A kínzások miatt perelnének a bolgár ápolónők

Szófia. A rendszeres kínzásokért beperelnék a líbiai államot a szabadon engedett bolgár ápolónők és palesztin orvoskollégájuk. Az egykori foglyok a bolgár főügyészséggel egyeztetnek a perről. Állításuk szerintük nyolc és fél éves fogságuk alatt rendszeresek voltak a kínvallatások.

Szófia. A rendszeres kínzásokért beperelnék a líbiai államot a szabadon engedett bolgár ápolónők és palesztin orvoskollégájuk. Az egykori foglyok a bolgár főügyészséggel egyeztetnek a perről. Állításuk szerintük nyolc és fél éves fogságuk alatt rendszeresek voltak a kínvallatások. Lábuknál és kezüknél fogva kikötözték őket, rendőrkutyákat uszítottak rájuk, a vallomásokat pedig kábítószer hatása alatt íratták alá velük. A kihallgatásokon nem volt tolmács, őrzőik bármit megtehettek velük, amit csak akartak – mondta el az egyik nővér, Naszja Nenova. A nő még az öngyilkossággal is megpróbálkozott a börtönben, mert félt az újabb kínzásoktól. A palesztin orvos állítólag elveszítette az egyik szemét, és az egyik keze megbénult. „Barbár, szadista módon bántak velünk egy bűntett miatt, amit el sem követtünk” – mondta. Elmondása szerint fejjel lefelé lelógatták, majd áramot vezettek nemi szervébe. „Úgy sütögettek, mint egy grillcsirkét” – mesélte a férfi. Egy másik nővér, Shezhana Dimitrova arról számolt be, hogy kezét a háta mögött összekötötték, és egy ajtóról lelógatták. Az is előfordult, hogy arra kényszerítették az ápolónőket, hogy egymást kínozzák elektrosokkolóval.

Az első három hónapot magánzárkákban töltötték egy tripoli börtönben. Innen szállították át őket Bengáziba, ahol végre újra láthatták egymást. Az első évben így is alig beszélhettek egymással, és csak pár szót válthattak azokkal a diplomatákkal is, akik meglátogatták őket.

Nem mondott le a folytatásról Líbia sem. Az észak-afrikai ország nem hajlandó beletörődni abba, hogy az életfogytiglani börtönre ítélt egészségügyi dolgozókat hazatérésük után kegyelemben részesítette a bolgár elnök.

„Nem vártuk, hogy Bulgária semmibe veszi a megállapodásainkat és megszegi a nemzetközi törvényeket. A megfertőzött gyerekek családjai kezdeményezték az Interpolnál az ápolók ismételt letartóztatását. Mi pedig azt javasoljuk az Arab Liga többi tagállamának, hogy vizsgálják felül a Bulgáriával folytatott viszonyukat” – mondta a líbiai kormányfő.

Az Európai Unió 460 millió dollárt fizetett a hat elítéltért, és megnyitották a közös piacot a líbiai mezőgazdasági termékek előtt. Franciaország pedig egy víztisztításra is alkalmas atomreaktort ígért az arab országnak. (mti, čtk, ú)

Cáfol a szlovák külügy

Pozsony. A pozsonyi külügyminisztérium cáfolta, hogy Szlovákia egyetlen koronát is fizetett volna az ápolónők szabadon bocsátása fejében. Ugyanakkor a pénzügyminisztérium szóvivője nem nyilatkozott ilyen egyértelműen, szóvivője azt mondta, nem akarja cáfolni, de megerősíteni sem ezt a hírt. A líbiai kormány nyilatkozata szerint viszont a HIV-vírussal fertőzött gyerekek családjainak kárpótlásában részt vett Szlovákia, Csehország, Bulgária és Katar is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?