Dunaszerdahelyen készült a kedvezménytörvény?

Pozsony. Két téma szerepelt a Smer tegnapi sajtótájékoztatóján. Az ellenzéki párt vezetői a Magyar Koalíció Pártja (MKP) politikáját és több politikusát bírálták, valamint élesen elítélték az egészségügyi ellátásról rendelkező törvény módosítását, sőt azt alkotmányellenesnek ítélték.

Robert Fico pártelnök Csáky Pál miniszterelnök-helyettesnek azokat a törekvéseit utasította el, amelyek arra irányulnak, hogy a kisebbségi és regionális nyelvek hivatali használatát bővítsék, éspedig azokban a térségekben, illetve településeken, ahol a nemzeti kisebbségek képviselőinek az arányszáma eléri legalább a tíz százalékot. Monika Beňová alelnök pedig leszögezte: az Európai Unióhoz (EU) csatlakozó országok közül Szlovákia a legfelkészületlenebb a strukturális alapok kihasználásához szükséges törvények előkészítésben és egyéb, az anyagi források merítéséhez nélkülözhetetlen feltételek teljesítésében. Mindezért ő is az európai integrációs folyamatokat felügyelő kormányalelnököt, továbbá a regionális fejlesztési minisztert és a pénzügyi tárca vezetőjét tette felelőssé. Botrányosnak nevezte, hogy Szlovákiában – a többi tagjelölt országhoz képest, ahol a projektumokat kizárólag állami intézetek készítették – magáncég, a Pro Region Kft. a szerzője az ország regionális fejlesztési tervének. Beňová szerint az első változatot Brüsszel már Harna István miniszter ténykedése idején szakmai szempontból silánynak minősítette, ennek ellenére Gyurovszky László, az új tárcavezető ismét ezt a társaságot bízta meg a projektum részletes kidolgozásával.

Dušan Čaplovič, a Smer parlamenti képviselője idejét múltnak nevezte a kedvezménytörvényt, amelyet szerinte Dunaszerdahelyen véglegesítettek, Szabó Tibornak, a Határon Túli Magyarok Hivatala volt elnökének, továbbá Bugár Bélának, Csáky Pálnak és Duray Miklósnak a jelenlétében. Lapunknak arra a kérdésére, hogy milyen bizonyítékokkal tudja alátámasztani ezt a bejelentését, az ellenzéki politikus ezt válaszolta: „ Dunaszerdahelyi magyarok mondták ezt nekem, de a nevüket nem árulhatom el.” Čaplovič a továbbiakban úgy vélekedett, hogy fölösleges a komáromi egyetem megalapítása, hiszen jövőre Szlovákia és Magyarország is uniós tag lesz, tehát a szlovákiai magyar fiatalok bármelyik, európai színvonalú magyarországi egyetemen folytathatják tanulmányaikat. „A komáromi egyetem viszont hosszú ideig gyenge színvonalú, kis provinciális intézmény lesz, ha az akkreditációs bizottság egyáltalán jóváhagyja a megalapítását, éspedig szigorúan a szlovákiai törvények alapján” – tette hozzá.

Az Új Szó érdeklődésére Bugár Béla nevetségesnek és minden alapot nélkülözőnek minősítette Dušan Čaplovič bejelentését. Az MKP elnöke hangsúlyozta: „A kedvezménytörvénnyel kapcsolatos álláspontunkat kizárólag a Magyar Állandó Értekezleten közöljük, nem pedig magántalálkozók során.” Monika Beňová vélekedésével kapcsolatban a pártelnök azt válaszolta, hogy nemrég diplomáciai bonyodalom keletkezett a Smer alelnökének – aki a parlament integrációs bizottságának az elnöke – ténykedése miatt, de mindezt nem kürtölték világgá. „Ha Beňová mostani kritikája megalapozott, akkor ezt a parlamentben tárja fel, ne a sajtón keresztül üzengessen” – hangsúlyozta az MKP elnöke.

Miklósi Péter miniszterelnök-helyettesi szóvivő szerint az ellenzék minden parlamenti demokráciában általában azzal tölti a hétköznapjait, hogy támadja a kormányt. „Szlovákia az elmúlt hónapokban sokat ledolgozott a korábban tapasztalható integrációs hátrányából, és az ország meghívót kapott az EU-ba. 2002-ben Szlovákia szinte százszázalékosan kihasználta a különböző uniós alapokból való merítés lehetőségét. Ami a jogharmonizációt illeti, az Unióba igyekvő tíz országból kilenc kapott megrovást a hiányosságok miatt, vagyis nem mi vagyunk a legfelkészületlenebbek. Ez persze nem lehet mentség, és a jövőben jobban kell figyelni” – nyilatkozta Miklósi az éppen Athénban tartózkodó Csáky Pál nevében. Visszautasította, hogy Csáky nem ért az integrációs témához; a vádat az ellenzékhez méltó kijelentésnek minősítette.

Robert Fico felszólította az államfőt, hogy ne írja alá, hanem adja vissza a parlamentnek újratárgyalásra az egészségügyi ellátásról rendelkező, csütörtökön módosított törvényt. A pártelnök szerint ez a jogszabály alkotmányellenes, mert fizetni kell majd bizonyos szolgáltatásokért, hiszen alaptörvényünk szerint az alapvető ellátás ingyenes, miután a polgárok már fizettek az egészségügyi biztosítónak. Fico közölte: végső soron más ellenzéki képviselőkkel együtt az Alkotmánybírósághoz fordulnak jogorvoslatért. (szj, sza)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?