Autópálya, bármi áron

Pozsony. Annak érdekében, hogy 2010 végére autópálya kösse össze az ország két legnagyobb városát, Pozsonyt és Kassát, az állam több mint 120 kilométeres szakaszt magántőke bevonásával építtet meg – döntött tegnap a Fico-kormány. A magáncégek által építendő sztrádaszelvények pontos listáját szeptemberben teszik közzé, a teljes költség elérheti a 250 milliárd koronát.

Az erőltetett ütemű autópálya-építés érdekében rendkívüli rezsimet vezetnek be, gyorsítják a földek kisajátítását, valószínűleg a piaci ár feletti összeget ajánlva a tulajdonosoknak, felperegnek az előkészületi munkálatok, sőt rövidesen – talán már egy hét múlva – kormánybiztos felügyeli majd a grandiózus beruházást. Mint emlékezetes, korábban 2012-re vagy 2013-ra ígérték a Vág és a Tátra medencéin át vezető gerincsztráda befejezését, ám Robert Fico miniszterelnök a napokban 2010-et jelölte meg célként – a parlamenti választásokra gondolva. A kormányt az sem riasztja el a 2010-es időponttól, hogy Zsolna környékén több alagutat is kell fúrni, ezek közül Višňová-Dubná Skala között 7,5 kilométeres hosszúságban – amire eddig nálunk nem volt példa.

A közlekedési tárca koncepciója összesen 160 kilométer összhoszszúságú útszakasz magánerős megvalósításával számol. „A magáncégekre bízzuk a Pozsony és Kassa közötti D1-es sztráda 121 kilométeres, és a Nyitra és Zólyom közötti R1-es gyorsforgalmi út 43 kilométeres szakaszának megépítését” – mondta a hét elején Ľubomír Vážny közlekedési miniszter, hozzátéve: megvalósíthatósági tanulmányt készítenek, amelyből kiderül, az állam és a magánvállalatok számára megéri-e és teljesíthető-e a feszes ütemterv. Az együttesen 164,5 km hosszúságú autópálya és gyorsforgalmi út után 25 éven át évi 7–10 milliárd koronát fizet az állam a későbbiekben kiválasztandó cégeknek – ez összesen 175–-250 milliárd korona. Ekkora összeget az éves matricaeladás vagy a 2009-től bevezetendő elektronikus útdíj sem termel ki, ezért például Ivan Mikloš volt pénzügyminiszter szerint ilyen volumenű pénzügyi teher felborítja az állam gazdálkodását. Ivan Šramko jegybanki elnök szerint azonban a fokozatos törlesztés nem jelent elviselhetetlen terhet. (č, t, shz)

Még mindig bizonytalan az eurónk?

Pozsony. A külügyminisztérium tegnap megvitatott jelentése szerint még mindig bizonytalan az euró 2009-es bevezetése, mert az európai intézmények nem bíznak Pozsonyban. Az Európai Bizottság és a frankfurti Európai Központi Bank a kormány elszántságában kételkedik, különösen az inflációs feltétel teljesítését érzik bizonytalannak. Robert Fico kormányfő ezzel kapcsolatban közölte, a Szlovák Nemzeti Bankkal, a külügyi és pénzügyi tárcával karöltve intenzíven kell lobbizni Brüsszelben, meg kell győzni az uniós vezetőket arról, hogy Szlovákia valamennyi feltételnek megfelel, ám a végső döntés az Európai Unió kezében van. (ú)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?