Elhalasztották a szavazást Lintnerről

Pozsony. A koalíciós pártok október 29-ére halasztották a parlament alelnökének megválasztását. A poszt Pavol Rusko miniszterré való kinevezésével szabadult fel; az alelnökválasztás a programban a 7. pontként szerepel, vagyis az új alelnököt akár már tegnap megválaszthatták volna.

Pozsony. A koalíciós pártok október 29-ére halasztották a parlament alelnökének megválasztását. A poszt Pavol Rusko miniszterré való kinevezésével szabadult fel; az alelnökválasztás a programban a 7. pontként szerepel, vagyis az új alelnököt akár már tegnap megválaszthatták volna. Az ellenzék már korábban jelezte, hogy nem vesznek részt a választáson, ezért a szavazást a koalíció erőfelmérésének tekinti. A kormánypárti képviselők száma 75-re csökent – beleértve a bizonytalan Ivan Šimkót (SDKÚ) is –, egy másik koalíciós képviselő, Ján Drgonec (ANO) pedig jelenleg az USA-ban tartózkodik, így fennállt a veszélye annak, hogy nem lesz meg a minimális, 76 igen szavazat. Az alelnöki poszt a koalíciós szerződés alapján az ANO-t illeti, jelöltjük Ľubomír Lintner, a párt jelenlegi frakcióvezetője. Jirko Malchárek (ANO) nem tart attól, hogy jelöltjük nem kapja meg a kellő számú szavazatot. „Egyeztettünk egyes független képviselőkkel is, így nem félek attól, hogy nem sikerül alelnököt választani a kitűzött időpontban” – mondta lapunknak Malchárek. A parlament tegnap elfogadta a szeptemberi ülésen elhalasztott, a Legfelsőbb Bíróság és a főügyészség költségvetési fejezetét is érintő, a költségvetési szabályzókról szóló jogszabály módosítását. A változtatásra elsősorban az európai uniós szabályozás miatt volt szükség, de az igazságügyi minisztérium javaslatára megszüntették volna a két igazságügyi intézmény pénzügyi önállóságát is. A képviselők végül koalíciós javaslatra meghagyták a két intézmény önálló költségvetési fejezetét. Elfogadták a büntető törvénykönyv módosítását is, mely létrehozza a vádalku intézményét. Az ügyész indokolt esetben büntetlenséget vagy kisebb büntetést kérhet kisebb vétséggel vádolt személy esetében, ha az fontos információkkal szolgál más, jelentősebb ügyekben. A korrupció és a szervezett bűnözés elleni küzdelmet szolgálja a speciális bíróságokról és a speciális ügyészségről szóló törvény is, melyek csak az említett ügyekkel foglalkoznak majd. A hatáskörükbe tartoznak majd az alkotmányos tisztséget betöltők is, ha hivatali idejük során visszaélnek jogkörükkel. A törvény lehetővé teszi a speciális ügyészek és bírók fokozott védelmét is. A képviselők az első olvasatú törvények tárgyalásával zárták a tegnapi ülést, második olvasatba utalták például a vagyon eredetéről szóló jogszabályt, mely lehetővé teszi a jogtalanul szerzett javak eredetének vizsgálatát, illetve elkobzását. (l. p. j.)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?