Kiváló csemege és gazdag vitaminforrás

A téli időszak kedvenc csemegéje a sütőtök. Őshazája a trópusi Dél- és Közép-Amerika. Nálunk már nagyon régen termesztik, húsát sütve, magját pörkölve fogyasztják, de a cukrászipar is használja alapanyagként. Különleges csemege, tápértéke nagyobb, mint a spárgatöké.

A téli időszak kedvenc csemegéje a sütőtök. Őshazája a trópusi Dél- és Közép-Amerika. Nálunk már nagyon régen termesztik, húsát sütve, magját pörkölve fogyasztják, de a cukrászipar is használja alapanyagként. Különleges csemege, tápértéke nagyobb, mint a spárgatöké. Elsősorban cukrot, fehérjét és különböző vitaminokat, főleg karotint (A-vitamint) tartalmaz.

A sütőtök rendkívül erős növekedésű, szára több méterre is megnő. Hazánkban csaknem minden olyan talajon termeszthető, amelyiknek tápanyagtartalma kielégítő. Kifejezetten melegigényű növény, magjai csak 12 C fölötti hőmérsékleten kezdenek csírázni. Vízigénye nem nagy, öntözés nélkül is jól terem. Tenyészideje hosszú, elérheti a 160 napot is, ezért hűvös nyarakon a termés nem érik be. Sok tápanyagra van szüksége, ezért ne fukarkodjunk az istállótrágyával és a műtrágyával. Kiskertben a legalkalmasabb hely számára a komposzt halom. Ha ennek a tetejére ültetjük, akkor kettős célt érünk el vele. Egyrészt olyan helyen termeljük ezt az értékes terményt, ahol mást nem tudnánk előállítani, másrészt a növény árnyékhatása elősegíti a komposzt beérését. Egyébként frissen trágyázott talajba vetjük, istállótrágyából nagy mennyiséget igényel (60 kg-ot tíz négyzetméterenként). Lehet fészektrágyázva is termeszteni, ez fészkenként 5 kg-nyi érett istállótrágyának felel meg. A fészektrágyázás azonban a sütőtököt követő növény számára kedvezőtlen.

A sütőtök vetésre csak akkor kerüljön sor, amikor a fagyokkal már kevésbé kell számolni, tehát április második felétől. Tenyészterülete 2 x 2 m. Ennél sűrűbbre vetve olyan sűrűvé válik, hogy alig képes termést kötni. Nem kell belőle túl sokat ültetni, egy család szükségletét általában 2–3 bokor is kielégíti. Egy fészekbe 3–4 magot ültessünk 5–8 cm mélyen (csúcsi részével lefelé). Amikor a kikelt növénykék három–négy levelesek, akkor a fészkeket megritkítjuk úgy, hogy egy fészekben legföljebb két növény maradjon. Az óvatosan kiszedett, fölösleges palántákkal a hiányos fészkek állományát pótolhatjuk. A sütőtök a nyár folyamán nem kíván különleges ápolást. Betegségek, kártevők általában nem veszélyeztetik, tehát vegyszeres védelemre nincs szüksége. A talajt kapálással és gyomlálással tisztítsuk meg a gyomoktól. A szétfutó indákat úgy igazítsuk el, hogy egyenletesen befedjék a talajt. Öntözni még akkor se kell, ha a nyári forróságban a nagy levelei meghervadnak.

A sütőtök szedésével nem kell sietni, várjuk meg az őszi dereket, azaz október közepét, végét. Közismert, hogy a sütőtök termése akkor a legízletesebb és legédesebb, ha termését a dér megcsípi. Ilyenkor a keményítőtartalma már többé-kevésbé elcukrosodott. A terméseket nem szabad a szárukról letörni, hanem éles késsel úgy kell levágni, hogy a szár a termésen maradjon. A kocsonyával együtt szedett sütőtök száraz, fagymentes helyen hosszú ideig, néha február–márciusig is eltartható. A fagyokig be nem ért terméseket takarmányozásra használjuk.

Legelterjedtebb fajtája a Nagydobosi, melynek termése erősen lapított gömb alakú, 6–10 kg átlagtömegű. Héja világosszürke, húsa narancssárga, vastag. A Kiszombori termése megnyúlt gömb alakú, 5–8 kg átlagtömegű. Az Orange megnyúlt körte alakú, termése (2–4 kg) csak rövid ideig tárolható. Héja és húsa sötét narancssárga színű. Mind a három fajta kerti és nagyüzemi termesztésre egyaránt alkalmas. Ugyancsak az első fagyok után szedhető a laskatök (tekvica figolistá), amelyet korábban eléggé elterjedten fogyasztottak. Készíthető belőle tökfőzelék, paradicsomos tök és számos más ételféle. Főzés közben olyan szeletekre (csíkokra) esik szét, mint amilyeneket a gyaluláskor szoktunk nyerni, innen kapta népies nevét is (istengyalulta tök). Nálunk is, de inkább külföldön étkezési felhasználásán túl, a hajtatott és korai szabadföldi uborkát és dinnyét laskatökre oltják, mert annak gyökérzetét nem támadja meg a fuzárium. A tökfélék közül a legigénytelenebb. Mélyre ható gyökereivel a vizet és a tápanyagot nagyon jól hasznosítja. Szedése akkor kezdődik, amikor lombozatát az első fagy megcsípi. Termése kisebb a sütőtöknél, átlagosan 2–2 kg-os, de annál jobban, gyakorlatilag egészen húsvétig tárolható. Nemesített fajta a „Téli zöld laskatök”.

A szerző kertészmérnök

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?