerkesztők távoznak, Zuzana Štukovská, a belpolitikai rovat vezetője és Eva Mihočková szerkesztő is mérlegelte, hogy beadja felmondását. Želmíra Habánová, a köztévé szóvivője azonban cáfolta a híreket. „Zuzana Štukovskával hétfőn tárgyal a vezérigazgató, készek vagyunk más posztot felajánlani számára annak érdekében, hogy maradjon” – mondta lapunknak a szóvivő. Bízik benne, hogy Mihočková is meggondolja magát, mivel ő is Žiaková távozása miatt akarta elhagyni a televíziót. Habánová bízik benne, hogy a helyzet hamarosan normalizálódik. Ennek érdekében több intézkedést is kilátásba helyzetek, melyek célja a cégen belüli kommunikáció javítása. Habánová szerint ugyanis az utóbbi hetek problémái elsősorban kommunikációs okokra vezethetők vissza.
Ennek ellentmond a már felmondott, mintegy tucatnyi szerkesztő véleménye, akik szerdán a tévétanács előtt is megindokolták álláspontjukat. Ők mindanynyian politikai nyomásra panaszkodtak. Michal Petruška, a Hírek és kommentárok című műsor nemrégiben felmondott dramaturgja szerint a bejátszások úgy készülnek, hogy elsősorban a minisztériumok szóvivőinek tessenek. Hasonló bírálatokat fogalmazott meg Jaroslav Barborák, Martina Ruttkayová és Nora Gubková távozó szerkesztő is. Kifogásolták azt is, ahogyan az STV tudósított a tévétanács szerdai üléséről. A szerkesztő ugyanis nem adott számukra lehetőséget álláspontjuk elmagyarázására. A tudósítást azzal zárta le, hogy a távozó újságírók nem akartak nyilatkozni.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.