Több zsebpénzre van szüksége?

A kisfiam most hatodikos, helyben jár iskolába, tízórait csomagolok neki, a menzán ebédel. Ennek ellenére egyre több zsebpénzt kér tőlem. Nem tudom, mire költi.

A kisfiam most hatodikos, helyben jár iskolába, tízórait csomagolok neki, a menzán ebédel. Ennek ellenére egyre több zsebpénzt kér tőlem. Nem tudom, mire költi. Mit gondol a szakember, mennyi pénz jár egy ekkora gyereknek hetente?

Jelige: Zsebpénz

A pénzből sosem elég, mert mindig lehetnek nagyobb vágyaink, dolgok, amiket birtokolni szeretnénk, amik sokkal többe kerülnek, mint amit anyagi lehetőségeink fedezni tudnak. Elenyésző azoknak a száma, akik úgymond dobálózhatnak a pénzükkel, számolatlanul költekezhetnek. Gyerekeinket is inkább az okos gazdálkodásra kell megtanítanunk, mint a meggondolatlan költekezésre.

Ha kisfia még csak hatodikos, s a helyi alapiskolában tanul, naponta kap tízórait otthonról és az iskolában ebédel, olyan túl nagy kiadásainak nem kell lennie. Inkább üljenek le a gyerekkel és beszéljék meg, mire költené a több pénzt. Ha úgy szól az egyezségük, hogy a kapott zsebpénzt bármire költheti, nem avatkoznak bele, akkor ne kérdezze, mire telik belőle, a hangsúly azon legyen, mi az, amit hiányként él meg. Ha olyan ez a hiány, ami ön szerint is kárpótlást igényel, (például, hogy ő nem járhat moziba a többiekkel, mert neki nem futja zsebpénzéből,) akkor egyezzenek meg úgy, hogy a zsebpénzen kívül heti egy alkalommal kap egy mozijegyet.

Egy hatodikos gyereket már be lehet avatni a család gazdálkodásába, együtt megtervezhetik, hogy mire kezdenek el spórolni, mit szeretnének majd idővel vásárolni. Beszéljék meg azt is, hogy kinek milyen ruha?neműre van szüksége, mennyibe kerül az otthoni étkezés, mennyi pénzt költenek élelmiszerre. Az sem baj, ha áttekintése lesz, mennyibe kerül a lakás fenntartása, a víz, villany, telefon, fűtés. Jó lesz, ha tudatosítja, hogy a felnőttek már semmit nem kapnak ingyen, mindenért meg kell dolgozniuk. Igaz, vannak olyanok is, akik a mások rovására élnek, de kisfiának ne ez legyen az életcélja. Neveljék arra, hogy minden ember munkájára szükségünk van, ezért mindenki munkáját meg kell becsülni, nem kell senkit lenézni azért, hogy alantas munkát végez. Inkább azokra nézzen ferde szemmel, akik dolgozhatnának, de kényelemszeretetből, lustaságból nem dolgoznak. Akiket nem bánt az a tény, hogy másokon élősködnek. Arra is tanítsa meg, hogy a zsebpénzéből félre is tehet pár koronát, s ha valakinek névnapja vagy születésnapja van, vehet egy kis meglepetést. Tőle a családban senki nem vár el nagy ajándékot, de valami apróságnak biztosan mindenki örülne. Jó, ha már most megtanulja, hogy nem feltétlenül kell minden pénzét csak saját magára költenie.

Az is elő szokott fordulni, hogy azért elégedetlen a gyerek a saját zsebpénzével, mert mások többet kapnak. Lehet, hogy akad ilyen az osztályban, vagy a baráti körében, de általában a gyerekek vannak olyan ügyesek, hogy összebeszélnek, hogy otthon majd azt mondják, hogy a többiek több pénzt kapnak, s ily módon jutnak zsebpénzemeléshez. Ezért nem árt, ha a szülők szülői értekezleten ilyen dolgokat is megbeszélnek, mert idővel arra jöhetnek rá, hogy csemetéik alaposan túljárnak az eszükön, s úgy manipulálják a szülőket, ahogyan az nekik tetszik. Úgy igyekezzen vezetni a gyereket, hogy azt ne érezze tolakodásnak, vagy parancsnak, hogy na most akkor ezt kell tenned. A végső döntés az övé legyen, de ne csak úgy vaktában döntsön, hanem megfontoltan. A gyereket az életre kell felkészíteni, ezért a példákat is, amikkel előrukkol, az életből kell vennie. Lehet, hogy eleinte úgy veszi majd a tanácsait, mint beavatkozást a szabad döntésébe, de ha rájön, hogy „megéri” elfogadni azokat, más szemmel nézi majd a dolgokat.

Korunk sok hamis dolgot is kínál a meggondolatlan, tapasztalatlan fiataloknak. Egyre kisebb gyerekeket próbálnak beszervezni a kábítószer forgalmazók, s már nem csak a nagyvárosokban élő gyerekek vannak kitéve ennek a veszélynek. Ezért is ajánlom, hogy csak annyi pénze legyen a gyereknek, amit ön is nyomon tud követni, s biztos lehet benne, hogy gondos szülő létére nem teremti meg a lehetőségét annak, hogy gyermeke rossz útra térhessen. Akkor már késő lesz siránkozni, ha értékesebb tárgyak tűnnek el a lakásból, mert több pénzre lesz szüksége a fiának. Dr. Hadas Katalin pszichológus

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?