Okosodunk a zenétől?

Igaz ez? Gondoltad volna? Tudományos körökben már régóta valószínűnek tartják, hogy a zenei képzés pozitív irányban hat az intellektusra, az IQ-ra, és most úgy tűnik, hogy sikerült is ezt bebizonyítani.

Igaz ez? Gondoltad volna? Tudományos körökben már régóta valószínűnek tartják, hogy a zenei képzés pozitív irányban hat az intellektusra, az IQ-ra, és most úgy tűnik, hogy sikerült is ezt bebizonyítani. Nem hiszed? Akkor járj utána velünk, hogy miért, hogyan, miképp és tényleg okosodunk-e a zenétől!

Mondják, hogy a matematikai és a zenei tehetség összefügg... Nem tudjuk ugyan, hogy ez tényleg igaz-e, az viszont biztos, hogy rengeteg matematikus zenél alacsonyabb vagy magasabb fokon, a zenéhez való vonzódás azonban szinte mindegyiküknél megfigyelhető. És ráadásul a matematikai és a zenei talán az a két tehetség, ami a legkorábban, legkisebb korban megmutatkozik az emberen.

Dr. E. Glen Schellenberg, a Toronto Egyetem kutatója azonban valószínűleg szorosabb összefüggést sejtett az intellektus és a zene között, mindenesetre kíváncsi volt az esetleges egymásra hatásokra. Hatéves gyerekeknél vizsgálta az iskolán kívüli elfoglaltságok hatását az intellektuális és szociális fejlődésre. Száznegyvennégy gyereket vont be a tanulmányba egy helyi újságban feladott hirdetés révén, majd véletlenszerűen négy csoportba sorolta őket.

Az egyik csoport zongoraórákat, a másik énekórákat vett, a harmadikban színjátszást tanultak a gyerekek, a negyedik tagjai pedig semmilyen különórára nem jártak. Zenei jellegű képzésből azért indult két csoport, hogy az eredmények később általánosíthatók legyenek. A színjátszók és a semmilyen különórára nem járók alkották a kontroll csoportokat, így el lehetett különíteni a zenei és az egyéb művészeti képzés hatásait. A gyerekek egy éven keresztül vettek részt a tanulmányban.

A résztvevőkkel IQ-tesztet készíttettek a vizsgálat elején és végén. Az eredmények rámutattak, hogy a két zenei képzésben részesülő csoportban a kezdeti felméréshez viszonyított IQ-növekedés nagyobb mértékű volt, mint a másik két csoportban. A javulás megmutatkozott a gyerekek iskolai teljesítményében, sőt az osztályzataikban is.

Hogy ennek mi lehet az oka, az már egy következő kutatás tárgyát képezheti, de jól hangzik, nem? Remélem, ez az eredmény téged is meggyőz arról, hogy ne hagyd abba, illetve kezdd el a zenetanulást! De ne csak ezért! A zene, a muzsika szebbé, gazdagabbá is teszi az életünket. (s)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?