ÚJ FELADATOK

A beiratkozási program jövő feladatait tekintve mindenekelőtt abból kell kiindulni, hogy egy múlt évi részletes vizsgálatból láthatóan a felvidéki magyar nemzetiségű gyermekek több mint 20 százaléka szlovák iskolába jár. A valóság valószínűleg ennél kedvezőtlenebb.

A beiratkozási program jövő feladatait tekintve mindenekelőtt abból kell kiindulni, hogy egy múlt évi részletes vizsgálatból láthatóan a felvidéki magyar nemzetiségű gyermekek több mint 20 százaléka szlovák iskolába jár. A valóság valószínűleg ennél kedvezőtlenebb. Ezek az adatok ugyanis a családok önbevallására alapozódnak és feltételezhető, hogy a szlovák iskolában tanuló magyar nemzetiségű gyermekek közül nem mindenki vallja magát magyarnak, ha már szlovák iskolába jár. Fentiekre való tekintettel a beiratkozási programot az asszimilációs tendenciák megállítása érdekében a jövőben az eddiginél is intenzívebben tovább kell folytatni.

Ennek érdekében megítélésünk szerint a következőkre volna szükség:

A beiratkozási program célkitűzéseinek megvalósításához a korábbi évek gyakorlatához viszszatérve, vagy az Apáczai Közalapítvány, vagy az Illyés Közalapítvány keretében megfelelő forrásokat kell biztosítani.

Minthogy a magyar iskolába történő beiratkozás sok esetben már az óvodai beiratkozásnál eldől, a programot az eddiginél fokozottabban az óvodai beiratkozásra is ki kell terjeszteni.

A beiratkozási program eddig meglehetősen elhanyagolt területe a középiskolai beiratkozás. Nagyon sok diákot akár a magyar tannyelvű alapiskola elvégzése után is szlovák tannyelvű középiskolába íratnak be. Ezzel a magyar identitás kialakításának folyamata egy fontos ponton megtörhet, hiszen az identitást meghatározó ismeretek és élmények jelentős hányada a középiskolákban szerezhető meg. Emellett a magyar nyelvű érettségi nagymértékben megkönnyíti a magyar nyelvű felsőoktatási intézményekbe való beiratkozást és sokkal előnyösebb helyzetbe hozza a diákot a magyarországi munkaerőpiacon történő esetleges elhelyezkedése szempontjából is. Erre a határ közeli településeken élő magyar fiataloknak egyébként jó lehetőségük lenne.

A magyar nyelvű oktatási intézményekbe történő beiratkozás fontos tényezője a kedvezménytörvényből fakadó oktatás-nevelési támogatás. A szlovák-magyar államközi egyezmény, más Kárpát-medencei magyar nemzetrészektől eltérően nem teszi lehetővé az oktatás-nevelési támogatásnak családokhoz való közvetlen eljuttatását. Ezen a helyzeten mindenképpen változtatni kellene, mert az oktatás-nevelési támogatás fontos motivációs tényezője a magyar iskola választásának. Első lépésben arra volna szükség, hogy legalább az óvodába, az általános iskola első osztályába és a középiskolába beiratkozó diákok családja ezt a támogatást beiratkozási ösztöndíjként közvetlenül megkaphassa. 2005-re részleges megoldást kínálhat a Rákóczi Szövetség kezdeményezése, ami arra irányul, hogy a civil társadalom összefogásával biztosítsa az anyaország ezt az oktatás-nevelési támogatást. Hosszabb távon azonban biztosítani kell a közvetlen támogatás állami költségvetési forrásokból történő megvalósítását, ha kell oly módon, hogy a családok ezt a támogatást Magyarországon kaphassák meg ösztöndíjként. (Forrás: Rákóczi Szövetség)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?