Új programokon dolgoznak

A füleki gimnázium diákjai kitűnően szerepelnek az országos és nemzetközi versenyeken, a tanintézetben minőségi oktatói-nevelői munka folyik. Az iskola jelenéről és jövőjéről Molnár Lászlóval, a Füleki Magyar Tanítási Nyelvű Gimnázium igazgatójával beszélgettünk.

Molnár László: Azok a diákok, akik nem tudnak részt venni az órákon, iskolánk weboldalán információkat kaphatnak arról, mi történt a tanításonA szerző felvételeAmikor 2004 szeptemberében elfoglalta ezt a posztot, úgy nyilatkozott, az iskola vezetésének jobban oda kell figyelnie az emberi erőforrásokra, a technikai eszközök fejlesztésére és a tanintézet épületének korszerűsítésére. Hogy érzi, az eltelt idő alatt sikerül valamennyit megvalósítani terveiből?

Nem volt könnyű elmozdulni, mivel amikor funkcióba léptem, sok változás történt az iskolarendszerben. Akkor tértünk át az úgynevezett normatív finanszírozási rendszerre, abban a tanévben kezdődött el az újfajta érettségi, amely sokkal több feladatot ró rám és a kollégákra is. Mindezek mellett azért napjainkra már sikerült néhány elképzelést megvalósítani: korszerűsítettünk szaktantermeket, befejeződött az iskolánknak helyet adó kastély tetőterének beépítése. Ami az emberi erőforrások fejlesztését illeti, nos ezen a téren is vannak bizonyos eredményeink, de ez a munka sajnos nem úgy halad, mint azt korábban elképzeltem.

Beszélgessünk a reformokról!

A csökkenő gyermeklétszám miatt előbb vagy utóbb az iskolánkban is be kell vezetni a reformokat. A szabad kapacitásunkat mindenképpen ki kell használnunk, vannak elképzeléseink, hogyan, de erről most még talán korai lenne beszélni.

Az Infoprog országos, illetve már nemzetközivé vált számítástechnikai verseny révén a füleki gimnáziumot főleg informatikai irányú iskolaként emlegetik.

Nagy hangsúlyt helyezünk a számítástechnika oktatására, a magyar osztályokban évfolyamonként nyitunk egy-egy számítástechnikai osztályt. Ezenkívül nem kötelező vagy kötelezően választható tantárgy formájában sajátíthatják el diákjaink a számítástechnikát, a programozást. Az informatikán kívül nagyon fontos számunkra az idegen nyelvek oktatása, angol és német nyelvet kínálunk diákjainknak. Az első idegen nyelvet emelt óraszámban tanítjuk, és természetesen érettségizhetnek is belőle a tanulók. Itt említeném meg, hogy a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Gimnáziumban áprilisban megrendezett idegen nyelvi versenyen Gáspár Ágnes a harmadik helyezést érte el. Iskolánk 1. A osztályos tanulója egyébként kiválóan szerepelt az országos esszéíró versenyen is, munkáját angolul írta. Sikeresek voltunk a számítástechnika-versenyeken is, a Kassán megrendezett Cisco olimpia regionális fordulójában például gimnáziumunk csapata a tizenkét iskola közül a negyedik helyen végzett. Ha már az eredményeknél tartunk, hadd említsem meg Sinka Erzsébet 3. B osztályos tanulónkat, aki megnyerte a Poznaj slovenskú reč kerületi fordulóját, amely május közepén zajlott Udvardon. Múltidéző címmel szintén Udvardon zajlott a történelmi verseny, amelyen gimnáziumunk csapata a negyedik legjobb helyezést érte el, szlovák osztályunkból Ľubimír Urbančok, 1. C osztályos tanulónk fizika, ezen belül csillagászat terén országos első lett és bejutott a – még létező – csehszlovák fordulóba.

Fontosnak tartja a gimnázium a szülő–tanár kapcsolat javítását? Szeretne megfelelni a diákok és szülők elvárásainak. Mit tesznek ennek érdekében?

Mivel szeretnénk megfelelni az elvárásoknak, széleskörű felmérést végzünk a szülők, pedagógusok és diákok körében arról, hogy a megkérdezettek hogyan értékelik eddigi munkánkat. Ezen belül arra is rákérdezünk, milyen képzésre lenne szükség még a tanintézetben. Pillanatnyilag a szülők és a pedagógusok válaszainak a kiértékelése folyik. Másik elindított programunk a pedagógiai munka hatékonyságáról szól, ennek keretén belül tesztrendszer formájában negyedévenként fogjuk felmérni az eredményességet. Ebből kiderül, elérjük-e azokat az eredményeket, amelyeket szeretnénk. Ez a tesztrendszer elektronikus formában fog működni. A harmadik újdonság, ami szintén elektronikus formában működik majd, az internetes oktatás. Azok a diákok, akik nem tudnak részt venni az órákon, iskolánk weboldalán információkat kaphatnak arról, mi történt a tanítás alatt, illetve akik részt vettek az előadásokon, további információkhoz juthatnak. A weboldalon olyan teszteket készítünk, amelyekkel ellenőrizhetik, menynyire értették meg a tananyagot. Úgy tervezzük, hogy a programok egy részét már a nyári szünidőben előkészítjük.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?