Pozsony. Tegnap megszületett a megegyezés: októbertől 500 koronával, 8 100 koronára emelkedik a minimálbér, mely egészen 2009. január 1-ig lesz érvényben. Az érdekegyeztető tanács tegnap megállapodott a minimálbérről szóló törvény szövegében is, a jogszabály várhatóan jövőre lép életbe és a 2009-től érvényes minimálbért már ez alapján határozzák meg.
8100 korona lesz a minimálbér
„Úgy vélem, a 8250 korona megfelelőbb lett volna, de mivel a minimálbérről szóló törvényben is megállapodtunk, elfogadtuk az alacsonyabb összeget – mondta lapunknak Peter Machyna, a vasas szakszervezet elnöke.
Nem lesz „többféle” minimálbér
A munkáltatók szerették volna beépíteni, hogy egyes ágazatokban a minimálbérnél alacsonyabb fizetés is megengedett legyen. „Ezt szerencsére sikerült megakadályozni” – tette hozzá Machyna. A munkáltatók azt is szerették volna, hogy a próbaidőn lévő alkalmazottnak kevesebbet fizethessenek, de a szakszervezetek miatt ezt elvetették. A törvény tartalmazza majd, hogy a minimálbér emelésekor figyelembe kell venni az inflációt, a foglalkoztatottság alakulását, az átlagbért és a létminimumom. A pontos összeg tárgyalások eredményeként alakul ki, de ha a szakszervezetek és a munkáltatók az adott évben július 15-ig nem egyeznek meg, a kormány tehet javaslatot. A munkáltatók azzal érveltek, hogy egyes ágazatokat, például a textilipart, tönkreteheti a magasabb alsó bérhatár, mivel a textilipari termékek többsége a szlovákiainál jóval alacsonyabb bérköltségű kelet-ázsiai országokban készül. A szakszervezetek szerint azonban a minimálbér elsősorban szociális kérdés. „Biztosítani kell azt a minimális jövedelmet, melyből az alkalmazott meg tud élni” – véli Machyna.
2010-re 15 ezer korona?
A kormányprogram kimondja, hogy a minimálbérnek 2010-re el kell érnie az átlagkereset 60 százalékát, ezt a vállalást azonban sem a munkáltatók, sem a szakszervezetek nem tartják reálisnak. „Úgy vélem, a korányprogram készítői sem gondolták végig, hogy ez milyen hatással lenne a nemzetgazdaságra” – mondta lapunknak Masár. A minimálbér a fejlett európai államokban sem haladja meg az átlagkereset 50 százalékát. „Ezt a kormánynak is tudatosítania kell, hiszen a magasabb minimálbér hatással lenne az inflációra is, vagyis az euró bevezetését is veszélyeztetné” – véli a munkáltatói szervezet képviselője. Hasonló véleményen van Emil Machyna is. „Ez túlzott ambíció, a gazdasági fejlődés sem teszi lehetővé” – véli a szakszervezeti vezető. Ő már akkor is elégedett lenne, ha elérnénk az unió átlagát. „Elfogadható lenne, ha elérné az átlagbér 45 százalékát” – jelentette ki Machyna. A 8 100 koronás minimálbér az idei várható 20 ezer koronás átlagbér 40,44 százaléka, a 45 százalékos arányhoz 9 ezer koronára kellene emelni. (lpj)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.