Tanulni, de miből? Ez itt a kérdés!

Ha sem a szülők anyagi támogatása, sem a diákmunkából származó bevételek nem fedezik a hallgató kiadásait, az egyetemista számára hathatós segítséget jelenthet a diákhitel. A hallgató a Diákhitel-alaptól már rendkívül előnyös feltételek mellett szerezhet hitelt.

Ha sem a szülők anyagi támogatása, sem a diákmunkából származó bevételek nem fedezik a hallgató kiadásait, az egyetemista számára hathatós segítséget jelenthet a diákhitel. A hallgató a Diákhitel-alaptól már rendkívül előnyös feltételek mellett szerezhet hitelt. A kölcsön kamata mindössze 3%, ráadásul a felvett összeget csak a törlesztésétől számítva terheli kamat. A kölcsönt legfeljebb tíz év alatt kell visszafizetnie az igénylőnek. A szülési szabadság, illetve a kötelező katonai szolgálata idejére a hallgató mentesül a visszafizetési kötelezettsége alól. Jelenleg évente legfeljebb 20 ezer korona igényelhető az alaptól, a tervek szerint azonban ezt az összeget a 2004/2005-ös tanévtől 40 ezer koronára emelnék. A hitel összegének megkétszerezése vélhetőleg még több egyetemistát késztet majd arra, hogy kölcsönkérelemmel éljen. Az alap jelenleg havonta folyósítja a pénzt, a jövő tanévtől kezdődően azonban már két részletben, azaz a téli és a nyári szemeszter elején folyósítanák a kölcsönt. Erre azért lesz szükség, hogy tandíjat – melynek bevezetéséről hamarosan dönt a parlament és amelynek befizetése a szemeszterek kezdetén esedékes – időben be tudják fizetni az egyetemek hallgatói. Míg pár évvel ezelőtt aránylag magas volt az elutasított kérelmek aránya, mintegy 30%, a múlt évben jelentősen csökkent ez az arány. Az 5649 hiteligénylő egyetemista közül a Diákhitel alap az elmúlt tanévben 5064 hallgatóval kötött szerződést. A fejenként éves szinten 20 ezer koronás kölcsönt idén mintegy 5000 hazai egyetemi hallgató, 128 tanulmányait külföldi felsőoktatási intézményben folytató hazai fiatal és 4 külföldi állampolgárságú, szlovákiai egyetemet látogató diák számára folyósították. A Diákhitel-alap működésének nyolc éve során eddig hozzávetőleg 40 ezer darab hitelt folyósított 800 millió korona értékben. Jelenleg körülbelül 24 ezer ügyfelet tart számon. A jövő tanítási évben durván 110 millió korona áll majd az alap rendelkezésére a hitelek folyósításához. A Diákhitel-alapot eddig a Nemzeti Vagyonalap töltötte fel, mely idén is – ez alkalommal utoljára – 50 millió koronával támogatta a szervezetet. Jövőre már a befolyt visszafizetésekből, illetve a kölcsönre kivetett kamat összegéből folyósítanák az igénylők számára a hitelt.

Az idei tanévtől kezdve a diákhitel folyósításához már csak egy, a viszszafizetésben kezességet vállaló személyt szükséges megneveznie az igénylőnek. Korábban két kezest kellett találnia, ez azonban sok egyetemista számára problémát jelentett, mivel a Diákhitel-alap vonatkozó szabályzata értelmében a két szülő közül csak az egyik vállalhatta a kezességet. Évente eddig mintegy 300-an csak azért nem vehették fel a hitelt, mert a szülőkön kívül általában senki nem vállalta a hozzátartozók és az ismerősök köréből ezt a némi kockázattal járó feladatot. Jelenleg tehát már egy kezes is elég, egyedüli feltétel, hogy ötven éven alulinak kell lennie. A kölcsön felvételének ettől az évtől kezdve további feltétele, hogy az igénylőnek a hitelszerződés aláírásakor egyben élet- vagy balesetbiztosítást is kell kötnie. Statisztikánk elszomorító adatai azt mutatják, hogy évente átlagban öt, a hitelösszeg törlesztése előtt álló ügyfelünket ér súlyos baleset, esetleg végzetes tragédia, a kezességet vállalt személyek, többségükben szülők pedig nem tudják visszafizetni a kölcsönt. A kezes szerepe azért is fontos, mert a hitelt felvett hallgatók közül néhányan tanulmányaik végeztével külföldön vállalnak munkát, ez esetben pedig a kezes köteles törleszteni a kölcsön összegét. Az említett élet- és balesetbiztosítás havi díja csak elenyésző mértékben terheli meg a család kasszáját, a díj havi öszszege csak mintegy 6 Sk.

A Diákhitel-alapon kívül természetesen a kereskedelmi bankok is kínálnak előnyös pénzhez jutási lehetőséget a hallgatók számára. A pénzintézetek 18-tól 26 éves korig folyósítanak hallgatói hiteleket. A diákszámla általában túlmeríthető, igaz a túlköltekezés magasabb kamatteherrel jár, a bank akár 10-26%-os kamatot is kivethet a számla tulajdonosára. A hallgatónak ajánlatos tehát alaposan megfontolnia, mielőtt túlmeríti számláját. (ervé, p)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?