Tudomány és technika hete Galántán

A Tudomány és technika hete alkalmából ismét meghívtuk iskolánk volt diákját, Dr. Moravský László PhD.-t, aki Az anyag és az energia címmel tartott előadást.Laci a pozsonyi Comenius Egyetemen fejezte be tanulmányait.

A Tudomány és technika hete alkalmából ismét meghívtuk iskolánk volt diákját, Dr. Moravský László PhD.-t, aki Az anyag és az energia címmel tartott előadást.

Laci a pozsonyi Comenius Egyetemen fejezte be tanulmányait. Elnyerte a doktori fokozatot is, és jelenleg az egyetemen dolgozik a plazmafizika szakterületén. Előadásában nagyon széles áttekintést nyújtott az energia és az anyag kapcsolatáról. Beszélt az energia forrásáról, a Napról. Felsorolta az energia egyes formáit (hőenergia, bioenergia, mozgási energia, fényenergia, elektromos energia, atomenergia, fúziós energia). Visszatért a kezdetekhez, a tűz meghódításához. Beszélt az egyszerű gépekről (emelő, lejtő, hengerkerék, csavar, csigasor, ék), melyek a munka megkönnyítésére szolgáltak és szolgálnak a mai napig. Szó volt a mechanikai energia átalakításáról, a mozgási energia, a súrlódás, a hő értelmezéséről.

E hasznos összefoglaló után felsorakoztatta mindazon jelentős tudósokat, akik megfigyelték a környezetet, vizsgálták a csillagok állását és a világűrt (Tycho de Brahe, Kepler és Newton). Majd következett a folyadékok energiája – Bernoulli munkássága és a hőenergia átalakítása (Celsius, Kelvin, Fahrenheit). Megtudtuk, mitől lebeg a hőlégballon, hogyan használták fel a forró gőzt a mechanikai munka előállítására. Elhangzott James Watt neve a gőzgép kapcsán, és megtudtuk, mit jelentett az ipari forradalom a fejlődés szempontjából. Az új korszak kezdetén felhalmozódtak az elektromos árammal kapcsolatos ismeretek. Galvani, Volta, Ohm, Ampére, Coulomb, Faraday munkássága tovább segítette az emberiség tudományos fejlődését. Az energia újraértelmezése kapcsán megemlíthetők Coriolis, Faraday, Helmholtz, Mayer és Joule tevékenysége. Leon Foucault megalkotta a fény hullámmodelljét, megmérte a fény sebességét a vízben. Maxwell az elektromágnesesség terén alkotott nagyot. Kijelentette, hogy a fény elektromágneses hullámzás. A 20. században nagy előrelépést jelentett Max Planck munkássága, aki a fekete test sugárzását vizsgálva kijelentette, hogy a fény kvantumokban terjed.

A radioaktív sugárzás, az atommag hasadása, melynek során óriási mennyiségű energia szabadul fel, egészen új energiaforrás felé nyitott utat. Megépültek az atomreaktorok. Legutoljára maradt a termonukleáris fúzió során nyert energia ismertetése. Az előadó beszélt a hidrogénplazmáról, a Tokamak-berendezésről, ahol az ionizált forró gázt mágneses térrel befogták, így nem ütközött az edény falának. Új energiaforrások után kutatva a tudomány mai állása alapján ígéretesnek mutatkozott egy olcsó alapanyag, a víz felhasználása, melyből sok van. Megépült az ITER – a Nemzetközi Termonukleáris Kísérleti Reaktor, amelyben 1 g hidrogén fúziója során legalább annyi energia szabadul fel, amennyi 21,3 t szén elégetésével nyerhető. Így jutott el az emberiség a tudományos fejlődés során a tűz megismerésétől az ITER-ig. Az érdekes, hasznos és tartalmas előadást tanulóink nagy érdeklődéssel hallgatták. Köszönjük, Laci, jövőre új témával várunk vissza.

Kaprinay Emika

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?