Vendégeskedni jó!

Tényleg jó? Biztosan te is érezted már magadat feszélyezve idegen helyen. Az, hogy ezt elkerülhesd, nemcsak a vendéglátókon múlik, hanem rajtad is.

ĺme néhány illemszabály, amit érdemes betartani! Vendégségbe általában örömmel megy az ember. Örülünk, mert valami új, ismeretlen és izgalmas dolog fog velünk történni, ami eltér a megszokottól. Sokszor halljuk a felszólítást vendégségben: „Érezd otthon magad!“ De vajon milyen mértékben vehetjük ezt komolyan? Természetesen ezt a házigazda kedvességből szokta mondani, de valószínűleg nem azt jelenti, hogy nyugodtan rakd fel a lábad az asztalra, illetve majszold a süteményt tányér nélkül a fotelban, ahogy otthon szoktad. Ám nem is arra vonatkozik, hogy vacsora után neked kell elmosogatnod. Akkor hogy is van ez?

Még felnőtteknek is gyakran okoz magatartásbeli és nyelvi problémát, fiatalnak pedig különösen, hogy hogyan illik viselkednie, ha valakit felkeres a lakásán. Először is tisztázni kell magunkban, hogy mi a látogatásunk célja, illetve azt, hogy milyen kapcsolat fűz ahhoz, akinek a lakására megyünk. Felnőtteknél gyakoriak a hivatalos vagy félhivatalos látogatásfajták, amikor egy munkatársukat vagy főnöküket keresik fel, téged azonban bizonyára jobban foglalkoztatnak a baráti látogatások.

Kétféleképpen jelenhetünk meg valakinek az otthonában: váratlan látogatóként vagy előzetes megbeszélés alapján. Az előbbi általában nem illik, bár előfordul, hogy elkerülhetetlen (pl. ha rendkívül sürgős üzenetet kell továbbítanunk). Ha váratlan vendégként érkezel, akkor ügyelj arra, hogy ne étkezési időpontban tedd! Nem illik ugyanis a háziakat ebéd közben megzavarni. Legjobb, ha késő délutáni órát választasz, de vigyázz arra, hogy ne érkezz túl késői időpontban, mert tapintatlanság bárkit is kiugrasztani az ágyából. Mindig kérdezd meg a barátodat, ismerősödet, hogy van-e ideje számodra, nem zavarod-e túlságosan! Ha azt mondja, hogy nem ér rá, akkor ne sértődj meg, hanem rövid úton távozz! Ha csak valami sürgős üzenetet hoztál, akkor add át, és utána köszönj el! Előfordulhat, hogy marasztalnak – nekik ugyanis így illik –, ám ilyen esetben se maradj túl sokáig, egy teát vagy süteményt viszont nyugodtan elfogadhatsz.

Mindenképpen szerencsésebb azonban, ha a látogatást előre megbeszéled. Ha egy barátod vagy ismerősöd meghív, azt nem illik visszautasítani. Ám te is meghívathatod magad, azaz felhívhatod őt azzal, hogy valamikor felkeresed. Ám ha az illető kitérő választ ad, akkor nem illik erősködni.

Tegyük fel, hogy meg is beszéltétek az időpontot, a helyet! Mi a teendőd ilyenkor? Sohase érkezz korábban, de ne is késs el túlságosan (az nem baj, ha egy kicsivel később mész)! Az előszobában köszöntsd az otthoniakat! (Ne felejts el köszönni a barátod szüleinek és testvérének is!) Itt vedd le a kabátodat és a cipődet is! Ha a házigazdák nagyon erősködnek, akkor a cipőd fennmaradhat, de sáros, latyakos időben semmiképpen sem. Ha nagyobb társaság gyűlt össze, akkor a többieket már a szobában illik köszöntened. A számodra ismeretleneknek a vendéglátó fog bemutatni. Ha ezt nem teszi, akkor neked illik bemutatkozni.

Az ajándékot, amit viszel, még az előszobában átadhatod. Hogy vigyél-e, és főként milyen ajándékot, az mindig a látogatás jellegétől függ. Ha egy jó barátodat keresed fel egy kis beszélgetésre vagy közös tévézésre, akkor nem kötelező az ajándék. Bár az az igazság, hogy ilyenkor sem árt, ha a háziasszonynak – azaz a barátod édesanyjának – viszel egy szál virágot. Ha viszont például vacsoravendégségbe mész, akkor semmiképpen sem illik ajándék nélkül beállítani. Vigyél egy doboz bonbont, csokoládét, italt, virágot vagy más effélét! Ha a barátodnak kisebb testvérei vannak, akkor semmiképp se felejts el nekik is csokit vinni! Ha azonban valami jeles alkalomra hívtak (pl. születésnap), akkor nagyobb tárgyi ajándékot kell választanod (pl. könyvet).

Ezek után jöhet a beszélgetés! Figyelj arra, hogy ne ragadd magadhoz a szót túlságosan hosszú ideig! Mindenképpen hagyd a többieket is szóhoz jutni (főleg, ha sokan vagytok)! Nem illik a másik szavába vágni sem, hagyd az adott mondatot végigmondani! Ha szüleiddel mész társaságba, ahol felnőttek is vannak, akkor nem illik beleszólni a felnőttek társalgásába, csak nagyon udvarias módon, ha megvártad, hogy végigmondják a saját mondanivalójukat.

Ne habzsolj vendégségben! Egyrészt nem illik, másrészt azt fogják gondolni rólad, hogy már egy hete nem ettél. Az sem illendő azonban, ha semmit nem eszel, ezzel ugyanis megbántod a háziasszonyt, aki készült arra, hogy érkezel. Az ebédet vagy vacsorát mindenképpen köszönd meg szépen, és csak akkor állj fel az asztaltól, ha mindenki befejezte, illetve ugyanígy tesz!

És egy idő után, bizony illik távozni, bármennyire is jól érezted magad, és még marasztalnak is. Ez utóbbit ugyanis nem kell mindig nagyon komolyan venni! Ne maradj késő estig, ne élj vissza a háziak vendégszeretetével! Köszönd meg a vendéglátást, és indulj haza! És ne feledd: aki téged meghívott, azt illik visszahívni! (sn)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?